САБАҚ: қазақ тілі
Тақырыбы: Сөйлемнің құрамы. Сөйлем
мүшелері
|
Мектеп: Қарақойын ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Исина
Бикеш
|
СЫНЫП: 8-сынып
|
Қатысқандар саны:
11
|
Қатыспағандар саны:
0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
5.36.6
«Сөйлемнің құрамы»
5.36.7 «Сөйлем мүшелері». Сөйлем мүшелерінің құрамына
қарай дара, күрделі жəне үйірлі мүше болып
бөлінетіндігі
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
-
Сөйлем құрамындағы сөздер өзара тіркесу арқылы
жұмсалатынын біледі
-
Сөйлем мүшелеріне мысал
келтіре алады
-
Дара, күрделі, үйірлі
мүшелерді сөйлем ішінен тауып, бір-бірінен ажырата
алады
-
Сөйлем мүшелерін құрамына қарай ажырата
алады.
|
Кейбір оқушылар:
|
-
Сөйлемді құрамына, сөйлем мүшесіне талдай
алады
-
Сөйлем мүшелерінің өзіне тән
белгілерін мысалмен дәлелдей алады
-
Күрделі, үйірлі мүшелердің
айырмашылығы мен ұқсастығын айқындай алады, өмірде қолдана
алады
|
Алдыңғы
тақырып
|
Сөйлемнің айтылу мақсатына
қарай түрлерін біледі
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
1
мин
2 мин
2
мин
|
Психологиялық ахуал тудыру.
«Әдемі ойлай және дем ала
біл»
Алдыңғы тақырыпты еске
түсіру
Тест
тапсырмасын орындату
Қ.Б. өзін-өзі бағалайды
Сөйлем мүшелері бойынша топқа
бөлу:
«Бастауыш», «Баяндауыш», «Толықтауыш»
(атау, барыс, табыс септігінде тұрған зат
есімдер, етістіктер жазылған стикерлер арқылы)
|
баяу
музыка
А-4-ке
жазылған тест тапсырмалары
Сөздер жазылған қима
қағаздар
|
Ортасы
3
мин
6 мин
1 мин
6
мин
1
мин
5
мин
1
мин
|
«Сын тұрғысынан ойлауға
үйрету» (білу)
«Миға
шабуыл»
Оқушылардың назарын бөліктерге
бөлінген үйдің құрамына аударамын.
Мынау - жаңа салынған
үй,
Үй бес бөліктен
тұрады.
Үйге кірмек
болсаң,
2-і қозғалмай нық
тұрады,
Қалғандары осы екеуіне сүйеніп
тұрады.
Бұлар қандай
бөліктер? (тұрлаулы мүшелер- бастауыш
пен баяндауыш, тұрлаусыз мүшелер – анықтауыш, толықтауыш,
пысықтауыш)
«Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс
тәсілдер»
(түсіну)
«Топтық
жұмыс»
І топ: Сөйлем
құрамы
ІІ топ: Сөйлем мүшелерінің
құрамына қарай бөлінуі
ІІІ топ: Сөйлем мүшелерінің
қызметіне қарай бөлінуі
(топпен талқылайды,
дәптерлеріне жазады, әр топта бір оқушы қалып, басқалары сағат
тілінің бағыты бойынша топтарды аралайды, қалған оқушы басқа топтан
келген оқушыларды постермен таныстырады, орындарына келген соң
алған білімдерін ортада талқылайды)
Қалыптастырушы
бағалау
Әр топ бір-бірін бағдаршам
арқылы бағалайды
«Дарынды және талантты балаларды оқыту»,
«АКТ» (қолдану)
Жеке шығармашылық
жұмыс.
«Ой толғаныс»
кезеңі
(әр түрлі суреттер слайд
арқылы көрсетіледі)
-
Үйірлі, күрделі мүшелері бар
сөйлем құрайды.
-
Сөйлем мүшесін құрамына
талдайды.
-
Сөйлемдердің құрамындағы
сөздерді пайдаланып мәтін құрайды (кейбіреуі
ғана)
Қ.Б. мұғалімнің
мадақтауы
«Оқушы-ң жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
мен оқу» (қолдану)
Топпен
жұмыс
50-жаттығу.
-
Дәптерге қатесіз көшіріп
жазады.
-
Мәтінді топпен
талқылайды.
-
Құрамына қарай
ажыратады.
-
Синтаксистік қызметін
анықтайды.
Қ.Б. (топ басшысының
бағалауы)
|
киіз
үйдің макеті
(
слайд)
кесте
Оқулық, дәптер, маркер, А-З
парағы
Бағдаршам
Баяу музыка
Суреттер, слайд
Проектор, экран,оқулық, дәптер
смайлик
оқулық,
дәптер
|
Аяқталуы
4
мин
6мин
2 мин
|
«Оқу мен оқытудағы жаңа
әдіс -тәсілдер»
«Тірек
сөздер» (талдау)
Тақтаға «Тұрлаулы мүшелер»,
«Сөйлем мүшелерінің құрамы» деген сөздер жазылған плакат ілінеді.
Оқушылар стикерді пайдаланып тірек сөздерден ассоциаграмма
құрайды.
Қ.Б. мұғалімнің
мадақтауы
«Броундық қозғалыс»
(жинақтау).
Сынып ішіне тақырыпқа қатысты
ақпарат пен мәлімет орналастырылады. Оқушылар бүкіл сынып ішінде
қозғала жүріп, өтілген тақырыпқа қатысты мәлімет
жинайды, ереже қорытып
шығарады.
Әр топ өз қорытындыларын
ұсынады
«Оқу үшін бағалау» (кері байланыс)
«Екі жұлдыз, бір
тілек»-стикерлерді жеміс ағашына
жабыстырады
|
Плакат, маркер
смайлик
ақпарат жазылған қима
қағаздар, желім, А-4
стикер
|
Қосымша ақпарат /
Слайд
көрсетіледі
лайд көрсетемін/
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Оқу мақсаттарыма жетемін. Сыныптағы
психологиялық ахуал көңілді болады. Оқушылардың білім алуын жағдай
ту ғызамын деп ойлаймын.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1
2
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|