Материалдар / Шөлейт және шөл зоналары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Шөлейт және шөл зоналары

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстанның шөлейт және шөл зоналары бойынша оқушыларға осы екі зонаның жер бедері мен климаты табиғат зоналарының қалыптасуына қалай әсер ететінін түсіндіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қаңтар 2018
737
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін: ___________ «___» ____ 201__ ж

Пәні: ______________ Сыныбы: _________

Сабақтың тақырыбы: Шөлейт және шөл зоналары

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақстанның шөлейт және шөл зоналары бойынша оқушыларға осы екі зонаның жер бедері мен климаты табиғат зоналарының қалыптасуына қалай әсер ететінін түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық белсенділігін арттыру, зерттеушілік қабілетін дамыту, ойын еркін айтып, өз беттерінше шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Қазақстанның табиғат зоналарын қорғау, оның шаруашылықтағы маңыздылығын түсіндіру, экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: Жаңа білім меңгерту.

Сабақтың әдісі: ауызша, сұрақ-жауап, топтық, сәйкестікті табу.

Көрнекілігі: Қазақстанның физикалық картасы, табиғат зоналарының картасы, атлас, тірек сызбалар.

Пәнаралық байланыс: математика, биология, әдебиет, география


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, сабаққа қатыстарын тексеру.

Көңіл күй картасын толтыру.


Көңіл күй

Түсі

Сабақтың басы

Сабақтың соңы


Көтеріңкі күй

ҚShape1 ызыл


Shape2 Shape3 Shape4


Қуанышты

Қызыл сары



Shape8 Shape7 Shape6 Shape5

Көңілсіз

Жасыл





ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Тақтада табиғат зоналары картасына орманды дала зонасына 4 сұрақ, дала зонасына 3 сұрақ ілінеді. Оқушылар сол сұраққа жауап береді, жауап беру арқылы екі топқа бөлінеді.

І топ «Орманды дала», ІІ топ «Дала»

Оқушыларға бағалау парағы беріледі, топ басшылары сайланады.


ІІІ. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.


  1. Сабақ алдын – ала жазылған С.сейфулиннің «Ақсақ киік» өлеңін оқудан басталады.

  2. Ой қозғау негізінде «Шөл» сөзіне топтастыру жүргізу.



Зона

Shape9


ӨShape11 Shape10 сімдігі аз Шөл құрғақшылық

Shape12


Құмды


IV. Мағынаны тану.

Ресурс таратылады.

І топ «Орманды дала» Шөлейт зонасы Постер қорғайды

ІІ топ «Дала» Шөл зонасы «Сіз не дейсіз?» ТВ шоу

Оқушылар ортаға шығып талдайды. Картадан көрсетеді.

Екі топтың оқушылары бірін-бірі «Бағдаршам» түсімен бағалайды.


V. Ой толғау.

1. І топ «орманды дала» Адасқан жануарлар

Қарақұйрық Шөл

Бұлан Орманды дала

Ақбөкен Дала

Сасық күзен Шөлейт


ІІ топ «Дала» Адасқан өсімдіктер

Шайшөп Дала

Таңқурай Шөлейт

Бүлдірген Орманды дала

Дермене Шөл


  1. «Ең, ең, ...» ойыны

  1. Ең кіші зона – орманды дала зонасы

  2. Ең үлкен құмды шөл – Қызылқұм

  3. Ең құнарлы топырақ – қара топырақ

  4. Ең үлкен зона – шөл

  5. Ең ірі сазды шөл – Үстірт

  6. Дала зонасының ең үлкен құсы – дуадақ

  7. Шөл зонасының «Қызыл кітапқа» енгізілген ең дәрілік өсімдігі – дермене.

  8. Жауын-шашын ең көп түсетін зона – орманды дала

  9. Дала зонасының ең көрікті жануары – Ақбөкен

  10. Шөл зонасының ең көрікті жануары – Қарақұйрық



VI. Сабақты қорытындылау.

Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісі.

Бүгінгі сабақтағы жұмыстарыңды қалай бағалайсыңдар? Бағалау парағы бойынша.

Көңіл күй картасын толтыру сабақ соңында.

VII. Үй тапсырмасы: §40 оқу.

Шөлейт және шөл зоналарын кескін картаға түсіру.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!