Сабақ
|
Мектеп «Бозанбай орта мектебі»
КММ
|
Күні
|
Мұғалімнің есімі : Саденова
Ляйля Сагатбековна
|
Сынып:
2
«А»
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақ
тақырыбы
|
Шона Смаханұлы. «Бұлбұл мен
тоқылдақ» (Мысал)
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
(мақсаттары)
|
Мысалдың мазмұнын
түсіну, негізгі идеясын ашу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
Мысалды рөлге бөліп,
мәнерлеп оқиды және сұрақтарға жауап
береді.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Мысалды талдайды ,
негізгі ойын идеясын
анықтайды.
|
Кейбір
оқушылар:
|
Тақырып бойынша өлең құрайды,
өз ойын еркін жеткізеді, сахналайды. Неліктен тоқылдақтың пікірі
дұрыс екендігін дәлелдеп, «неліктен ?» «не себепті?» деген
сұрақтарға жан-жақты жауап беріп, өзіндік сыни баға беріп,
қорытынды жасай алады.
.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар тақырып бойынша сөйлеседі.
Рөлге еніп сахналайды. Құстардың бір –бірінен айырмашылығы мен
ұқсастығын анықтап салыстырады.Тоқылдақтың пайдалы екендігін
мысалға сүйеніп дәлелдеп , құстарды қорғау керек деп тұжырым
жасайды.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Бұлбұл, тоқылдақ, орман
жаңғырып, басымыз мәңгіріп, құрт, орман, гүл , бұлбұл бұлқынды,
тоқылдақты жұлқыды, орман жаңғырығып, құрт жеген соң гүліңді, жұрт
неғылсын үніңді.
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер : Бұлбұл бұлқынды, тоқылдақты
жұлқыды, орман жаңғырығып, құрт жеген соң гүліңді, жұрт неғылсын
үніңді.
|
Талқылауға
арналған тармақтар: Бұлбұлдың пікірі дұрыс па?,
Тоқылдақтың пікірі дұрыс па?
«Құрт жеген соң
гүліңді,
Жұрт неғылсын үніңді» , - деп
айтқан не ? Неліктен ? Тоқылдақтың пайдасы бар ма? Бұлбұл пайдалы
ма? Сіз неліктен құстардың пайдалы екенін айта аласыз ба? Сен
ағашты қорғай аласың ба?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар: Не себепті тоқылдақтың пікірі
дұрыс екенін дәлелдеп жазу.
|
|
Алдыңғы
оқу
|
Ақпарат: 1 –
сыныпта ана тілінен оқу бағдарламасы бойынша «Орман
емшісі»тақырыбында тоқылдақ туралы мәтінді оқып, түсінген. 1-
сыныпта дүниетану пәнінен құстардың түрлері, тіршілігі және қайда ,
қалай қыстайтыны туралы мағлұмат
алған.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
10
минут
|
1.Ынтымақтастық атмосферасын
орнату. «Өрмекшінің
торы» әдісі арқылы қолдарына жіп
беремін. Бір оқушы өзі таңдаған оқушыға тілек айтып, жіп орамын
лақтырады. Осылайша «Өрмекшінің торы» құрылады, бір – біріне жылы
лебіздерін білдіреді.
2.Бұлбұл, тоқылдақ, қарлығаш
суреті қиылған қима қағаздар тарату. Таратылған қималардан мозайка
құрастырады. Бұлбұл, тоқылдақ, қарлығаш болып шағын 3 топқа
болады.
1.Топтарға бағалау парақтарын
беру.
2.Үй тапсырмасын
тексеру:
«Автор орындығы» әдісі бойынша
үй тапсырмасын тексеру.
1.Спиридон Ванчелидің «
Дельфин» мәтінін
әңгімелейді.
2.«Дельфин» тақырыбына жазған
эсселерін оқу.
|
«Интербелсенді әдіс
– тәсілдер» Жақсылықова Г.И.
Каженова
А.М.
Исмагилова
Н.З.
Өскемен
2014
|
Ортасы
25
минут
|
«Ой қозғау»
стратегиясы. Жұмбақ-өлеңді түсініп оқу ,
жұмбақтарды шешіп тақырыпты білу, мақсатты
анықтау;
1-тапсырма
«Күн шұғыласы» суреті бойынша
бұлбұл мен тоқылдақ туралы не білетіндерін тақтаға
жаздыру;
2-
тапсырма
РАФТ стратегиясы бойынша әр
топ құс атынан сөйлейді.
1-топ: Бұлбұлдың
атынан сөйлейді
2- топ: Тоқылдақтың
атынан сөйлейді
3- топ: «Мен
ағашпын» деп ағаштың атынан
сөйлейді.
3 –
тапсырма
«Болжау» стратегиясы
арқылы сұрақ қою.
-Бұлбұл мен
Тоқылдақтың арасында қандай әңгіме болуы
мүмкін? Оқушылар білетіндерін
айтады.
Жұбынды
бағала: смайликтер
арқылы
Кіріспе
1.Автор туралы
мағлұмат беру.
Шона Смаханұлы
туралы слайд-презентация арқылы түсінік
беру.
2. Мәтінмен
жұмыс
1.Мәтінді іштен
оқу
Оқушылар өз бетімен
мәтінді іштей оқиды.
2. Сөздік
жұмысы
Мәңгіріп –
ауырып
Жаңғырығып- дыбыстың
қайталануы
3.Топпен
жұмыс
Топ аралық
бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бір –
бірін бағалайды.
1-топ рольге бөліп
оқиды
2- топ сөздік
жұмысын жүргізеді
3- топ
сахналайды.
Сергіту сәтін
видеоролик «Қарлығаш
биі» арқылы
ұйымдастыру.
Мысалды талдау:
- мысалда қандай кейіпкерлер бар?
- бұлбұл тоқылдаққа қандай кінә тақты?
- тоқылдақ не деп жауап берді?
- мысалдан не түсіндік? Шығармашылық
тапсырма:
СТО
технолгиясының стратегиясы арқылы
«Синквейн» 5 жолды өлең
құрастыру
Жекелей
жұмыс:
Критерий
|
Ұпай
саны
|
+ ;
-
|
3 тармақты
өлең
|
3
|
|
4
тармақты
|
4
|
|
5
тармақты
|
5
|
|
|
|
|
Тапсырма: Тоқылдақ ағашты құрттан
қорғайды. Ал сен ағашты қалай қорғап
жүрсің?
|
«Әдебиеттік оқу»
оқулығы , 2- сынып, Рахметова С.Р., Қабатай Б.Т. «Атамұра»
2013
|
Аяқталуы
10минут
|
Топтық
жұмыс
1-топ «Бұлбұл
мен Тоқылдақ. (Венн диаграмма)
2 топ Бұлбұлдың пікірі
дұрыс.
3топ Тоқылдақтың пікірі
дұрыс.
Әр топ постер жасап,
топ басшылары қорғайды.
Үйге тапсырма
:
Бұлбұл мен
тоқылдаққа өлең құрау . Құстардың пайдасы тақырыбына шағын
шығарма жазу.
Оқушылар сабақтан
алған әсерлерін стикерге жазып, Блоб ағашына
іледі.
Топ басшылары қойған
бағаларын айтады.
Сабақты
қорытындылап, бағалау парағының ұпай сандарын
анықтады.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренген тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пән аралық
байланыс
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау
ережелері.
АКТ мен
байланыс
Құндылықтармен
байланыс.
|
Сыни дағдыларын
дамыту мақсатында құрылған топтар қабілеті төмен оқушыларды
қабілеті жоғары оқушыларға қолдау көрсете алады. Тақырыпты талдау
кезінде сынып оқушыларының барлығының қатысуын
қадағалаймын.
Дәйекті сөйлеу
дағдыларын қалыптастыра отырып, оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды
орындауға мүмкіндік болады..
|
Бір –бірімен жұмыс
жасау кезінде оқушылар бірін-бірі бағалай отырып, өз жұмысына да
салыстыра отырып баға бере
алады.
Тақырыпты орындау
барысында оқушы құстардың пайдасын біліп қана қоймай, талдай
алады.
Табыс сатысы арқылы
өз білімін бағалайды. (ол оқушының нені түсініп, нені
түсінбегендігінен хабар беріп, келесі сабақты жоспарлауда неге
назар аудару керек екеніне мүмкіндік
береді
|
Дүниетану пәнімен пәнаралық байланыс бар. АКТ –ны
пайдаланамын.
|
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2. Сабақ барысында
мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|