Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ш.Қанайұлы "Мына заман қай заман"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ: №5 |
Мектеп: Ғ.Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 21.11.2017ж |
Мұғалім: Разақова М |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 Б |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл Ш.Қанайұлы Мына заман қай заман? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Т/Ж4.Шығарма үзінділерімен жұмыс 7.2.4.1.Т/Ж4. Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» өлеңінен үзінділерді мәнерлеп жатқа айтады, кейіпкер бейнесін ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
тарих: ХІХ ғасырдағы тарихи оқиғалар, фольклористика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint, сілтемелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
1.Берілген тақырыптағы мәтінді түсінеді; 2.Тыңдалған мәтін бойынша мәселені және себептерін анықтай алады; 3.Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырып, талқылай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Тілдік мақсаттарыңызды белгілеңіз, соның ішінде қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерге мысалдар келтіріңіз. Зар заман ұғымы,отарлаушылардың озбырлығы мен сұрқия саясаты Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: зар заман, тар заман, азулы, азусыз,хал кету, пара алу, тәубеден жаңылу т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Проблемалық сұрақтар құрастыру дағдысы қалыптасты. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
Қызығушылықты ояту Оқушыларға доп беріледі. Допты қағып алған оқушы Шортанбай ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы айтып, допты келесі оқушыға лақтырады. Топқа бөлу Оқушылар «Достық»,«Ынтымақ»,«Бірлік» топтарға бөлінеді. Оқушыларға оқу мақсаты мен бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі. Зар заман |
тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут |
Топтық тапсырма 14минут 1-топ: «Зар заман» өлеңінен үзіндіні жатқа айту. 2. Өлеңнен қайғы, опасыздық, жалпы қилы заман туралы сөздер мен сөз тіркестерін теріп жазыңыздар, мағынасын түсіндіріңіздер. 1. 2. 3. 4. Дескриптор
2-топ: 1. «Біз - ақынша толғаймыз...» өлең шығару 2.Өлең құрылысына талдау
жасау. /Шалыс ұйқас /7 буынды, 2 бунақты Дескриптор
3-топ: 1. «Зар заман» өлеңі арқылы ақынның айтпақ ойы қандай? 2.Шортанбай ақынның ойынша заманды аздырушылар кімдер? ,оларға мінездеме беріңдер Дескриптор
Жұптық тапсырма 8 минут І жұп. Шортанбай заман өзгерісін қалай түсінді және қалай жырлады? Үзіндіні жатқа айтыңыз. Мынау ақыр заманда Алуан,алуан жан шықты Арам,араз хан шықты Қайыры жоқ бай шықты Сауып ішер сүті жоқ Мініп көрер күші жоқ Ақша деген мал шықты ІІ жұп. Заманның тарлығының белгісі өлеңнің қай жолдарында берілген? Үзіндіні жатқа айтыңыз. Мұның өзі зар заман Зарлығының белгісі Ұл сыйламас атасын... Қазы, болыс, хан қойды Некесіз туған шатасын... Қыз сыйламас шешесін Ер жеттім деп шаштасып... Бұның бәрі заманның бұзылған ІІІ жұп. Заманды бұзған кім? Үзіндіні жатқа айтыңыз. Заман қайтіп оңалсын... Байлар ұрлық қылады Көзіне малы көрінбей Билер жейді параны Сақтап қойған сүрідей Сол себепті: Заманның түрі бұзылды Текеметтің түріндей Дескриптор
Жеке тапсырма 8 минут “Егер де мен ......” эссе жазу Дескриптор - Эссе жазады (Кемінде 20-25 сөйлемнен тұратын) -Өз ойларын өмірмен ұштастырады. |
таратпалар
оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин
Рефлексия 2 минут |
Кері байланыс «Тұжырымдар алаңы»
"Бес саусақ" әдісі 1. Өзімді қалай сезіндім? 2. Басқаларға көмегім тиді ма? 3. Бүгін көңіл -күйім қандай болды? 4. Бүгінгі сабақ ұнады ма? 5. Бүгін не үйрендім?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тексерілді: