С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып»


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

6.3.4.1 - шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын, өз көзқарасын білдіре алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

- шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасап, дәлелдемелер келтіріп, өмірмен байланыстыра алады.

Бағалау критерийлері

  • Өлеңнің тақырыбы мен идеясын, өз көзқарасын білдіреді.

  • Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді.

  • Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасап, дәлелдемелер келтіріп, өмірмен байланыстырады

Ойлау деңгейлері

Түсіну,қолдану, талдау.

Тілдік мақсат

Идеясын табады,шығарманы талдайды.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Адамның бойында қандай қасиеттер болады?

-Адам бойында тек жақсы қасиеттер болу керек деген пікірге келісесіз бе?

Құндылық

Жалпы адамзаттық құндылықтарды дамыту.

Пәнаралық байланыс

өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу

С. Торайғыров өмірі мен шығармашылығы

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Сабақтың басы

2 мин


7 мин


















3 мин

Жоспарланған жаттығу түрлері

Сәлемдеседі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Мен кіммін?» сұрағына жауап беру.

Алдыңғы біліммен байланыстыру

«6 Неліктен?» әдісі

  • Неліктен С. Торайғыровты «біртуар ақын» дейміз?

  • Неліктен С. Торайғыровты қазақ халқының рухын аспандата келген оптимистік көзқа растағы ақын-жазушылар қатарына жатқызамыз?

  • Неліктен «Сұлтанмахмұт – ұлы Абай дәстүрін жалғастырушы, Абайды өзіне ұстаз тұтқан» дейміз?

  • Неліктен С. Торайғыровты жақсы қасиеттерге баулып, жақсы адам болуға шақырған ақын ретінде танимыз?

  • Неліктен ақын алдына адам болып шығуды мақсат етіп қойған?

  • Неліктен Адам болып қалу үшін көп оқып, еңбек ету қажет?

- Ой шақыру (жаңа тақырыпты ашу мақсатында)

«АКРОНОМ» әдісі

Оқушылар қасында отырған жұбымен бірге берілген сөзден сабақ тақырыбына қатысты сөйлем немесе мақал\өлең жазады (ауызша орындауға да болады)

А-

Д-

А –

М-

Мысалы:

Адам болу үшін әрқашан

Дамып отыру керек

Адамгершілікті сақтап

Мағыналы өмір сүру.

Оқушылар өз нұсқаларын сыныпқа таныстырады.

Кері байланыс:

Тапсырманы орындау қаншалықты жеңіл\күрделі?

Бағалау түрлері






«Екі жұлдыз, бір тілек»

Ресурс





Слайд

Сабақтың

ортасы




10минут



















1минут


4 минут






5 минут





5минут

-Балалар, осы тақырыпта С. Торайғыровтың «Шығамын адам болып тірі болсам»

«Мәтіндік зерттеу»

1.Өлеңнің электронды нұсқасын тыңдату.

2. Оқушыларға мәнерлеп оқыту.

Өлеңнің тақырыбы мен идеясы туралы

Өлеңнің тақырыбы не?

Адамдық

Жыр жолдарының идеялық мазмұнын ашу

Білім-ғылымға, өмірге деген құштарлық

Осы өлеңнің мазмұны өздеріңе қалай әсер етті? Кім болуды армандайсыңдар


Сұлтанмахмұттың көздеген мақсаты не?


Ауыспалы мағыналы (эпитет, теңеу) сөздерді теріп жазу.

Көрде тыныш жату, жарық күнде сәуле қуған, алуға күнді барып белді буған, толған айдай балқып туған, ойында оты барлар, надандықты тебу

Сергіту сәті:«Бәрі өзіңнің қолында» видеоролигі


«1 сөйлем» әдісі

Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясын сипаттайтын түйінді ойыңызды бір сөйлеммен жеткізіңіз.



«Жұптық жұмыс» қасындағы жұбыңмен

«Жақсы адам болу ережелері» тақырыбында сыни хабарлама жасайды.




Деңгейлік тапсырмалар


А деңгейі: Адамгершілік тақырыбына мақал-мәтелдер жазады.



В деңгейі: Адамгершілік тақырыбына сыныпқа жадынама жазу.




С деңгейі: Өлеңнің идеясын негізге ала отырып, эссе жазу.










Дескриптор

Білім алушы:

өлең жолдарындағы кейіпкер бейнесін ашады;

-дәлелдер келтіреді:

- ауыспалы мағыналы сөздерді теріп жазады.









Дескриптор


Білім алушы

-идеясы ашып,

түйінді ой шығарады;

-бір сөйлем арқылы жеткізеді.


Дескриптор

Білім алушы

-ереже шығарады;

-сыни хабарлама жасап, сыныптастарына жеткізеді.

Дескриптор

-тақырыпты анықтайды,

-мақал-мәтелдер келтіреді.

Дескриптор

-тақырыпқа сай жадынама жазады.

- дәлелдемелер келтіреді. Дескриптор

-Өлеңнің идеясы негізінде эссе жазады.

- эссе құрылымын сақтайды.



Электронды оқулық



Мәтін



Кесте























Постер


Сабақтың

соңы

3 минут


Үйге тапсырма: «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін жаттау.

Критериалды бағалау

Бағалау критериі

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын, өз көзқарасын білдіреді.


1

өлең жолдарын

дағы кейіпкер бейнесін ашады

1

дәлелдер келтіреді:

1

ауыспалы мағыналы сөздерді теріп жазады.

1

Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

2

идеясы ашып,

түйінді ой шығарады

1

бір сөйлем арқылы жеткізеді

1

Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасайды

.


3

ереже шығарады;


1

сыни хабарлама жасап

1

4

(Деңгейлік тапсырма)

тақырыпты анықтайды

1

мақал-мәтелдер келтіреді

1

тақырыпқа сай жадынама жазады.

1

дәлелдемелер келтіреді

1

Өлеңнің идеясы негізінде эссе жазады.


1

эссе құрылымын сақтайды

1

Барлығы

9


Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.



Мадақтау





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.02.2019
1503
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі