Материалдар / сүйінбай мен қатағанның айтысы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

сүйінбай мен қатағанның айтысы

Материал туралы қысқаша түсінік
айтыс туралы түсінік
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Сабақ : № 2

Мектеп: № 48 ЖОББМ

Күні:

Мұғалім: Куратаева Н.М

Сынып: 7 в

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

«Сүйінбай мен Қатағанның айтысы» 2-сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж2.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау

А/И 2Эпикалық,поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.

Сабақ мақсаты:

Барлығы:Айтыстан ақындардың көзқарастарын анықтай алады;

Автор бейнесін анықтай алады.

Көпшілігі:Ақындардың көзқарастары мен елдің игі жақсыларын дәріптей алуын анықтай алады.

Кейбіреуі:Ақындардың көзқарастары мен елдің игі жақсыларын дәріптей алуын анықтап, өз ойларымен сабақтастыра алады.

Құндылықтарды игерту:

- «Мәңгілік ел» идеялары мен азаматтық жауапкершілік жүзеге асырылады;

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

- қарым-қатынас жасау әдебі;

- денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Пәнаралық байланыс:

Қазақстан тарихы

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Power Point таныстырылымы қолданылады, материал ғаламтордан алынған .

Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:айтыс, тапқырлық, жеңу басымдығы, сөз өнері, суырыпсалма, жыр нөсері т.б.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

деген ойдамын, ойымызды жинақтайтын болсақ, біріншіден, екіншіден, сондықтан, өйткені

Осыған дейін меңгерілген білім

«Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы»

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» әдісімен төмендегі сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын анықтайды.


Боз жапалақ сен едің,

Қияқты сұңқар мен едім.


Үзінді кімнің сөз саптауы? Ақын осы сөздермен не айтқысы келген?

Бүгінгі сабағымыздың мақсатын және бағалау критерийлерін атап көрсетемін.






Сабақ ортасы

15 минут




























































5 минут




5 минут




















10 минут

Тапсырма:

  1. Үзінділер бойынша төменегі кестені толтырыңыздар.

Үзінді

Ақынның гуманистік көзқарасы

Үзінді арқылы ақынды тануым

1

Әй, Сүйінбай, Сүйінбай,

Сүйінбай маған бұйымба-ай

Сүйінбайды жеңбесем,

Кірмеймін қайтып жиынға-ай.



2

Қашырма төрем, қаныңды,

Кіргізейін жаныңды.

Қатағаннан жеңілсем,

Талап алғын малымды.




3

Көптігімді айтайын,

Байлығымды айтайын,

Менің атым, Қатаған,

Қоңыр Бөрік асында,

Бес жүз жылқы матағам.




4

Заты жаман Қатаған,

Иттігің қашан арылды!

Мақтанып жүрсің, Қатаған,

Бес-алты біткен танаға.




5

Сүйінбай, сенен жеңілсем,

Қатаған болмай қатайын,

Көк шешектен жатайын.

Қырғызға әкеп малыңды,

Бештиынғасатайын.




6

ҰлыжүздіңбәріҮйсін.

Осылардықаптатсам,

Есеңгірепелдеспей,

Қайтакөшіпкетерсің,

Жертүбінежетерсің,

Сүйінніңкімекенін,

Қатағансондабілерсің.




7

Біздей ерлер қайда бар?

Қасар ұры қырғызым,

Ұрлықпенен көз ашып,

Жылқының көрген қызығын.




8

Қабанбайшыққан Найманым.

«Жайылқырғынында» жайратып,

Құлаштыкеңжайғанмын.




9

Толыпжатқанкөпқазақ,

         Көк пенен жердіңарасы.

         Көппіндегенқазақтан,

         Қатағанныңжоқсанасы.




10

Орманхандайбегімнің,

Құшақтапсүйгенаяғын.

Сүйінбайақынбайқадым,

Қағылыпқалдысайтаның.





  1. «Тиггерлік суреттер» және сұрақ-жауап тәсілі арқылы айтыстың өту тарихы айтылады.

Айтыс қайда өтті?

Не себептен айтыс ұйымдастырылды?

Айтыс немен аяқталды?

3.«Венн диаграммасы» арқылы екі ақынның ортақ қасиеті мен айырмашылықтарын саралайды да, айтыс нәтижесінің себебін болжайды.


Сүйінбай ұқсастық Қатаған

Shape1 Shape2










Қатаған:лепіріп қарсыласын жеңуді көздейді, тарихын білмесе де мақтанға салынады, жөнсіз тиіседі,менменшілдік басым.

Сүйінбай:тарихты терең білетін шежіреші,елі үшін еміренеді,жеңуіне негізгі себеп болған ұтқырлығы мен тапқырлығы, сөзге шешендігі мен білімі.


  1. «Айтыскер ақынның бойында қандай қасиет болуы тиіс?» Әдеби ойтолғау жазыңыз. Көлемі – 50-60 сөз.


Бағалау критерийлері:

Критерий

Төмен ***

Орташа ****

Жақсы *****

1.

Ақындардың гуманистік көзқарасын анықтай алуы

Ақындардың көзқарасын анықтайды.

Ақындардың көзқарасына мәтіннен дәлел келтіреді.

Ақындардың көзқарасына баға береді.

2.

Үзінділерден автор бейнесін талдай алуы

Ақындар тұлғасына баға берді.

Ақындар тұлғасына берген бағасын негіздеді.

Ақынға қажет қасиеттерді айтыс негізінде дәлелдей алды.
































































Сабақтың соңы

5 минут


«Ойды аяқта» кері байланысы бойынша стикер арқылы ойын жазып, жабыстырады.


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!