|
Бөлім: |
Қысым. Жұмыс және қуат |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Оспанова Г. Т |
|
|
Күні: |
26.01.2024 |
|
|
Сынып: 7 А, В |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 - сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласына есептер шығарады |
|
|
Құндылыққа баулу |
АР-ҰЯТ: адал еңбекті құрметтеу ТАЛАП: Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқ оқушыларды түгелдеу 2. Өткенді қайталау 1. Дененің бір өлшем бетінің ауданына перпендикуляр бағытта түсетін күш.......... деп аталады. /қысым/ 2. Сұйыққа немесе газға түсiрiлген қысым барлық бағыт бойынша өзгерiссiз берiледi. Бұл қағида .........деп аталады. /Паскаль заңы/ 3. Бір заттың молекулаларының екінші бір зат молекулаларына еніп кету құбылысы ........ деп аталады. /диффузия/ 4. ........ тұрақты көлемі мен нақты пішіні болмайды, ол берілген көлемді түгел қамтиды. /газ/ 5.Сұйықтар мен газдар қысымды, қатты дене сияқты бір бағытта ғана емес, ................. бірдей таратады./барлық бағытқа/ 6. ............... .................... – тек қана сұйық бағанының биiктiгiне және оның тығыздығына тәуелдi. /гидростатикалық қысым/ 7. Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың барлық қасиеттері олардың ................... байланысты болады. /құрылымына/ |
Сәлемдеседі Бос орындарды толтырады |
Мұғалімнің кері байланысы |
https://wordwall.net/ru/resource/67249615 |
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Жаңа тақырыпты презентация арқылы түсіндіру
Есептің шығарылуы түсіндіріледі Биіктіктері бірдей 50 см ыдысқа құйылған су мен сұйық май берілген.Сұйықтықтарға түсірілетін қысымды анықта. Сұйықтарға түсірілген қысым бірдей ме? (еркін түсу үдеуі g=9,8м/с², сұйық майдың тығыздығы ρ=900кг/ м³) Тапсырма№1 жұптық жұмыс «Кестені сәйкестендіру» арқылы берілген мәліметтерді сәйкестендіреді
|
Сабақ мазмұнымен танысады
Есептің шығару жолын түсінеді
Оқушылар жұппен берілген тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: -физикалық шамалардың өлшем бірліктерін біледі - физикалық шамалардың белгіленуін біледі 2 балл ҚБ:Өзара кестелерді алмастыру арқылы бір-бірін бағалайды |
Презентация Таратпа материал |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 Топтық жұмыс 1. Цистернадағы мұнай бағанының биіктігі – 10 м, оның тығыздығы – 800 кг/м3. Мұнайдың цистерна түбіне түсіретін қысымын анықтау керек. /80кПа/ 2. Сынап қандай биіктікте Қысымы 952 кПа болады? /7/ Тапсырма№3 Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау Ц (су 103 кг/м3, сын 13,6103 кг/м3) |
Оқушылар топтасып есептерді шығарады Оқушылар жеке құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор:
5 балл ҚБ: топтық өзара бағалау Дескриптор:
3 балл ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Презентация, таратпа материал
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия: Блоб ағашы Үй тапсырмасы Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы. Есеп шығару Өлшемдері суретте көрсетілген аквариумның түбіне судың түсіретін қысымын және судың салмағын анықтаңыз. (су 103 кг/м3) |
|
Ауызша кері байланыс береді. |
|
Ресурст
Тапсырма №3

Паскаль шары
Тепе-теңдік күйде сұйық не газға әсер етілген
қысым сол сұйық не газдың кез келген нүктесінде барлық бағыттарға
бірдей таралды. Бұл заң француз философы Блез Паскаль есімімен
аталынған.Паскаль заңын түсіну үшін «Паскаль шары»деп аталатын
құралмен тәжірібие жасап көрейік .Ол бір жазықтық бойында
орналасқан саңылаулары бар шардан ,поршеньді цилиндрден тұрады.Егер
шарға су не түтін толтырып бассақ,шар саңылаулары арқылы су немесе
түтін барлық бағытта бірдей ұзындыққа шашылып немесе будақтап
шығатындығы байқалады.Бұдан қысым барлық бағытта бірдей таралып
қоймай, оның мәнінің бірдей болатыны көрінеді. Блезь Паскаль –XVII
ғасырда өмір сүрген француз математигі және физигі,гидростатиканың
негізгі заңының авторы .Паскаль 12 жасынан бастап ғылыммен
шұғылданды.Сол кездегі ғалымдармен бірдей ғылым туралы
пікірлескен.Ол газбен сұйықтардың қасиеттерін көп зеріттеп
,заңдылығын тағайындап және атмосфералық қысымның бар екендігін өз
тәжірибиесімен дәлелдеп берді.
-
Паскаль заңына анықтама беріңіз.
-
Қатты денелерге түсірілетін қысым мен сұйықтарға және газдарға түсірілетін қысымның айырмашылығы қандай?
-
Қайнатылған және шикі жұмыртқалар берілсін.Тир оғымен жұмыртқаларды атқанда, қай жұмыртқада Паскаль заңы орындалады? Неліктен?
-
Паскаль заңын пайдаланып, неліктен тіс пастасын тюбиктен қысып шығару оңай екендігін түсіндіріңдер?
-
Қай күйдегі зат тек әсер етуші күш бағыты бойынша қысым түсіреді?
-
Сұйықтыққа батырылған дене тереңдігі артқан сайын денеге түсірілген қысым қалай өзгереді?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
|
Бөлім: |
Қысым. Жұмыс және қуат |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Оспанова Г. Т |
|
|
Күні: |
26.01.2024 |
|
|
Сынып: 7 А, В |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 - сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласына есептер шығарады |
|
|
Құндылыққа баулу |
АР-ҰЯТ: адал еңбекті құрметтеу ТАЛАП: Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқ оқушыларды түгелдеу 2. Өткенді қайталау 1. Дененің бір өлшем бетінің ауданына перпендикуляр бағытта түсетін күш.......... деп аталады. /қысым/ 2. Сұйыққа немесе газға түсiрiлген қысым барлық бағыт бойынша өзгерiссiз берiледi. Бұл қағида .........деп аталады. /Паскаль заңы/ 3. Бір заттың молекулаларының екінші бір зат молекулаларына еніп кету құбылысы ........ деп аталады. /диффузия/ 4. ........ тұрақты көлемі мен нақты пішіні болмайды, ол берілген көлемді түгел қамтиды. /газ/ 5.Сұйықтар мен газдар қысымды, қатты дене сияқты бір бағытта ғана емес, ................. бірдей таратады./барлық бағытқа/ 6. ............... .................... – тек қана сұйық бағанының биiктiгiне және оның тығыздығына тәуелдi. /гидростатикалық қысым/ 7. Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың барлық қасиеттері олардың ................... байланысты болады. /құрылымына/ |
Сәлемдеседі Бос орындарды толтырады |
Мұғалімнің кері байланысы |
https://wordwall.net/ru/resource/67249615 |
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Жаңа тақырыпты презентация арқылы түсіндіру
Есептің шығарылуы түсіндіріледі Биіктіктері бірдей 50 см ыдысқа құйылған су мен сұйық май берілген.Сұйықтықтарға түсірілетін қысымды анықта. Сұйықтарға түсірілген қысым бірдей ме? (еркін түсу үдеуі g=9,8м/с², сұйық майдың тығыздығы ρ=900кг/ м³) Тапсырма№1 жұптық жұмыс «Кестені сәйкестендіру» арқылы берілген мәліметтерді сәйкестендіреді
|
Сабақ мазмұнымен танысады
Есептің шығару жолын түсінеді
Оқушылар жұппен берілген тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор: -физикалық шамалардың өлшем бірліктерін біледі - физикалық шамалардың белгіленуін біледі 2 балл ҚБ:Өзара кестелерді алмастыру арқылы бір-бірін бағалайды |
Презентация Таратпа материал |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№2 Топтық жұмыс 1. Цистернадағы мұнай бағанының биіктігі – 10 м, оның тығыздығы – 800 кг/м3. Мұнайдың цистерна түбіне түсіретін қысымын анықтау керек. /80кПа/ 2. Сынап қандай биіктікте Қысымы 952 кПа болады? /7/ Тапсырма№3 Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау Ц (су 103 кг/м3, сын 13,6103 кг/м3) |
Оқушылар топтасып есептерді шығарады Оқушылар жеке құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор:
5 балл ҚБ: топтық өзара бағалау Дескриптор:
3 балл ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Презентация, таратпа материал
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия: Блоб ағашы Үй тапсырмасы Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы. Есеп шығару Өлшемдері суретте көрсетілген аквариумның түбіне судың түсіретін қысымын және судың салмағын анықтаңыз. (су 103 кг/м3) |
|
Ауызша кері байланыс береді. |
|
Ресурст
Тапсырма №3

Паскаль шары
Тепе-теңдік күйде сұйық не газға әсер етілген
қысым сол сұйық не газдың кез келген нүктесінде барлық бағыттарға
бірдей таралды. Бұл заң француз философы Блез Паскаль есімімен
аталынған.Паскаль заңын түсіну үшін «Паскаль шары»деп аталатын
құралмен тәжірібие жасап көрейік .Ол бір жазықтық бойында
орналасқан саңылаулары бар шардан ,поршеньді цилиндрден тұрады.Егер
шарға су не түтін толтырып бассақ,шар саңылаулары арқылы су немесе
түтін барлық бағытта бірдей ұзындыққа шашылып немесе будақтап
шығатындығы байқалады.Бұдан қысым барлық бағытта бірдей таралып
қоймай, оның мәнінің бірдей болатыны көрінеді. Блезь Паскаль –XVII
ғасырда өмір сүрген француз математигі және физигі,гидростатиканың
негізгі заңының авторы .Паскаль 12 жасынан бастап ғылыммен
шұғылданды.Сол кездегі ғалымдармен бірдей ғылым туралы
пікірлескен.Ол газбен сұйықтардың қасиеттерін көп зеріттеп
,заңдылығын тағайындап және атмосфералық қысымның бар екендігін өз
тәжірибиесімен дәлелдеп берді.
-
Паскаль заңына анықтама беріңіз.
-
Қатты денелерге түсірілетін қысым мен сұйықтарға және газдарға түсірілетін қысымның айырмашылығы қандай?
-
Қайнатылған және шикі жұмыртқалар берілсін.Тир оғымен жұмыртқаларды атқанда, қай жұмыртқада Паскаль заңы орындалады? Неліктен?
-
Паскаль заңын пайдаланып, неліктен тіс пастасын тюбиктен қысып шығару оңай екендігін түсіндіріңдер?
-
Қай күйдегі зат тек әсер етуші күш бағыты бойынша қысым түсіреді?
-
Сұйықтыққа батырылған дене тереңдігі артқан сайын денеге түсірілген қысым қалай өзгереді?
шағым қалдыра аласыз

илиндр
тәрізді ыдысқа массасы бірдей сынап және су құйылды. Сұйықтардың
екеуінің жалпы деңгейлерінің биіктігі h1 = 2 см, h2 = 27,2 см. Сұйықтардың ыдыс түбіне түсіретін
жалпы қысымын анықтаңыз.













