Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Су және органикалық заттар. 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
7.1 Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор) Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы).
Сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Бәйтерек орта мектебі КММ 7.1 Су және органикалық заттар. Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Бекишева Г.Ж. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор) Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы) |
||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.4-минералды тыңайтқыштардағы азот,калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу. |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Өсімдіктердің минералды тыңайқыштарының азот,калий,фосфор түрлерін біледі. |
||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Минералды тыңайтқыштардағы азот,калий,және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Өсімдіктердің минералды тыңайтқыштардың азот,калий,фосфор түрлерін ажырата алады. |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- Тыңайтқыштардың түрлерін, таниды - Тыңайтқыштардың қасиеттерін сипаттай алады - Өсімдіктердің минералды тыңайтқыштарын ажырата алады . |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Сабақ бойынша лексика мен термин сөздер:Макроэлементтер және микроэлементтер, азот,калий,фосфор,органикалық және минералды заттар тыңайтқыштар. Диалог пен жазылым үшін сөздер: Азот жетіспегенде өсімдік қандай күйде болады? Фосфор жетіспегенде өсімдік қандай күйде болады? Калий жетіспегенде өсімдік қандай күйде болады? |
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек өнімділігін арттыру-өнеркәсіпте,ауылшаруашылығында жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі. |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Химия,жаратылыстану, технология |
||||||||||||||||||
Дағдылар |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.4.1.3-азық-түліктерде көмірсулар,нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу |
||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал тудыру: «Сағат тілі» Әрбір оқушыларға сағат таратып беру. Әрбір сағат тіліне сыныптағы оқушылардың атын жазады. Мұғалімнің айтуы бойынша бір- бірлеріне әртүрлі амандасу, тілек, жағымды сөздер айтады. Мұғалімнің айтуы бойынша: 1.Қолдарын беріп амандасу 2. Қоян секілді секіріп барып күлу 3. Екі аяқпен секіріп барып, жымию,күлімдеу 4.Бір-бірлеріне арқамен тұрып, қарама-қарсы қарау 5.Бір тілек айту немесе жылы сөз білдіру 6.Бір жағымды жағын айту 7.Бір аяқпен секіріп барып, қолынан ұстау,бетінен сүю 8.Иықпен қағысу 9. Қатты құшақтап амандасу 10.Қолдарымен шапалақтап амандасу Наргиза Ақжол
К ымбат Самат Фариза Мақсат Мадина Макпал Оқушыларды 2 топқа бөлу Топқа бөлу. 1-топ.Макроэлементтер 2-топ.Микроэлементтер
«Сұрақты қағып ал» тәсілі.Оқушыға умаждалған сұрағы бар,қағазды лақтырады.Мұндай тәсіл оқушыларды өз еркімен жауап беруге итермелейді.Ал оқушы жауапты білмеген жағдайда,басқа оқушыға лақтыруға мүмкіндік беріледі. 1.Азық-түлік өнімдеріндегі көмірсулардың маңызы? 2.Азық-түлік қандай заттардан тұрады? 3.Дұрыс тамақтану рационында қандай заттар болуы керек? 4.Қандай азық-түліктер майларға бай? Дескриптор: -оқушылар азық-түлік құрамындағы органикалық заттардың маңызы жайлы біледі; -Дүрыс тамақтану рационында болуы қажет заттарды ажырата алады. Кері байланыс: түрлі-түсті стикерлер арқылы |
Сағаттың суреттері Суреттер
Геометриялық фигуралар
стикерлер |
|||||||||||||||||
Ортасы 8-10 минут 11-15мин 16-20мин Сабақтың соңы 5 мин |
1-тапсырма. Оқулықпен жұмыс «Джигсо» әдісі. Топтық жұмыс 1-топ Тыңайтқыштардың түрлері мен қасиеттері 2-топ Тыңайтқыштардың өсімдіктер үшін маңызы Постер құрайды,қорғайды. Дескриптор: -.тыңайтқыштардың түрлері мен қасиеттерін ажырата алады. -.минералды тыңайтқыштардың өсімдік үшін маңызын сипаттай алады. Кері байланыс:Бас бармақ «тәсілі
2-тапсырма. Жеке жұмыс.Органикалық және минералды тыңайтқыштарды ажыратып кесте толтыр.
Дескриптор: -.минералды және органикалық тыңайтқыштарды анықтап ажырата алады. -.минералды және органикалық тыңайтқыштарды маңызын түсіне алады. Кері байланыс:»екі жұлдыз,бір тілек» 3-тапсырма.Минералды тыңайтқыштар түрлерін сәйкестендірініз 1.Жапырақтары мен сабақтары нашар дамып,тірек ұлпасы жетілмейді. 2.Егер өсімдікке бұл элемент жетіспесе,өте баяу өсіп,жапырақтары бозғылт тартады. 3.Жемістің салмағы кеміп,жемістің түзілуі баяулайды. 4.Қоректік заттардың қорға жиналуы үшін қажет 5.Бидайдың түптенуі баяулайды 6.Жасуша қабықшасының түзілуіне қатысады. 7.Ағаштардың жанама бұтақтары дамымайды. Дескриптор.-минералды тыңайтқыш түрлерін салыстыра алады. -минералды және органикалық тынайқыштарды ажырата алады. . Кері байланыс: «Смайликтер» арқылы 4-тапсырма.Дұрыс жауаптардың нөмірлерін үш бағанға қой.
1.Түбірі,басы,түйнегінің өсуін арттырады 2.Тыңайтқыш жетіспесе жемістері қышқыл болады 3.Сабақтары және жапырақтарының өсуін тездетеді 4.Жемістерінің массасын арттырады 5.Өсімдіктің аязға төзімділігін арттырады 6.Дәндерінде майдың жинақталуына әсер етеді 7.Тыңайтқыштар жетіспегенде бүйір өркендері тарамдалады 8.Жемістердің пісуін тездетеді Дескриптор:-тыңайтқыштарды танып біледі -тыңайқыштардың түрлерін анықтап,сипаттай алады. Кері байланыс:екі жұлдыз,бір тілек арқылы бағалау. Үй жұмысы: «Өсімдіктердің адам үшін маңызы» тақырыбына эссе жазып келу. Рефлексия: «Рафт» әдісі негізінде өсімдік атынан сөйлеу |
Оқулық, Ватман,маркер, Кесте |
|||||||||||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпеніз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру денгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар: Оқушылар топта ұйымдастыру жұмыстарын алады.Сабақ бойындағы тапсырмалар,ойын қозғауға,дамытуға арналады. Қабілетті орта оқушылар: Минералды тыңайтқыштардағы азот,калий,фосфордың өсімдіктер үшін маңызын сипаттай алады. Қабілетті төмен оқушылар: Өсімдіктердің минералды тыңайтқыштардың азот,калий,фосфор түрлерін ажырата алады. |
Оқушылардың тақырыпты игеру денгейін сабақ барысында,кері байланыс пен бағалаудың кейбір түрлері арқылы анықтаймын. Олар: -Мұғалімнің ауызша бағалауы -түрлі-түсті стикерлер -«Бас бармақ,тәсілі» -«Екі жұлдыз,бір тілек» -«Смайликтер арқылы» -«Рафт әдісі» |
Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау,көңіл-күйлерін қадағалап отыру. |
|||||||||||||||||
Сабақ бойынша Рефлексия
|
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспекті(оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз?) 1 2 Сабақты жаксартуға не ықпалетеалады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыныз?) 1 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе оқушылардың жетістік\қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет. |