Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 3.3
Гидросфера
|
Мектеп: Ақтөбе
облысы Әйтеке би ауданы Талдысай ауылы.Талдысай жалпы орта білім
беретін мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Шукимбаева Бактылы
Абдисадыковна
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Су ресурстарының
маңыздылығы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
7.3.3.2-су
ресурстарының маңыздылығын
түсіндіреді
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
-Су ресурстары түрлерін
ажыратады, қолдану мақсаттары туралы
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
- Су ресурстарының түрлерін
кескін картаға түсіреді, тау мұздықтары мен термальды су
аймақтарының таралуын дәлелдейді
|
Кейбір
оқушылар
- Су ресурстарының табиғаттағы
және шаруашылықтағы маңызын дәлелдейді, қорытындылайды, баға
береді
|
Бағалау
критерийі
|
-Су ресурстары түрлерін
ажыратады
-Су ресурстарының
түрлерін кескін картаға түсіреді
- Су ресурстарының
табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызына баға
береді
|
Тілдік
мақсат
|
Пәндік
мақсат
|
Пәнге қатысты
лексика мен терминология
|
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
|
Оқылым:
Гидросфераның құрамы
туралы
білімдерін шыңдау
Тыңдалым:
Оқушылар«Балық қаңқасы» (Фиш-боун) әдісі бойынша
су ресурстарының табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызына баға беру
арқылы бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.
Айтылым,
жазылым: Оқушылар кескін картаға
термальды сулар мен тау мұздықтарын түсіре отырып, ауызша, жазбаша
сипаттайды.
|
Гидросфераның
құрамын ассициация арқылы
түсіндіру.
Негізгі ұғымдармен
жұмыс жасау барысында картаға термальды сулар мен тау мұздықтарын
түсіру және су ресурстарының табиғаттағы және шаруашылықтағы
маңызын салыстыру, дәлелдемелер келтіру,
қорытындылау
|
Су
ресурстары-...........................................
Көл
ресурстары-...........................................
Термальды сулар-
............................. .
Тау
мұздықтары-..................................
|
Су ресурстарының
түрлері.?
Көл ресурстары
дегеніміз не? ….
Термальды сулардың
Қазақстан аумағында таралуы
Тау мұздықтарының
таралу аймағы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Гидросферада
құндылықтарды құру, диалог, топпен және жеке тапсырмаларды орындау
барысында сыныппен ортақ шешімге келу арқылы қол
жеткізіледі.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Экология - су ресурстарының
табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызын дәлелдейді,қорытындылайды,
баға береді
|
Алдыңғы
білім
|
Гидросфера және оның
құрамдас бөліктерін сипаттай алады. «Гидросфера» ұғымын түсінеді
және негізгі ұғымдар: гидросфера, судың қасиеті, су айналымы: кіші,
үлкен, булану, конденсация, ағын, сөздерінің анықтамасын
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
2
мин.
3
мин
4
мин
|
1.
.Ұйымдастыру
Психологиялық
ахуал.
Сабақ басында
оқушылар «Бір
сөзбен» тренингі арқылы бір-біріне
жылы лебіздерін білдіреді.
Топқа
бөлу(ортаға өзендер, көлдер, мұздықтар, жер асты сулары деген сөзді
топтың ортасына тастап, қолдарына қима қағаздар таратамын, оқушылар
қолдарындағы қима қағаздардағы жазулары қай сөзге жататындығына
байланысты топтасып отырады)
Өзендер:
Сырдария, Ертіс,Есіл, Еділ, Іле
Көлдер:
Балқаш, Байкал, Жайсаң, Чад,
Мұздықтар:Корженевский, Шокальский, Жаңғырық, Мәметова,
Красин
Жер асты
сулары: Артезиан, құдық бұлақ, термальды сулар, еспе
сулар
«ББҮ» сызба
әдісі
Оқушылармен диалогқа түсе
отырып алғашқы екі бағанды толтыру.
Дескриптор
-Гидросфераның құрамын
анықтайды
|
А4 қағазына жазылған
(Өзендер, көлдер, мұздықтар, жер асты сулары )сөздер, қима
қағаздар
Мұғалімге арналған үлестірме
материалдар.
Астана –
2016
3-күн,
2-сабақ,
3.5-үлестірме
материал
Флипчарт,
маркер
|
Сабақтың
ортасы
7
мин
8мин
3
мин
13
мин
|
2-тапсырма
Мәтінмен жұмыс (Оқушылар
тақырыпты өз беттерімен меңгереді)
«Ойлан,
жұптас,талқыла»
І-ІІ топқа ортақ
тапсырма
Оқушыларға Қазақстанның кескін
картасы түсірілген А3 қағазын орталарына
тастап,
1.Қазақстандағы термальды
сулар шығатын жерлерді Қазақстанның физикалық картасына
түсіру.
ІІІ-ІУ топқа ортақ
тапсырма
Оқушыларға Қазақстанның кескін
картасы түсірілген А3 қағазын орталарына
тастап,
Қазақстан мұздықтарын
түсіру.
Дескриптор
-Термальды сулардың
таралуын анықтайды
- тау мұздықтарының
қалыптасуын түсіндіреді
-маңыздылығын дұрыс
қорытындылайды
Бағалау
критериийлер
|
дескрипторлар
|
Бағалау
шкаласы
0,1,2
|
Тақырыптың
ашылуы
|
1.Тақырыпқа сай
келуі
2.Мазмұндылығы
|
|
Картамен жұмыстағы
талаптар
|
1.Жүйелілігі
2.Ұқыптылығы
3.Түсініктілігі
|
|
10-9 ұпай-«5» 8-7 ұпай-
«4»
6-5 ұпай- «3» 4 ұпайдан
төмен-«2»
|
Сергіту
сәті
Аустралиялық
жаңбыр
4-Тапсырма
«Балық қаңқасы» (Фиш-боун)
әдісібойынша су ресурстарының табиғаттағы және шаруашылықтағы
маңызына баға береді
Дескриптор
-
Су ресурстарының табиғаттағы
және шаруашылықтағы маңызын себептері арқылы
дәлелдейді
-
Су ресурстарының табиғаттағы
және шаруашылықтағы маңызына дәлелдер
келтіреді
-
Су ресурстарының табиғаттағы
және шаруашылықтағы маңызын қорытындылайды
Бағалау
Бағалау өлшемі. SMART картаны
(алақан суреті бар парақшалар) әр топқа таратамын, топ басшысы
немесе топтан бір оқушы не себепті саусақтағы сөздерді түрлі түсті
бояу түсімен бояйды, таңдағаны туралы айтып,
тоқталады.
S-нақтылық
M-өлшем
А-қолжетімді
R-шынайы
T-уақыт
шектеу
|
География 7
класс
А.
Егорина,
С.
Нүркенова,
Е.
Шимина
Алматы «Атамұра»
2017
А3 қағазы, түрлі түсті
қарындаштар, Қазақстанның физикалық картасы, маркер, бағалау
критериийлері берілген парақша
Мұғалімге арналған үлестірме
материалдар.
Астана –
2016
3-күн,
2-сабақ,
3.2-үлестірме
материал
Мұғалімге арналған үлестірме
материалдар.
Астана –
2016
3-күн,
3-сабақ,
3.7-үлестірме
материал
А3 форматына салынған балық
қаңқасы суреті, маркер, қосымша материалдар, смарт картасы бойынша
берілген парақша
|
Сабақтың
соңы
5
мин
1мин
|
"ББҮ " сызба әдісінің үйрендім
бөліміне
жаңадан алған білімдерімен
сызбаның соңғы бағанын толтыру және екінші баған бойынша қандай
сұрақтарға жауап тапқандарын топта талқылауға баса назар
аудару.
Үйге
тапсырма:
Жергілікті жердің су
ресурстарын тиімді пайдаланудағы менің
ұсынысым.......
(Ой
толғау)
|
Флипчарт,
маркер
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Жеке, топтық жұмысты
бақылай отырып, қиындықтар кездескенде бағыт бағдар беріледі.
Қабілеті төмен оқушыға жеке кеңес алуға мүмкіндік
беріледі.
Сабақтың әр
кезеңінде оқушыларға марапаттау, мадақтау тәсілімен қолдау
көрсетіледі.Деңгейлік тапсырмаларды беру арқылы қабілеті жоғары
оқушыларды анықтап, үйге тапсырма беру кезінде күрделірек
тапсырмалар беріледі.
|
ББҮ сызба әдісі
(мадақтау)
«Ойлан, жұптас,талқыла»
әдісі
«Балық қаңқасы» (Фиш-боун)
әдісі
|
Сергіту
сәті
"Аустралиялық
жаңбыр"
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды
ма және неліктен?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:Жаңа тақырыпқа ену
кезіне қолданылған ББҮ сызба
әдісі оқушылар белсенділік
танытады
2: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі
кезінде оқушылар өз ойларын толық, нақты жеткізе
білді
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: Әдіс-тәсілдердің тиімді
қолданылу
2:
: Жаңа технологияның түрлері
(АКТ) тиімді қолдану
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
Қабілеті төмен
деңгейлі оқушылардың деңгейіне қарай қалыптастырушы бағалауды жиі
қолданып, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін жақсартатын
тапсырмаларды жиі қолдануға назар
аудару.
|