Материалдар / «Судың Кермектігі құрамы, физикалық, химиялық қасиеттері.».
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

«Судың Кермектігі құрамы, физикалық, химиялық қасиеттері.».

Материал туралы қысқаша түсінік
10-сынып оқушыларына
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2020
397
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Атырау облыстық Білім беру басқармасы

Қ.Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі









Shape1






Дайындаған:

«Жаратылыстану» пән бірлестігінің химия пәні оқытушысы Джапанова А.Б.



Тақырыбы: «Судың Кермектігі құрамы, физикалық, химиялық қасиеттері.».




















Атырау 2020ж




Пәні: Химия

Тобы: 1 (9) мдт, 1 (9) ке

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы: Судың құрамы, физикалық, химиялық қасиеттері.

Мақсаты:

1. Мазмұнға байланысты: оқушыларға судың құрамын, физикалық, химиялық қасиеттерін оқып үйрету, судың табиғаттағы айналымын, еріткіштік қасиеттерін жай және күрделі заттермен әрекеттесуін тәжірибе жүзінде көрсету – оқушыларға жеке бас гигиенасын қалыптастыру туралы түсінік қалыптасытру

2. Сыни ойлауға байланысты: Судың табиғатпен, адам өмірімен байланысы туралы ұғымды кеңейту, білімдерін бекіту және жүйелеп тереңдету. Ақпаратты өз бетінше табуға, талдауға, іріктеу жасауға, кайта құруға, сақтауға, түсіндіруге және акпараттарды тасымалдауды оның ішінде қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың көмегімен жүзеге асыруға үйренеді.

3. Топқа байланысты: Топпен жұмыс кезінде жаңа көзқарастары дамиды. Өзара ұйымшылдық және сыйластық оянады. Экологиялық тәрбие беру, қоршаған ортаға, табиғатқа жауапкершілікпен қарауға баулу, ізденімпаздыққа, жауапкершілікке тәрбиеленеді.

Сабақтың типі: жаңа материалды хабарлау

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар: Оқу мен жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту.

Сабақтың әдісі: сөздік, көрнекілік.

Пәнаралық байланыс: биология, география

Сабақтың негізгі дерек көздері:Интербелсенді тақта, слайдтар, «Су-тіршіліктің көзі», сөндірілмеген әк, су, йод, лимон, қылқалам, химиялық стақан, шекер, ас тұзы, индикаторлар, плакат, маркер, стикерлер



Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгеру.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Жұптық жұмыс, жеке жұмыс арқылы өз жұмыстарын тексереді.

І.«Кереметтер еліне саяхат» ойын элементі қолданылды. Бұл ойында жай және күрделі заттардың, оттек пен сутектің қосылыстарын анықтау керек.

1. CaO, NaH, NH3, NO2, H2O, PH3 CaH2, CO2,H2S, Ag2O

2. H2, H2SO4, NaOH, N2 CaCO3, Na, BaO, Li, HBr, Ag

ІІ.Қызғушылықты ояту

ІІ. «Жұмбақ сурет» Суретті құрастыру үшін есептер берілген. Сол есептерді шығарып, суретті құрастыру керек.

І. массасы 8 г Сио сутекпен тотықсыздардырғанда қанша грамм су түзілетінін есептеңіз?

ІІ. Массасы 8 г SO2 сумен әрекеттестіргенде неше грамм суды қажет етеді?

ІІІ. 8 г суды айырғанда шығатын сутек пен оттектің қандай массалары қажет?

Жаңа сабақты шағын көрініспен бастадық.

Оқушыларға «Су тасушы қыз» әнінің Бинебаян үзінді жібереміз

Клип

Шағын көрініс арқылы тақырыпты ашып, жаңа тақырыпты меңгерте бастаймыз. Тәжірибе көрсету.

Оқулықты пайдалана отырып, судың физикалық және химиялық қасиеттеріне тәжірибе көрсету арқылы көз жеткіземіз.


Оқытушы толықтыра отырып, студенттер өз ойларын айтады.

«Су туралы » қызықты мәліметтерді биология география сабақтарында оқығанын түсіндіру .

«ДЖИГСО» әдісі бойынша топтарға мынадай жұмыстағы тақырыптар беріледі. Бұл әдісте биология пәні бойынша суда тіршілік ететін жәндіктер арқылы және адам өмірісусыз тіршілік жоқ екенін суретпен баяндау ,География пәні бойынша жер бетінің неше проценті су және картанын суретін салып кай мемлекетте туризм су арқылы дамып жатыр Химия пәні бойынша тұрмыс техника тазалық барі осы су арқылы келетінің түсіндіру

І. «Су- өмір» «Су - денсаулық» Биология

ІІ. «Су - байлық»Химия

ІІІ. «Су экологиясы»География

Топтардағы бір-екі оқушы басқа топ мүшелерімен ауысып, тақырыптың мазмұнын түсіндіреді.

ІІІ. Мағынаны тану.

1.Кубизм стратегиясы: Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.

2.Жаратылыстану практикасында Казгидромедцентр және Жаснатуралистер станциясында су туралы зиянды зиянсыз жағын тусіну

Жазбаша жаттығулар орындау 109 беттегі №3 есепті орындау

Есеп арқылы судың қандай заттармен әрекеттесетінін біледі.

Топтық жұмыс: тұжырым жасайды. Сабақта үйренгенін қағаз бетіне түсіреді. Жасаған жұмыстарын қорытындылап, қорғайды.

ІV. Ой - толғаныс.


7. Зертханалық жұмыс

!) Судың температурасын өлшеу

Керекті құрал жабдықтар:

1.Секундық бағдаршасы бар сағат және Термометр

Жұмыс мақсаты

  1. Судың қайнау температурасын өлшеу

2) Неше минутта қайнауы:

-Абцорбентік күйі,

- Қатту температурасын өлшеу


VI. Бағалау.

Тест жұмысы

Сабақ басында жазылған кестеге студенттер қайта оралып, үшінші бағанды толтыра отырып, сабақтан нені үйрегендерін жазады.

Өзін өзі тану бойынша біз суға рахмет айтуымыз керек

Су біздің өмірімізге ең керек ең қажет сұйықтық. Суға қандай сөз айтсаңыз ол содан әсерленеді. Суға рахмет деп айтсаңыз ол сіздің организмінізге жақсы әсер береді Рахмет айту біздің міңдетіміз


VII. Үй тапсырмасы: Судың кермектігін оқу

«Суссыз тіршілік жоқ» тақырыпта эссе жазу.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!