Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
XIII – XV ғғ. І ж.
Қазақстан
|
Мұғалім: Сарсенбаева
С.Ж
|
Мектеп: №21
ОМГ
|
|
Сынып: 7
«а»
|
Күні:
19.01.2018
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Моңғол
шапқыншылығы:
Зерттеу
сұрағы:
Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала
алмады?
|
|
Оқу
мақсаты
|
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы
қала халқының ерлігін
сипаттау
|
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
|
|
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
|
|
Бағалау
критерийлері
|
●Отырар қаласына Бұрын, кеше,
бүгін әдісімен тарихи-географиялық сипаттама
жасайды
●Шыңғысханның Отырарды 6 ай ала
алмауының себебін «Өрмекші» әдісімен зерттейді, картамен жұмыс
жасайды
●М.Шахановтың «Отыра дастаны»
өлеңін тыңдай отыра, Отырардың моңғол әскерлерінің басып алуынан
аман қалуы мүмкін бе екендігін
талдайды
●Отырар мен Ленинград қоршауын
салыстырады
●Мәтінде берілген деректерді
хронологиялық ретпен
орналастырады
●«Отырар қорғанысын, Отырар
қаласының халқыныерлігін бағалап, Отырарға лайықты деп атап, атақ
береді, марапаттайды және бұл марапатты не үшін бергендеріне дәйек
келтіреді
|
|
Тарихи
концепт
|
Дәлел: Отырардың моңғол әскеріне 6
ай берілмеуіне дәлел
келтіреді
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Терминдер: Отырар,
«Отырар апаты», қорғаныс, ұлыс,
сарбаз
Проблемалық
сұрақтарды талдау арқылы айтылым дағдысы, ой-түйін жазу арқылы
жазылым дағдысы дамиды
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер
топтамасы:
-
Орталық Азияға ең
үлкен өзгерісті әкелген моңғолдар,
өйткені...
-
Оқушылар тиісінше
дәйектер келтірулері тиіс,
мысалы:
-
Моңғолдардың
келуімен:.......
-
Отырар
құламағанда......
|
|
Құндылықтар-
ды
дарыту
|
-
патриотизм
-
батылдылық
-
көшбасшылық
- төзімділік,
бостандық
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниежүзі тарихы, География,
Әдебиет
|
|
АКТ дағдылары
|
«Отырар опаты» фильмі, «Отырар
қорғанысы» презентациясы
|
|
Бастапқы
білім
|
Моңғол
шапқыншылығы:
|
|
Сабақ
барысы
|
|
|
Сабақтың
басы
5
минут
Сабақтың
ортасы
25
минут
Сабақтың ортасы 25
мин
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Сыныпта жағымды ахуал
орнату:
Мен тілеймін
бүгін.... терең білім, ұшқыр ой т.б.
жалғастырады
Топқа
бөліну:
-
-
-
1.Отырар
|
2.
Сығанақ
|
3.
Ашнас
|
4.
Жент
|
5.
Баласағұн
|
6.
Үргеніш
|
Миға шабуыл:
алдыңғы білімге шолу:
-
Сіздерге берілген
қала атаулары нені
білдіреді?
-
Осы алты қаланың
ішінен ерекше қалаларды бөліп айтыңызшы, неліктен, дәйек
келтіріңіз
«Кубизм»
әдісі
1-топ:
Сиапттаңыз: Отырар қаласына
тарихи-географиялық сипаттама жасаңыз:
«Бұрын, кеше, бүгін»
әдісімен
2-топ:
Зерттеңіз: Шыңғысхан неліктен Отырарды
6
ай ала алмады?
«Өрмекші» әдісімен, кескін картамен
жұмыс
3-топ:
Талдаңыз: М.Шахановтың «Отырар дастаны»
тыңдай отыра, оқиғалардың тарихи сәйкестігін анықтаңыз және
Отырардың моңғол әскерлерінің басып алуынан аман қалуы мүмкін бе
еді, дәлел келтіріңіз
4-топ:
Салыстырыңыз: Отырар мен Ленинград қоршауы:
ортақ ұқсастығы, ерекшелігі
5-топ:
Қолданыңыз: мәтінде берілген деректерді
хронологиялық ретпен
орналастырыңыз
6-топ:
Бағалаңыз: Отырар қорғанысы, Отырар
халқының ерлігін бағалап, лайықты атақ беріңіз және марапаттаңыз,
осы атақты не үшін бергендіңізге дәйек
келтіріңіз
Топтардың өзара
бағалау парағы
Топтар
атауы
|
Жетістігі
|
Ұсыныс
|
Сығанақ
|
|
|
Отырар
|
|
|
Жент
|
|
|
Ашнас
|
|
|
Баласағұн
|
|
|
Үргеніш
|
|
|
Рефлексия:
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
5
мин
|
«Таразы» стратегиясы
Әр оқушы меңгерілген
тақырып туралы алдынғы білім деңгейімен сабақта алған білім
деңгейін салыстыра отырып өзін-өзі бағалайды және болашақта
тақырыптарды толық меңгеру үшін қандай бағытта жұмыс жасау
керектігін жоспарлайды.
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – ҚБ, Өзара топтар
бағалауы
|
|
|
Тілдік қабілеті
жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылар арасында
отырғызылады.
Қабілеті жоғары
оқушылар қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық
дәлелдер келтіре алады
|
Оқушылар өзін-өзі
дескриптор бойынша
бағалайды;
Дескриптор бойынша өзара
бағалайды.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы,
«Саусақтар»
жаттығуы
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Топта және жұпта
жұмыс жасау барысында өзара әрекеттесу жүзеге
асады.
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
|
|
|