Күні:
4.12.2018ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Камалов Ж.Б.
|
Сынып: 3
«Е»
|
Қатысқандар:14
|
Қатыспағандар:1
|
Сабаққа негізделген
оқу тақырыбы
|
Суретті
өңдеу. Практикалық-шығармашылық
жұмыс.
|
Осы сабақта қолжеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
3.2.2.1. қарапайым графикалық
редактор құралдарын қолдану;
3.1.2.1. компьютерлік
программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін
түсіндіру
3.1.2.2. компьютерлік
программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын
пайдалану;
3.1.2.4. компьютерлік
программаларда меню командаларын
қолдану;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлығы:
-графикалық редактор құралдарын
білу, ашу,сақтау, меню командасын білу, міндеттерді шешуге
қажеттігін түсіну
Басым
бөлігі:
Кейбірі:
|
Бағалаукритерийі:
|
-графикалық редактор құралдарын
біледі, ашу,сақтау, меню командасын біледі
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пәнге қатысты лексика және
терминология:
Пәндік лексика және
терминология: Paint- бояу, палитра,
меню
|
Құндылықтарға
баулу
|
Ынтымақтастық.Өмір бойы оқу,
бірін- бірі бағалау, өнерге, әдемілікке
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Бейнелеу, ағылшынтілі,
геометрия
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
қарапайым графикалық
редактор құралдарын қолдану, сурет құру
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі;
I. Психологиялық ахуалды
қалыптастыру. «Ол кім?» Бір-бірінің ерекше тұстарін жасыру арқылы
кім екенін анықтау.
(әдісті
негіздеу)
Сыныпты топқа
бөлу (әртүрлі геометриялық
фигуралар арқылы) (2 минут) (әдісті
негіздеу)
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқушыларғаәртүрлігеометриялықфигуралардытаңдауғаберу
|
Оқушылардыңмұндағымақсатыәртүрлігеометриялықфигураларарқылыөзжұптарынтауып,
оқушылартопқабөлінеді.
|
Ойқозғау «Сөйлемдіаяқта»
ойыны (5
минут)(неге қол жеткіземіз?
Дәлел-дәйек)
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Жаңасабақтыбастамасбұрынойқозғаумақсатындаоқушыларғасұрақарқылыөткентақырыптыескетүсіругебайланыстыбірненшетапсырмаларберуслайдарқылы, олтапсырмааяқталмаған.
1-топ
Раint
- ағылшынша ....
мағнабереді
2-топ
Раint –
...
жұмыс істеуге арналған графикалық редактор.
3-топ
Графикалық
редактор - деп ...
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін
тексеру.
Топпен жұмыс
жасау
Раint
- ағылшынша сурет,
сурет салу.
Раint – бұл растрлық (нүктелерде тұратын) бейнелермен жұмыс
істеуге арналған графикалық редактор.
Графикалық
редактор - графикалық бейнелерді құруға және өзгертуге
арналған программа
|
Дескриптор
-paint сөзінің ағылшынша
мағынасын айтады
-графикалық редактор қандай
программа екенін айтады
Бірін-бірі
бағалау.(неге қол жеткіземіз?
Дәлел-дәйек)
|
|
|
Қима
қағаз
|
|
|
п
роектор
|
Сабақтың
ортасы
5 мин
5
мин
Қолданым
10 мин
Сергіту
сәті:
|
Тапсырма 1 (тапсырманы
негіздеу!)
Топпенжұмыс. Редактордыңқұралдарынсәйкестендіріңіз. (5
минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Топтарғаөткенсабақтытолықмеңгертумақсатындатапсырмаларберіледі
|
Құралдардың атауын табады,
сәйкестендіреді
|
Дескриптор
-
белгішелердіңқайқұралекенінанықтайды
-редактордыңқұралдарынбелгішелермен
дұрыссәйкестендіреді
-
Тапсырма 2 (тапсырманы
негіздеу)
-
Paint графикалық редакторында
құжатты ашу
-
Paint графикалық редакторында
геометриялық фигураларды салып, ішін боя, «Фигура» атымен
сақта
Дескриптор
фигуралар
салады
-
Фигуралардың ішін
бояйды
-
Суретті
сақтайды
Тапсырма №2 Жеке жұмыс)
(оқулықтан)
-Графикалық редактор
құралдарын қолданып геометриялық фигуралармен үйдің суретін
сал.
- файлға атау беріп. жұмыс
столынан бума ашып, сол бумаға
сақта
-суретті қайта ашып, суретке
өзгеріс енгізіп, басқа атаумен сақта (пернетақта арқылы Ctrl+o,
Ctrl+s)
Дескриптор:
-құралдарын қолданып
геометриялық фигуралармен үйдің суретін
салады.
- файлға атау беріп. жұмыс
столынан бума ашып, сол бумаға
сақтайды
- суретті қайта ашып, суретке
өзгеріс енгізіп, басқа атаумен
сақтайды
Бағалау: Смайлик арқылы
бағалау
Сергіту сәті: Көз жаттығулары-
көз жаттығуларында оқушылар көздерін фигуралар бойынша қозғалтып,
жаттықтырады
|
Оқулық,
проектор
Үлестірмелі
қағаз
Бірін бірі
бағалау
Смайлик арқылы
бағалау
Практикалық
жұмыс
|
5 мин
|
Қорытынды:Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар топ бойынша
бүгінгі сабақ мақсатына қалай жеткендері туралы айтады, ойларымен
бөліседі, туындаған мәселелерді рефлексия парағында
көрсетеді.
«Желкен»
тәсілі бойынша рефлексия жасау
Сабақ қорытындысы бойынша
топтар арасында
«екі жұлдыз бір тілек»
стратегиясы арқылы бағалайды
Үйге
тапсырма: компьютерлік программаларда
меню командаларын қолдану, ғаламтордан Paint мүмкіндіктері туралы
іздену
|
Өзін
бағалау
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқушылардың алдыңғы білімін
пысықтау мақсатында
«Сөйлемді аяқта»
,
«сәйкестендіру»,«Сөздік бағалау» (ауызша кері
байланыс)әдістері арқылы әртүрлі
қабілеттегі оқушыларға қолдау көрсетіп
отырамын.
Қабілеті төмен оқушыға ықпал
ету мақсатында қабілетті оқушымен жұпта жұмыс
жасалынады.
Кейбір оқушыларға тапсырма
күрделенеді.
Кері байланыс беру арқылы
қолдау көрсетемін.
|
Оқушылардың білімін
критериалды бағалауды пайдалану арқылы
анықтаймын.
Сабақ үдерісінде мынадай
бағалау орын алады деп жоспарлап отырмын:
Тақырыптың түсіну, және
компьютерде орындау деңгейін арттыруға бірін бірі бағалау
қолданылады.
1). ҚБ Бірін-бірі
бағалау.
« Тапсырмаларды орындау
барысы
смайлик арқылы
бағаланады
өзін бағалау- «желкен»
рефлексиясы арқылы
Топтар арасында – «екі жұлдыз,
бір тілек» арқылығалайдыба
|
Оқушылардың компьютер алдында
техника қауіпсіздігінің сақтауын қатаң қадағалаймын және сергіту
жаттығуына көз жаттығуын жасатамын
|