Материалдар / Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Python тілінде программалау.

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Садықов Қараман

Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны: 12


Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.2.1. - Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

Сабақтың мақсаты:

Python тілінде сызықтық алгоритмдерді жазады;

Python тілінде сызықтық алгоритмдерді программалауға мысалдар келтіреді.

Python тілінде сызықтық алгоритмдердің программа кодын жазады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут











2 минут



2 минут

Оқушылармен сәлемде-седі, журнал бойынша түгендейді.

Кездейсоқ топқа бөлу генераторы арқылы оқушыларды www. classtools.net платфор-масында топқа бөледі.

«Мега ми» жаттығуын видеожазбадан көрсету және орындату.

Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларға https://qui zizz.com платформасында тест тапсырмасын ұсыну.

Мұғаліммен амандасады, топ басшы оқушылардың сабаққа қатысуы жайлы баяндайды.

Оқушылар платформада көрсетілген тізім бойынша 3 топқа бөлінеді.









Видеожазбада көрсетілген жаттығулар-ды қайталап орындайды.


Оқушыларды ауызша мадақтау











Оқушыларды ауызша мадақтау

«Бас бармақ» әдісі

ҚБ – 1 балл

https://kundelik.kz


https://www.classtools.net/random-group-generator/






https://www.youtube.com/watch?v=aUOd5JwB2hc

https://quizizz.com/join?gc=323178

https://quizizz.com платформасындағы тест тапсырмасын орындайды.

Сабақтың ортасы

15 минут






























7 минут
























13 минут



Жаңа тақырыпты меңгерту.

«Тың мәлімет» әдісімен «Сызықтық алгоритмдер-ді программалау» тақы-рыбында видеожазбаны көрсете отырып, оқулық-тағы мысал есептерді қарастыруды жалпы сыныпқа талқылауға ұсынады.

1-тапсырма (ТЖ).

1-топқа мысал.

Өрнектің мәнін табу керек:

Shape1

2-топқа мысал.

Радиусы белілі шеңбер-дің ұзындығын анықтау керек.

3-топқа мысал.

Тіктөртбұрыштың қабыр-ғаларының мәні белгілі. Ауданын табу керек.

Дескриптор:

  • Мысал есептерді қарас-тырады;

  • Алгоритмдерді програм-малау қадамдарын анықтайды.


2-тапсырма (ЖпЖ).

Ұсынылған программа-лық кодты қарастырып, айнымалылар мен сандық мәндері арасындағы сәйкестікті орнат. Блок-схемаға сәйкес өз мыса-лыңды келтір.

С ызықтың алгоритмнің блок-схемасы

Дескриптор:

  • Программа кодын қарас-тырып, айнымалылар мен мәндерін сәйкестен-діреді.

  • Тапсырмаға мысал келтіреді.


3-тапсырмасы (ҰЖ). Функционалдық сауат-тылыққа бағытталған тапсырма.

Арман мектепте өтетін «Үздік оқырмандар» сайысына қатысу үшін отандық N және әлемдік S әдеби кітаптар оқыды. Сайыста жүлдегер атану үшін ол сыныптасы Айбектен кеңесіп, интер-нет желісіндегі K элек-тронды кітаптарды оқуды дұрыс деп санады.

Кестеде жүлделі орындар-ды иеленудің шәкілдік көрсеткіші берілген.

Арман «Үздік оқырман-дар» сайысында жүлделі 1-ші орынды иелену үшін неше кітап оқуы қажет екендігін есептейтін программа құрыңыз.

Дескриптор:

  • Айнымалылардың типте-рін анықтайды;

  • Берілген өрнектерді Python тілінде жазады;

  • Енгізу, шығару оператор-ларын қолданады;

  • Нәтижесін экранға шығарады.

ЕБҚО сүйемелдеу тапсырмасы.

«Үздік оқырмандар» сайысында 5 адам қазы-лық етуде. Арманның жинаған ортақ балын есептейтін программа коды берілген. Программа кодының жазылу реттілі-гін дұрыс орналастыр.

a = int(input("№1 әділ қазы: "))

b = int(input("№2 әділ қазы: "))

c = int(input("№3 әділ қазы: "))

d = int(input("№4 әділ қазы: "))

e = int(input("№5 әділ қазы: "))

k = (a+b+c+d+e)/5

print("Арманның жина-ған ортақ балы: ", k)

(ЕБҚО-ға қима қағаз үлестіріп беріледі)

Дескриптор:

  • Берілген программа кодтарының жазылу қадамдарын дұрыс орналастырады.



Видеожазбаны көре отырып, қажетті мағлұ-маттарды «Түртіп алу» әдісімен дәптерге жаза-ды. Әр топ берілген мысал есепті қарасты-рырып, алгоритмдерді программалау қадамда-рын анықтайды.























Айнымалыларды дұрыс мәндерімен сәйкестендіріп, жұмыс-тарын көршілес жұбы-мен алмасып тексереді.

a = 1

b = 2

c = 24

d = -22















Берілген тапсырманың нәтижесін алу үшін Python программалау тілінде программа кодын жазады және нәтижесін экранға шығарады.













«Шапалақ» әдісі

ҚБ – 2 балл




















«Көршінің жауабы» әдісі

ҚБ – 2 балл




















«Бағдаршам» әдісі

ҚБ – 4 балл



https://www.youtube.com/watch?v=nO4V01DUXgQ





https://padlet.com/aksu7nurgali/mipxqy82rm76grk7

1-ресурс

6-сыныпқа арналған Информатика оқулығы, 114-бет










Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ