Материалдар / "Табиғат құбылыстары" ашық сабақ, 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Табиғат құбылыстары" ашық сабақ, 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
көмекші құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қаңтар 2021
1868
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақ тілі

Күні:

Сынып: 4

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:Есболова К.М.

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-бөлім«Табиғат құбылыстары» (65-сабақ)

Сабақ тақырыбы

Күн райы болжамы

Оқу

мақсаттары


4.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру

4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: анық айтылған сөзді тыңдап,тірек сөздер жазады

Оқушылардың көпшілігі: тірек сөздер және нақтылау мақсатында сұрақтар құрастырып айтады

Оқушылардың кейбірі: Әңгіменің басты мәселелерін түсініп, ауа райының не болатындығын болжайды

Бағалау критерийлері

анық айтылған сөзді тыңдап,тірек сөздер,сұрақтар құрастырады

Лексикалық минимум

тарау бойынша өтілген жаңа сөздер

Грамматикалық минимум

сөздердің мағынасы мен қолданысы


Құндылықтарды дарыту

Өзіне және өзгелерге құрмет құндылығы

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

PowerPoint таныстырылымы

Бастапқы білім

Осыған дейінгі алған білімдері мен тілдік дағдылары

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут


Ертеңгілік шеңбер.

Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырып бойынша сөздік қорын тексеру.№1

Қызығушылықты ояту – 4 минут Миға шабуыл. Жұмбақ жасыру.

1. Көзге ілінбейді,
    Жұтсаң білінбейді (Ауа).
2. Қолы жоқ, сурет салады,
    Тісі жоқ, тістеп алады (Аяз).
3. Көктен түседі,
    Жер ішеді (Жаңбыр).
4. Қанаты жоқ – ұшады,
    Аяғы жоқ – қашады (Жел).
5. Қыста ғана болады,
    Ұстасаң қолың тоңады (Қар).


(ЖЖ)

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

Тыңдалым алды тапсырма (Ұ) Оқушылар бүгінгі ауа райын айтып, тақтадағы суреттерден қандай затты көріп тұрғанын атап, шығады. «Табиғи құбылыстар тақырыбына арналған суреттер бойынша сұрақтарға жауап береді.

- Балалар, мына сұрақтарға жауап беріңіздерші: термометр не үшін қажет деп ойлайсыңдар? –

Балаларға тақырыпты анықтату

Оқылым кезіндегі тапсырма:

Мәтіннің үлгісі  "Ауа райы" бейнежазбасын мұқият тыңдаңдар. Жаңа сөздерді дәптерлеріңе жазып алып, сөздіктен аудармасын іздеңдер.

Сөздік жұмыс: ашық,бұлтты,жаңбыр,жылы


Бейнежазбаның астында берілген тапсырмаларды орындаңдар.

Топтық жұмыс .Оқушыларды топқа бөлу. (ауа райына байланысты сөздер)

Жылы, салқын, суық ,ыстық

Картадағы мәліметке қара. Төрт топқа бірігіп, аймақтардың күн райын таныстыру мәтінін постерге жазыңдар.


Мәтін .

Құрметті көрермендер! Ертеңгі күн райымен таныс болыңыздар. Ертең Ақтөбеде күн бұлтты болады. Сынап бағанасы +16 градусты көрсетеді. Жаңбыр жауады.

Қажетті сөздер: Күндіз, түнде, сынап бағанасы, синоптиктердің болжауынша, синоптиктердің айтуынша, төмен, жоғары, көрсетеді, бұлтты, ашық, жаңбыр жауады, күн райы болжамын ұсынамыз, танысыңыз, бүгінгі, ертеңгі, ауа температурасы, мәлімет бойынша, тележүргізуші, көр

Оқушылар бір-бірін топ ішінде негіздемелерін келтіре отырып бағалайды. Мұғалім жетістік критерийлер арқылы әр оқушыны бағалайды.

Дәптермен жүмыс.Кестені толтырыңдар.

Қала атауы

күні

Күн райы

Ауа температурасы






«Ойлан,тап!»ойыны

1.Күн райы болжамын кім айтады?\ диктор

2.Күн райы болжамын қайдан білуге болады? теледидардан

3.Ауа температурасын көрсететін құрал қалай аталады термометр

4.Сынап бағанасы 0-ден жоғары болса ,нені білдіреді?жылы

5. Сынап бағанасы 0-ден төмен болса ,нені білдіреді?суық

6.Сынап бағанасы +18 градус болса,күн қандай болады?жылы


1 слайд

+

1 үлестірмелі қағаздар































Сабақтың ортасы 29 минут















ЖЖ. Рөлдік ойын

Суретке қара. Қазақстан қалаларының күн райы болжамын айтып бер.

Үлгі:

Талдықорғанда күн ыстық. Ауа температурасы күндіз +20, +22 градусты көрсетеді. Жаңбыр жауады.

Сөйлесейік

Жеке жұмыс

Сөздердің қарама-қарсы мағынасын тап.

Жоғары---------

Күндіз----------

Ашық----------

.

Дескриптор

1.Кестені толтырады;

2.Сұрақтарға жауап береді;

3. Сөздердің қарама-қарсы мағынасын айтады.

4. Әр топ ауа райын таныстырып, қорғап шығады

Сергіту сәті.Би.

«Допты лақтыру»әдісі

Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушысұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, доптыбасқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді.
















үлестірмелі қағаздар

Сабақтың соңы

3 минут
































2 минут

Рефлексия.(Ө)

(3 минут)

"Ойлаудың алты қалпағы" әдісі негізінде, қалпақтың тиісті түсін таңдап, өз ойын стикерге жазады.



«Бес саусақ» арқылы сабақтағы өз жұмысына баға береді.

Бес саусақ»

Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық

Сұқ саусақ – маған қиын болды

Ортаншы саусақ – сұрақтарым бар

Төртінші саусақ – менің көңіл күйім

Бесінші саусақ – білгім келеді

Үйге тапсырма: Ауа райын болжап сөйлем құрастырыңдар.


//

"Ойлаудың алты қалпағы" әдісі

Қалпақтар




















«Бес саусақ» арқылы сабақтағы өз жұмысына баға береді.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар - каллиграфиялық нормаларды сақтап жазады,тыныс белгілерін дұрыс қолданады

Топтық бағалау немесе бас бармақ арқылы бір-бірін бағалайды. Дескрипторлар арқылы бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары.Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?


Сабақтың әр кезеңіне құрастырылған жетістік критирийлер арқылы бағалау.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: 2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!