Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп: Ақмола облысы, Степногорск қаласы А.М.Горький атындағы №2 орта мектеп |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5. Саяхат |
|
|
Күні: 25.05.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Шайхина Гулден Тулюгенқызы |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа саяхат. З дыбысы мен әрпі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Сөздегі дыбыстардың түрлерін: дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстыларды анықтау. Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау. Көптеген оқушылар: Тақырып арқылы мәтіннің не туралы болуы мүмкін екендігін айту. Дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар анықтау. Кейбір оқушылар: Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелеу. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтау, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|
Жетістік критерийлері |
Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелейді. Сөздегі дыбыстардың түрлерін дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар анықтайды. Дыбыстарды дұрыс айтады. Әріптерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. |
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дауысты, дауыссыз дыбыстар, әріп. Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері: З әрпі кездесетін сөздерді ата? З әрпі қандай дыбыс? Дыбыс түрлерін атаңдар?
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Жан-жануарларды, құстарға қамқорлық жасауға баулу.Көркем жазуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек- мүсіндеу Дүниетану – жан-жануарлар туралы ертегілер. |
|
АҚТ-ны қолдану |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс түрлерін білу, сурет бойынша сөйлем құра алу. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 минут 1 минут 5 минут |
(Ө) Ширату жаттығуы: «Мүсін жаса» Зз әрпінің таңбасын ермексаздан жасаңыздар. Ол қандай дыбыс деп ойлайсыңдар? Неліктен? Ол қандай санға ұқсайды? Неге ұқсайды? Өз ойларымен бөлісу. Жасаған З әрпіне таныстырылым жасау. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру:
Топқа бөлу. Оқушылар стикер таңдап алады. Оның артында 1,2,3 саны жазылып тұрады. Сол бойынша оқушылар 3 топқа барады. (Т) Оқушыларға суреттер көрсетіледі, сол суреттердің арасынан З дыбысы бар суреттерді табу зебра, қаз, жүзік оны талдау. З дыбысы және әрпімен таныстыру. Бұл сөздерге дыбыстық талдау жасату. Әр топ З әрпі бар бір сөзге дыбыстық талдау жасайды.
|
Ермексаз
Стикерлер
Суреттер |
|
Сабақ ортасы |
1 - тапсырма. (Т) «Балық аулау» ойыны Әр топтан бір оқушы шығады да, балық аулайды, суретті ертегі таңдап алады.. Сол бойынша топпен өз оқиға желісін құрастырады, топта талдайды, және таныстырады. Бауырсақ, Қызыл телпек, Саңырауқұлақтан жасалған үйші ертегілері.
Оқулықпен жұмыс (Ө. қ) «Автор орындығы» әдісі арқылы, сурет және тірек сөздердің көмегімен ертегі құрастыр. Тірек сөздер: ұзақ, шөлдеді, құмыра, тұмсығы, су, тас, құйылған, көтерілді.
Дескриптор: Білім алушы
өз ойын тұжырымдап айтады. (Ө) Суреттегі заттарды атаңыз. Сөзде неше дыбыс бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз және атаңыз.
OOOOOOO OOOOO OOOOOO Дескриптор: Білім алушы -суреттегі заттарды атайды; -сөздегі дыбыс санын анықтайды;
дыбыстарды дұрыс атайды. (Т) 3 - тапсырма (Ө) Көркем жаза білеміз. Дәптермен жұмыс Зз дыбысын ауада жазу Зз әрпін үлгі бойынша жазу Еркін жазу, қолды жаттықтыру (Ө.қ) Тапсырма. Суреттердің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазыңыз.
Менің
Атамның үлкен
Дескриптор: Білім алушы
сөйлемдерді сауатты, көркем жазады. |
Қармақ, балықтар.
Суреттер
Дәптер
ҚБ 83 бет Сауат ашу
|
|
Сабақтың соңы
|
(Ө.Ұ) Рефлексия. «Кім зерек?» әдісі Екі үй көк және қызыл тақтаға ілінеді. Көк түсті үйге дауыссыз әріптерді қызыл түске дауысты әріптер жинаймыз.
( |
Әдістер қоймасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғатқа саяхат 1-сынып
Табиғатқа саяхат 1-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп: Ақмола облысы, Степногорск қаласы А.М.Горький атындағы №2 орта мектеп |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5. Саяхат |
|
|
Күні: 25.05.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Шайхина Гулден Тулюгенқызы |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа саяхат. З дыбысы мен әрпі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Сөздегі дыбыстардың түрлерін: дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстыларды анықтау. Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау. Көптеген оқушылар: Тақырып арқылы мәтіннің не туралы болуы мүмкін екендігін айту. Дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар анықтау. Кейбір оқушылар: Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелеу. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтау, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|
Жетістік критерийлері |
Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелейді. Сөздегі дыбыстардың түрлерін дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар анықтайды. Дыбыстарды дұрыс айтады. Әріптерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. |
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дауысты, дауыссыз дыбыстар, әріп. Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері: З әрпі кездесетін сөздерді ата? З әрпі қандай дыбыс? Дыбыс түрлерін атаңдар?
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Жан-жануарларды, құстарға қамқорлық жасауға баулу.Көркем жазуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек- мүсіндеу Дүниетану – жан-жануарлар туралы ертегілер. |
|
АҚТ-ны қолдану |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс түрлерін білу, сурет бойынша сөйлем құра алу. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 минут 1 минут 5 минут |
(Ө) Ширату жаттығуы: «Мүсін жаса» Зз әрпінің таңбасын ермексаздан жасаңыздар. Ол қандай дыбыс деп ойлайсыңдар? Неліктен? Ол қандай санға ұқсайды? Неге ұқсайды? Өз ойларымен бөлісу. Жасаған З әрпіне таныстырылым жасау. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру:
Топқа бөлу. Оқушылар стикер таңдап алады. Оның артында 1,2,3 саны жазылып тұрады. Сол бойынша оқушылар 3 топқа барады. (Т) Оқушыларға суреттер көрсетіледі, сол суреттердің арасынан З дыбысы бар суреттерді табу зебра, қаз, жүзік оны талдау. З дыбысы және әрпімен таныстыру. Бұл сөздерге дыбыстық талдау жасату. Әр топ З әрпі бар бір сөзге дыбыстық талдау жасайды.
|
Ермексаз
Стикерлер
Суреттер |
|
Сабақ ортасы |
1 - тапсырма. (Т) «Балық аулау» ойыны Әр топтан бір оқушы шығады да, балық аулайды, суретті ертегі таңдап алады.. Сол бойынша топпен өз оқиға желісін құрастырады, топта талдайды, және таныстырады. Бауырсақ, Қызыл телпек, Саңырауқұлақтан жасалған үйші ертегілері.
Оқулықпен жұмыс (Ө. қ) «Автор орындығы» әдісі арқылы, сурет және тірек сөздердің көмегімен ертегі құрастыр. Тірек сөздер: ұзақ, шөлдеді, құмыра, тұмсығы, су, тас, құйылған, көтерілді.
Дескриптор: Білім алушы
өз ойын тұжырымдап айтады. (Ө) Суреттегі заттарды атаңыз. Сөзде неше дыбыс бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз және атаңыз.
OOOOOOO OOOOO OOOOOO Дескриптор: Білім алушы -суреттегі заттарды атайды; -сөздегі дыбыс санын анықтайды;
дыбыстарды дұрыс атайды. (Т) 3 - тапсырма (Ө) Көркем жаза білеміз. Дәптермен жұмыс Зз дыбысын ауада жазу Зз әрпін үлгі бойынша жазу Еркін жазу, қолды жаттықтыру (Ө.қ) Тапсырма. Суреттердің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазыңыз.
Менің
Атамның үлкен
Дескриптор: Білім алушы
сөйлемдерді сауатты, көркем жазады. |
Қармақ, балықтар.
Суреттер
Дәптер
ҚБ 83 бет Сауат ашу
|
|
Сабақтың соңы
|
(Ө.Ұ) Рефлексия. «Кім зерек?» әдісі Екі үй көк және қызыл тақтаға ілінеді. Көк түсті үйге дауыссыз әріптерді қызыл түске дауысты әріптер жинаймыз.
( |
Әдістер қоймасы |
шағым қалдыра аласыз








Ө)












