Оқу қызметін ұйымдастырудың технологиялық картасы
Күні, айы, жылы
Білім беру саласы « Таным»
Бөлімі: Экология
Тақырыбы: Табиғаттың мауысымдық ерекшеліктері.
Мақсаты:Балаларды айналаны қоршап тұрған табиғатпен таныстыру.Ерекшеліктері туралы түсінік беру. Жыл мезгілдерімен таныстыра отырып табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекілік: Үлгі мүсін,ермексаз,сүлгі,тақтайшалар.
Әдіс тәсілдер:түсіндіру, сұрақ-жауап,әңгімелесу.
|
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс -әрекеті |
Балалардың іс –әрекет |
|
Ұйымдастырушы-оятушылық кезеңі
|
-Ұйымдастыру кезеңі. -Өткен сабақты естеріне түсіру. -Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. -Ертеңгілік жиын. -Сабақ барысы.
|
Балалар ортаға жиналып ертеңгілік шаттық тілегін айтып, бір-біріне қайырлы таң тілейді. Өткен сабақты естеріне түсіреді. Жаңа сабақпен танысады. |
|
Ұйымдастырушы ізденушілік кезеңі |
Балалар айналамызға назар салып қарайықшы,қандай өзгерістер көріп тұрсындар? Қыс мезгілінен кейін, қандай мезгіл келді? Табиғатта өзгерістер бар ма? Олар қандай? Әр мезгілден соң,жаңа мезгіл келеді. Олар өздерінің өзінше бір ерекшеліктерін ала келеді.Мысалы қыс мезгілін алайықшы,балалардың назарын плакаттағы қыс айын көрсетемін.Сұрақтар қойып,балалардың жауабын тындай, тақырыпқа байланысты дидактикалық ойын жүргіземін.»Жыл мезгілдері»,ойын шарты:суреттерде ағаш,гүл,сары жапырақ,шана,көл,көкөніс,аққала, жидек,т.б балалар суреттерден қай мезгілге жататынның тауып айта білу керек. Ойыннан кейін сабақты ары қарай жалғастырамын. |
Балалар назарларын тәрбиешіге аударып, жаңа сабақты мұқият тындайды. -Қыстан кейін, көктем келді. -Иә, өзгерістер бар. -Қыста дала аппақ.ағаштарда аппақ,күн суық,кейде боран соғады,ал адамдар қалың киініп жүреді. Су,өзендер мұз болып қатып қалған. -Ал,көктемде: қар еріп,жылғалардан су ағып, Күн жылынып,ағаштар бүршік жаа бастайды. Балалар тақта ілінген плакатқа қарайды. Дидактикалық ойынды шартын түсіне ойнайды.
Балалар бойларын сергітіп, жаттығулар жасады. Ойынды әрі-қарай жалғастырып,бір-біріне көмек көрсете алды. -Сары жапырақ-күз мезгілінде. -Шана,сырғанақ-қыста. |
|
Рефлекстік түзету кезеңі
Қорытындылау
Өзін-өзі бағалау
|
-Сонымен,балалар,бүгін біз не жайлы таныстық? -Табиғат әр мезгілде өзгеше болады ма? -Балаларға үйге ата-анасымен бірге әр маусымға байланысты сурет салып әкелу.
Жақсы қатысқан балаларды мақтау, мадақтау. |
Жидек,көбелек,жазда. -Ағаштар бүршік атқанда-ол көктем мезгілінде болады, деп жауаптарын айта алды. Балаларға сабақ ұнады.
|
Білу керек: Табиғат туралы мағлұмат алды.
Түсінігі: Сұрақтарға толық жауап беруді.
Тәрбиешінің тегі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттың маусымдық ерекшелігі
Табиғаттың маусымдық ерекшелігі
Оқу қызметін ұйымдастырудың технологиялық картасы
Күні, айы, жылы
Білім беру саласы « Таным»
Бөлімі: Экология
Тақырыбы: Табиғаттың мауысымдық ерекшеліктері.
Мақсаты:Балаларды айналаны қоршап тұрған табиғатпен таныстыру.Ерекшеліктері туралы түсінік беру. Жыл мезгілдерімен таныстыра отырып табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекілік: Үлгі мүсін,ермексаз,сүлгі,тақтайшалар.
Әдіс тәсілдер:түсіндіру, сұрақ-жауап,әңгімелесу.
|
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс -әрекеті |
Балалардың іс –әрекет |
|
Ұйымдастырушы-оятушылық кезеңі
|
-Ұйымдастыру кезеңі. -Өткен сабақты естеріне түсіру. -Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. -Ертеңгілік жиын. -Сабақ барысы.
|
Балалар ортаға жиналып ертеңгілік шаттық тілегін айтып, бір-біріне қайырлы таң тілейді. Өткен сабақты естеріне түсіреді. Жаңа сабақпен танысады. |
|
Ұйымдастырушы ізденушілік кезеңі |
Балалар айналамызға назар салып қарайықшы,қандай өзгерістер көріп тұрсындар? Қыс мезгілінен кейін, қандай мезгіл келді? Табиғатта өзгерістер бар ма? Олар қандай? Әр мезгілден соң,жаңа мезгіл келеді. Олар өздерінің өзінше бір ерекшеліктерін ала келеді.Мысалы қыс мезгілін алайықшы,балалардың назарын плакаттағы қыс айын көрсетемін.Сұрақтар қойып,балалардың жауабын тындай, тақырыпқа байланысты дидактикалық ойын жүргіземін.»Жыл мезгілдері»,ойын шарты:суреттерде ағаш,гүл,сары жапырақ,шана,көл,көкөніс,аққала, жидек,т.б балалар суреттерден қай мезгілге жататынның тауып айта білу керек. Ойыннан кейін сабақты ары қарай жалғастырамын. |
Балалар назарларын тәрбиешіге аударып, жаңа сабақты мұқият тындайды. -Қыстан кейін, көктем келді. -Иә, өзгерістер бар. -Қыста дала аппақ.ағаштарда аппақ,күн суық,кейде боран соғады,ал адамдар қалың киініп жүреді. Су,өзендер мұз болып қатып қалған. -Ал,көктемде: қар еріп,жылғалардан су ағып, Күн жылынып,ағаштар бүршік жаа бастайды. Балалар тақта ілінген плакатқа қарайды. Дидактикалық ойынды шартын түсіне ойнайды.
Балалар бойларын сергітіп, жаттығулар жасады. Ойынды әрі-қарай жалғастырып,бір-біріне көмек көрсете алды. -Сары жапырақ-күз мезгілінде. -Шана,сырғанақ-қыста. |
|
Рефлекстік түзету кезеңі
Қорытындылау
Өзін-өзі бағалау
|
-Сонымен,балалар,бүгін біз не жайлы таныстық? -Табиғат әр мезгілде өзгеше болады ма? -Балаларға үйге ата-анасымен бірге әр маусымға байланысты сурет салып әкелу.
Жақсы қатысқан балаларды мақтау, мадақтау. |
Жидек,көбелек,жазда. -Ағаштар бүршік атқанда-ол көктем мезгілінде болады, деп жауаптарын айта алды. Балаларға сабақ ұнады.
|
Білу керек: Табиғат туралы мағлұмат алды.
Түсінігі: Сұрақтарға толық жауап беруді.
Тәрбиешінің тегі
шағым қалдыра аласыз













