Материалдар / Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып география пәнінің 3.5 Табиғи-аумақтық кешендер бөлімі бойынша Табиғи- аумақтық кешендердің түрлері тақырыбында ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Желтоқсан 2023
1555
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.5.2 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде түрлідеңгейдегі табиғи кешендерді жоспар бойынша сипаттайды

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Табиғи аумақтық кешендердің түрлерін біледі.

Көпшілігі: Табиғи аумақтық кешендердің қалыптасу себебін анықтап, айтады.

Кейбіреуі: Табиғи аумақтық кешендерді жоспар бойынша сипаттайды.

Әртүрлі деңгейдегі табиғи-аумақтық кешендерді жоспар бойынша сипаттауды үйрену.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын сұрау

Бізді қоршап тұрған әлем қандай табиғи компоненттерден тұрады?

Кешен дегеніміз не?

Табиғи аумақтық кешен дегеніміз не

Табиғи аумақтық кешендер қалай құрылады?

Заңды дегеніміз не?

Тау жыныстарына не жатады?

Табиғи компоненттер яғни су мен тау жынысы өзара байланысқан кезде өзара әрекеттесу нәтижесі қандай болады?

Табиғи компоненттер яғни су және өсімдіктер мен жануарлар өзара байланысқан кезде өзара әрекеттесу нәтижесі қандай болады?

Компоненттердің өзара байланысы кезінде не пайда болады?

Компоненттердің бірінің қасиеттері өзгерген кезде, кешен қасиеттері қалай өзгеруі мүмкін?

Табиғи аумақтық кешеннің айқын шегі бола ма?

Табиғи аумақтық кешендер қалай құрылады?


Random Group Generator - ClassTools.net

Платформасы арқылы топқа болу

Жергілікті

Аймақтық

Ғаламшарлық

Мына суреттерге назар аударамыз. Суреттен не көріп тұрмыз?

Олай болса осы сурет арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтайық.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.



Суретпен жұмыс


Жергілікті деңгейдегі табиғи аумақтық кешенді географиялық картадан көрсетуге болады ма?

Жергілікті деңгейдегі табиғи аумақтық аймақтық кешеннің бір бөлігі болуы мүмкін бе?

Аймақтық деңгейдегі табиғи аумақтық кешен географиялық қабықтың бір бөлігі болуы мүмкін бе?

Неліктен оқулық авторы мен суретші фотосуретте географиялық қабықты көрсете алмады?



«Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі арқылы

Оқулық ресурсын және қосымша ресурстарды пайдалана отырып,

Зоналық кешен дегеніміз не?

Азоналық кешендер қалай қалыптасады?

Секторлық дегеніміз не?



Табиғи аумақтық кешендерді зерттеу және сипаттау үшін белгілі жоспар қолданылады. Ол мына тармақтардан тұрады.

Атауы

Географиялық орналасуы

Жер бедері

Ішкі сулары

Топырақтары

Өсімдіктері

Жануарлар және т.б.

Табиғи аумақтық кешендердің бір бірінен айырмашылығы неде?

Табиғи аумақтық кешендер қандай деңгейлерге бөлінеді?

Географиялық қабық дегеніміз не?


Географиялық қабықтың заңдылығы:

-Ауа айналымы

-Су айналымы

-Биологиялық айналым

-Жердегі зат айналымы географиялық қабықта әрдайым болып тұрады





Оқушылар суретпен жұмыс жасай отырып, кешендердің деңгейлеріне сипаттама жасайды.


Сұрақтарға мұқият жауап береді.


Географиялық қабықты көрсете алмау себебін айтады.





























Тапсырма:

Еуразия материгіне

Африка

Аустралия материктеріне жоспар бойынша сипаттама жасаймыз.

Физикалық, климаттық, табиғат зоналары, топырақ картасын, өсімдіктермен жануарлар картасын пайдалана отырып, зерттеу жүргіземіз.





Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыны

«смарт сағаты» әдісі арқылы бағалау






























Смарт сағат арқылы





















Дескриптор:

-Зоналық кешендерге сипаттама жасайды;

-азоналды кешеннің қалыптасуын анықтап, айтады;

-Табиғи –аумақтық кешендердің алуан түрлі болуының себебін анықтайды.


Дескриптор:

-картаны тиімді пайдаланады;

- географиялық орналасуын, шеткі мүйістерін анықтайды.

- ішкі суларының атауларын атайды

- Қаңтардағы, шілдедегі орташа температураны және орташа жауын шашын мөлшерін анықтайды

- топырақ түрлерін атайды

-Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін анықтайды.







Презентация


Суреттер

Сызба


Оқулық


Дәптер


Атлас карта






Сабақтың соңы

Рефлексия


«Бір ауыз сөз» әдісі.

Не білдім?

Не қиын болды?

Нені білгім келеді?












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!