Материалдар / Табыс септік
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Табыс септік

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Маусым 2018
764
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жухина Жанар Казихановна

Ақжар орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Сабақтың тақырыбы:Табыс септік

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Зат есімнің септелуі туралы түсініктерін кеңейту. Септік жалғауларын және сұрақтарын толық меңгерту. Табыс септігінің сұрақтарымен және жалғауларымен таныстыру; Табыс септіктегі сөз сөйлемде тұрлаусыз мүше болатынын аңғарту.
2.Дамытушылық: Танымдық белсенділігін арттыру, өз бетінше жұмыс жүргізу және ой қортуға дағдыландыру,сөздік қорын молайту.
3.Тәрбиелік: Ұқыптылыққа тәрбиелеу,білетінін дәлелдей білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: топпен жұмыс, ұжымдық.
Сабақ әдісі:қызығушылықты ояту,ойын, сұрақ-жауап,іздену, топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі:тірек-сызба,ойын түрлері, үнтаспа
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. 
Сыныпты топқа бөлу. Қызыл, сары, жасыл түсті гүлдерді таңдау арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлап алу.

ІІ. Психологиялық дайындық 

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен

Жаңа білім алуға

Алға қадам бастаймыз!

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

47-жаттығу.Ребусты шешіп,шешуіндегі сөзге әңгіме құрау. Театр.

ІІІ. «Ойыншықты қағып ал,жауабын тез тауып ал!» ойыны

1.Зат есім дегеніміз не,сұрақтары?

2.Септік жалғаулары дегеніміз не?

3.Қазақ тілінде неше септік бар?

4.Атау септік сұрағын ата.

5.Ілік септіктің сұрағын,жалғауын ата.

6.Барыс септіктің сұрағын,жалғауын ата.

ІV. Жаңа сабақ туралы түсінік.

1)Күннің ретін жазу. Көркем жазу.

Тт Тт ТТ Тт Талғатты театрдан көрдім.

2) Қызығушылықты ояту! Осы суреттердің бірінші әріпін құрастыру арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тауып аламыз.



Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Табыс септігінің сұрақтарымен және жалғауларымен таныстыру; Табыс септіктегі сөз сөйлемде тұрлаусыз мүше болатынын аңғарту.

Ережемен танысу.

Табыс септіктегі зат есімдер кімді? нені? кімдерді? нелерді?деген сұрақтарға жауап береді.

Табыс септігі атау септіктегі сөзге-ны,-ні,-ды,-ді,-ты,-ті жалғаулары жағану арқылы жасалады.Бұл жалғауларды табыс септік жалғаулары деп атайды.

V.Оқулықпен жұмыс:

48 - жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Табыс септігінің жалғауының астын сыз.
49 - жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз. Табыс септіктегі сөзді тап.
Қанар қаптарды қаптап артар,

Шанақ арбаны аттар тартар.
Сергіту сәті:

«Қай топ шапшаң?» ойыны. 50 - жаттығу Сөздерді оқы, топта. Қандай белгісіне қарай топтадың? Бір - бірінен айырмашылығы?
52 - жаттығу Сөздерді табыс септігіне қойып, сөйлем құра. Кестені пайдаланып, өз ойыңды дәлелде.
53-жаттығу.Берілген үй бұйымдарының атауларына табыс септіктің жалғауларын жалғап жазу,Берілген сөздердің мағыналарын түсіндір.

Текеметті,сырмақты,кебежені,сандықты,кереуетті.

.Шығармашылық тапсырма:

1 топ. Өз қалауларымен 5 суретті таңдап табыс септігінің жалғауын жалғап айту.

2-топ. «Аң патшасы» тақырыбына берілген мәтіндегі суреттердің орнына атын жазып,сөйлемдерді дұрыс байланыстырып оқу.

3-топ. Ата сөзін септе.


VІІ.Қорытындылау.

Ойын: «Көбелектерді өз гүліне қондыр» Сәйкестендіру арқылы орындаймыз.

VІІІ.Бағалау.

Топ басшылары бағалау парағы арқылы өз топтарын бағалау.

ІХ.Үйге тапсырма: 54 - жаттығу, ереже.

Әр оқушы өз қалауларымен сурет таңдап сөйлем құрау.
Сен нені таңдадың? Сен кімді таңдадың?Оны оқып беру.

ІІ. Үй тапсырмасы:

46-жаттығуды оқыту, ережені жатқа сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ туралы түсінік.Септіктерді қайталау.Күннің ретін жазу. Көркем жазу.

ІҮ.Жаңа сабақты меңгерту:

а/Оқулықпен жұмыс:

48-жаттығуда сөйлемдерді көшіріп жазып,қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою. Табыс септік жалғауының астын сызу.

Ү.Жұптық жұмыс:

49-жаттығуда жаңылпашты оқып,жатқа жазу.Табыс септіктегі сөздерді тап.

ҮІ.Ережені тұжырымдау.

51-жаттығуда мақалдарды түсініп оқып,табыс септіутегі сөздерді табу.

ҮІ.Шығармашылық жұмыс:

50-жаттығуда берілген сөздерді оқып топтау.

ҮІІ.Сергіту сәті.

52-жаттығуда берілген сөздерді табыс септігіне қойып,сөйлем құрап жазу.

ҮІІІ.Кестемен жұмыс:

DrawObject1 Ол кімді? нені? сұрағына жауап беріп тұр.

БDrawObject2 ұл-табыс септіктегі

сөз,өйткені

Ол сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр.


53-жаттығуда берілген үй бұйымдарының тауларына табыс септігінің жалғауын жалғап жазу.

ҮІІІ Бекіту:

Септіктерді жатқа сұрау.

ІХ. Қорыту.

Бүгін қандай септікпен таныстық?

-Атау септік дегеніміз не?

-Ілік септігі дегеніміз не?

-Барыс септігі дегеніміз не?

-Табыс септігі дегеніміз не?

Х. Үйге тапсырма:

54-жаттығу,ереже жаттау

ХІ.Бағалау.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!