Материалдар / Таным қуанышы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Таным қуанышы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақиқат – өзін өзі танудың мақсаты, маңызды адами құндылық ретінде. 1. Білімділік: Оқушыларды өз – өзіне адал болуға үйрету. 2. Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шыншылдық қасиеттерін дамыту 3. Тәрбиелік: Оқушыларды ойдың, сөздің және істің бірлігінде өмір сүруге тәрбиелеу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2021
551
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Таным қуанышы

Педагогтың аты – жөні


Күні


Сынып: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

1

Сабақтың тақырыбы

Ақиқатты іздеу жолында

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Ақиқат – өзін өзі танудың мақсаты, маңызды адами құндылық ретінде.

Құндылығы

Ақиқат

Қасиеттері

Өз-өзіне адал болу, шыншылдық, ойдың, сөздің және істің бірлігі.

Сабақтың мақсаты

Ақиқатты іздеудің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіре отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу

Міндеттері

  1. Білімділік: Оқушыларды өз – өзіне адал болуға үйрету.

  2. Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шыншылдық қасиеттерін дамыту

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды ойдың, сөздің және істің бірлігінде өмір сүруге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті


Оқушының әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Жағымды көңіл – күй


«Нұрға бөлену» мәтінін оқу

Көздерін жұмып отырады.

Алған әсерлерімен бөліседі.

«Хрустальная грусть» композициясы

  1. Сабақтың дәйексөзі.


Тек ақиқат білім ғана күдік туғызбайды, ол өмірді бағалауға, тұрмыс құруға үйретеді.

Шоқан Уәлиханов

Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов (шын есімі Мұхаммед Қанафия; 1835, Қостанай облысы Сарыкөл ауданы Құсмұрын жері — 10 сәуір 1865, Көшентоған, Жетісу) — қазақтың ұлы ғалымы

Сұрақтар:

    1. Адамды қандай қасиеттер ақиқатқа жетелейді?

    2. Өз өміріңізден қандай мысал келтірер едіңіз?

    3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіздер? 

Оқулық,

Ш.Уәлиханов суреті

  1. Оқиға айту (Әңгіме)

Адал бағбан
Ертеде бір қаланың пәк әрі әділ қазысы жалғыз қызын иманды біреуге тұрмысқа бермек болады. Қызын талай байлар айттырады, бірақ олар қазының көңілінен шыға қоймайды. Бір күні қазы дем алу үшін бау-бақшасына барып жайғасады. Бақша күтушісіне жүзім әкелуін өтінеді. Ол бір шоқ жүзімді жуып, қазыға ұсынады. Қазы жүзімді ауызына сала бере, артынан іле-шала жерге түкіріп тастайды да:
— Неге жүзімнің тәттісін алып келмегенсің? — деп сұрайды. Сонда бағбан:
— Қайсы жүзімді әкел десеңіз, соны әкелейін, ал олардың қайсысы тәтті екенін білмеймін.
Қазы таңғалып:
— Екі жылдан бері жүзімдерді өсіріп, баптап келесің. Оның дәмін әлі күнге ажырата алмай жүрмісің?
— Сіз мені жұмысқа аларда жүзімдерді күтесің деген едіңіз. Ал дәмін татып тұр деп айтқан жоқсыз. Сондықтан осы уақытқа дейін бір жүзімді де ауызыма салып көрген емеспін, — депті
Таңғалған қазы әйелімен ақылдасып:
— Біз іздеп жүрген күйебала алыста емес, дәл біздің шаңырағымыздың астында екен. Қызымызды осы жігітке берейік — деп, қыздарын адал бағбанға тұрмысқа береді.


Сұрақтар:

(Оқушылар сұрақтарға жауап береді)

  1. Әңгіме қай құндылық туралы айтылған?

  2. Ақиқат дегенді қалай түсінесің?

  3. Ақиқатты қалай танып білуге болады? Өз пікіріңді білдір.

  4. Әңгімеден қандай ой қорытуға болады?

https://ust.kz/


  1. Шығармашылық жұмыс.

Төменде берілген сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, «ізгі ниет, ізгі сөз және ізгі іспен өмір сүретін» адамға мінездеме беріп, оның портретін жасаңдар.

Тиісті сөздер мен сөз тіркестері: ізгілік, беделді, зеректік, адам тағдыры, адамзатты сүю, болашақ, рухани, игілік, адамзат бақыты, өзін – өзі жетілдіру, мәнді өмір, адам болып қалу.

Оқушылар төрт топқа бөлінеді.

1 – топ: «Ақиқат»

2 – топ: «Адалдық»
3 – топ: «Ізгілік»

4 – топ: «Адамгершілік»



  1. Жобалау қызметі

«Табиғат - баға жетпес сый».

Мақсат қою. Іс-әрекет жоспарын әзірлеу.



  1. Топпен ән айту

Сөзі:Мұғалімдер шығармашылығы

Әні: «Ертегілер әні» сазымен

  1. Ақиқаттың әнін,

Айтамынмын күнде мен.

Бөбек әлемінің сырларын түсініп,

Нұрына шомылдым күннің.

Тыныштық жан - көркем,

Керемет ол неткен,

Ар- ұждан сөйлейді,

Жүректі тербейді

Бақытқа бізді жетелеп.

Қайырмасы:

Құндылықтар – мәңгі әнім,

Құндылықтар – өмір мәні

Ізгіліктің ғажап күйіне

Ертесіңдер сендер.

2. Дұрыс әрекеттер

Сүйіспеншілік береді,

Тыныштық орнайды,

Қиянат болмайды,

Адамзатқа әлемдегі.

Керемет ол неткен,

Ар- ұждан сөйлейді,

Жүректі тербейді

Бақытқа бізді жетелеп





Әйгерім Қалаубаева - Ертегілер Әлемі (минус)

https://xminus.me


  1. Үйге тапсырма

«Ақиқат айнасы»

Оқушылар үйде оқып, мазмұнын айтып береді


  1. Сабақтың қорытынды сәті.


Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.









Бөлім

Таным қуанышы

Педагогтың аты – жөні


Күні


2

Сынып: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ақиқатты іздеу жолында


Ақиқат – өзін өзі танудың мақсаты, маңызды адами құндылық ретінде.

Құндылығы

Ақиқат

Қасиеттері

Өз-өзіне адал болу, шыншылдық, ойдың, сөздің және істің бірлігі.

Сабақтың мақсаты

Ақиқатты іздеудің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіре отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу

Міндеттері

  1. Білімділік: Оқушыларды өз – өзіне адал болуға үйрету.

  2. Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы шыншылдық қасиеттерін дамыту

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды ойдың, сөздің және істің бірлігінде өмір сүруге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті


Оқушының әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі.

1. Жағымды көңіл – күй


«Нұрға бөлену» мәтінін оқу

Көздерін жұмып отырады.

Алған әсерлерімен бөліседі.

«Хрустальная грусть» композициясы

  1. Үйге тапсырманы тексеру

«Ақиқат айнасы» мәтінін оқып келу.

Сұрақтар:

1. Балалар арасында айна үшін туған үлкен даудың себебі неде деп ойлайсыңдар?

2. Аңыз неліктен «Ақиқат айнасы» деп аталған?

3. Сенің пайымдауыңша, ақиқат деген не? Нақты мысалдар келтіріп, пікіріңмен бөліс.

4.Өзің ақиқат айнасынан нені көргің келеді?

5.Ақиқатқа апарар жол қандай деп санайсың?


  1. Сабақтың дәйексөзі.


«Сыр түйіні – ақиқат,

Ақиқат – шындық, көпке ортақ»

І. Жансүгіров.

  1. Ілияс Жансүгіров (5 мамыр 1894 жыл, Алматы облысы Ақсу ауданы - 1938 жыл) — ақын, қоғам қайраткері, драмашы, прозашы.


  1. Сұрақтар:

  1. Сыр түйіні дегеніміз не екен?

  2. Шындық бар же

    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!