Материалдар / Тақырыбы: Асқорыту жүйесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тақырыбы: Асқорыту жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздар үшін өте тиімді әдіс-тәсілдер бар. Оқушылардың түсініп алуы жеңіл болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Маусым 2018
627
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы

Асқорыту жүйесі

Мақсаты

  • Асқорыту жүйесі тарауының маңызын түсіне отырып, әртүрлі тапсырмалар карточкалар арқылы логикалық қабілеттерін дамыту, білімдерін жүйелеу

Күтілетін нәтиже

-         Асқорыту жүйесі тарауының маңызын жете түсіну,

-        Логикалық сұрақтар қою арқылы ойлау қабілетін дамытады

-          шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді;

-          білімдерін жүйелейді, жетілдіреді;

Сабақтың түрі

Қайталау сабаы сабағы

Оқыту құралдары

Интерактивті тақта, оқулық, карталар, постер.

Әдіс-тәсілдер

Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, формативті (вербальді және вербальді емес) бағалау, критериалды бағалау


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру.

/3 мин/

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

/Бүгінгі сабақққа өздерімен бірге қандай жағымды қасиет ала келгендерін сұрау. Оқушылар бойындағы бір қасиетті айтып сабаққа осы қасиетті алып келгенін айтады. Мысалы, мен бүгінгі сабаққа күшімді алып келдім, екінші оқушы білімімді алып келдім т.б./

Кәмпиттер арқылы топқа бөлу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (7 мин)

«Қоржын» әдісі бойынша. (қоржындағы асықты топтар бір-бірден таңдайды, сол асықтың түсіне сәйкес конверттегі 2 сұраққа жауап береді)

Сұрақтары:

1.Адамда асқорыту жолы неше м? (8-10)

2. бауырдың басты қызметі(өт бөлу)

3. Аралас безге жататын без (Ұйқы)

4. Асқорыту бездерінен бөлінетін сұйықтық (сөл)

5.ауыз қуысының жүйесі (6)

6.Бауырдан қандай сөл бөлінеді (өт)

7. жұтқыншақ ұзындығы неше ? (11-13 см)

8. Ұлтабардан қандай без бөлінеді (пагкреотин)

9. өңеш ұзындығы неше см? (25)

10. Бауыр жасушаларында не қор заты ретінде жиналады(гликоген)

11. жақсүйектерде тіс саны (16)

12. Әрбір тістің нелері болады (қаптамасы, мойыны, тіс түбірі)

13. адамда неше бүтін тіс болу қажет (20)

14.Тісте пайда болатын ауру (орысша, қазаша ата тісжегі, кариес)

15. ит тістердің саны (4)

16. Жұту қандай әрекет (рефлексті)

17. Ересек адамда шамамен тәулігіне неше л сөл бөлінеді? (2)

18. Ашішектің төменгі бөлігінде шамамен неше фермент болады? (20)

19. Асқорыту бездерінен бөлінетін сөлдің құрамы күрделі органикалық заттарды қарапайым органикалық заттарға дейін ыдырататын заттар (ферметтер)

20. Қарын және ішектің қауіпті ауруларына қандай аурулар жатады? (дизентерия, іш сүзегі, холера)

21.Бактерияларды қандай витаминдер синтездейді? (К,В)

22. Ұлтабар ұзындығынеше см ? (25-30)

23.тамақтан уланудың басты белгілерін ата (іш ауыраы, лоқсиды, құсады, іш өтеді, жалпы әлсіздік байқалады )

24. Ботуализм деген не? (ішек асазан ауруларының бір бөлігі)5-6 ашішек ұзындығы


«Тоғызқұмалақ» әдәсі арқылы

Сандар сырын аша қойайы

5-6 ашішек ұзындығы

1,3 – тоқішек ұзындығы

8-9 – соқырішек

99-99,5- Сілекей құрамында су бар

2,5 л- Ересек адамда тәулігіне сөл бөлінеді

1,6 мм- Қатпарлардың ұзындығы

ІІІ. Практикалық тапсырма

/7 мин+ 6мин/


Постер қорғау

3 топқа 3 адам денесі бар плакат беріледі және қиынды қазғаздар беріледі.

1 топ-Асқорыту мүшелерінің құрылысын ретімен

2 топ- Асқорыту бездерінің орналасуын ретімен

3 топ- Тістің құрылысын ретімен плакаттан қиынды қағаздар арқыдлы жапсырып көрсетеді және де Осы айтылған асқорыту мүшелірінің ауру таппау үшін қандай затқа жарнама берер едіңіз

Қосымша мәлімет беру

Ерте кезде асқазан ауруларын емдеу үшін көп дәрі-дәрмек болмаған, сол себепті аурударды көптеген емдік өсімдіктер арқылы емдеген.

Кәдімгі цикорий

Гүлдері көгілдір. Маусым- қыркүйекте гүлдеп,тамыз - қазанда жемістенеді. Медицинада тамыры және шөбі пайдаланылады. (Асқорыту жүйесінің қызметін жақсартады, артық холестеринді шығарады).

Ақтал

Медицинада қабығы пайдаланылады. (Асқазан қабынуында(гастрит), іш өтуде (диарея), тоқ ішектің қабынуында (колит) емдеуге қолданылады).

Кәдімгі түймешетен

Маусым- қыркүйек айларында гүлдейді, тұқымы тамыз- қазанда жетіледі. Медицинада гүлшоғыры пайдаланылады. (Бауыр, өт жолдары, ішек асқазан аурулары, ұлтабар және қарынның жарасына қарсы өте жақсы дәрі).

Бекіту .

/5 мин/

Кубизм әр бұрышта 2 сұрақ болады сұрақ болады соларға жауап береді.

1. Қарын мен ішектің қауіпті ауруларына не жатады- дизентерия, іш сүзегі, хлорела

2.Хлорела ауруының қоздырғышы- хлорела вибрионин

3.Үшек құрттар нелер арқылы таралады-шыбындар

4.Ботулизм дегеніміз не?- оттексіз ортада пайда болып, токсинмен уланғанда пайда болады

5.Ботулизм неше күнге дейін білінбей жүреді? -7

6. Диетология дегенім не? –Дұрыс тамақтану

7.Адам күніне неше рет тамақтануға тіс -4

8. Бір күнде тамақтанудың коллориясы қанша болу керек – таңмен 20% , кеште 20%,түскі 30%

Бағалау.

/5 мин/

Бағалау парағына топ басшысы бағалайды.

Рефлексия

/2 мин/

Смс әдісі арқылы қандай білім алды соны жазып береді

Үйге тапсырма

/2 мин/

Асқорыту жүйесіне эссе жазу




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!