Тәрбие
сағаты «Жолда жүру ережесін
сақтаймыз!»
Сабақтың
тақырыбы: «Жолда жүру ережесін
сақтаймыз!»
Сабақтың
мақсаты:
1.Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру
.
2. Жол
қауіпсіздігі несте сақтауға, білуге жол ережесінің Белгілерімен
таныстыру
3.Оқушыларды көшедедұрысжүріп,
жолережесінсақтауғатәрбиелеу.
Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері
салынған суреттер , жол ережесіне арналған
кітаптар.
Сабақтың
барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе
: «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы
отырмыз.
Жолзаңыдұрысжүріп , абай болуды
талапетеді. Жолтәртібін бұзба , ол қатер
тудырады.
Жолдыңқалыптықозғалысыкөбінесебалалардыңжолбойындақалайболсасолайжүріп,
доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара
жатқанмашинаға жабысатыны ,қалтарыстанжолға шығып
келетінсалдарынанбұзылады. Жолтәртібінбұзғандықтан
кейбіреулер машина дөңгелегінеілініпқазатауып ,
кейбіреулері жарақаталады . Ал кейбіреулеріөмірлік
мүгедекболыпқалады.
Сондықтанәрбіроқушымектептеоқылатын »
Жолдажүруережесі » тақырыбындағысабақтымұқияттыңдап,
әрсабақтанқорытындыжасапотыруғаміндетті .Үлгілі ,
тәртіптіоқушыкөшеде, жолда жүруережесін
,заңынбұзбайды.
Соныменқандай бала жолережесінбұзбайды
?
Балалар
: Үлгілі ,тәртіпті бала
.
Мұғалім
: Ал енді » Жолдажүруережесінсақтаймыз! »
аттытәрбиесағатымызды ашықдеп жариялаймын
.
ІІ.
Негізгібөлім
1. Көліктің
қаншасынүстіненөткізген ,
Іргеденбасталып
,алысқажеткізген. (Жол)
2. Жоқөзінде бас та
,ауызда да , құлақ та
,
Бақырайған үшкөзі бар бірақ
та.
(Бағдаршам)
3. Арқаным бар
тымұзын,
Ала-алмайсыңбірүзім.
Табыңдаршы,
балалар,
Бұлжұмбақтыңшешуін. (Жол)
4.
Өзісөйлейбілмейді,
Бірақ «Тоқта, жүр !»
дейді. «Бағдаршам»
Мұғалім : Бағдаршам
өміріміздіжазымнансақтандыратынкөмекшіміз . Оныңсырын біліп ,
тіліпалу баршамызға
керек.
1. Неге
?
Біздіңқаламызда ,солсияқты біздің
еліміздің қала , ауылдарына бәріне
ортақкөше қатынасережесіенгізілген. Бұл ереженіоқушылар
да ,үлкендер де , яғни барлық жүргізушілер ,
көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай
орындауыкерек.
2. Балалар,
сендеркөшедежүруережесін білесіңдермеекен ,көрейік .
Мынадайсұрақтарға
жауапберіңдерші.
3. Жиекжолдеген не
?Адамдар жаяу жүретінкөшежиегіндегі тар жол
.
4.
Жаяуадамғақайжермен жүругеболмайды ?Көлікжүретін
көшенің ортасымен жүруге
рұқсатетілмейді.
Тақтада
Қызыл – Тоқта
!
Сары – Сақтан
!
Жасыл
– Жолашық!
Ақнұр: Қызылкөзінашқанда
,
Сынықсүйем баспа алға
!
Фатима : Сары
көзінашқанда ,
Қарапқалма аспанға
!
Айтқали: Жасылкөзінашқанда
,
Өте
бергін ,жасқанба !
Оқушылар
бағдаршамсигналдарынқолдарына ұстап
,кезегікелгендекөрсетіп
тұрады.
Ән:
Бағдаршам
1. Көшедебізсақболайық
,
Қаймықпасыната – ана
.
Жолда сен
бол лайық,
Жасұландеген
атқа
Қ- сы
:
Әрқашанкүн
сөнбесін,
Аспаннанбұлт төнбесін
.
Қасымдаболсынанам,
Болайын
мен де аман !
2. Жолдажүруәліппесін
Білгенжөн
бес саусақтай.
Сонда
ғанажүре аласың ,
Сен
өзіңдісаусақтап
Сахналықкөрініс: «Маймақаюдыңдостары»
Инспектор
:
Медбикеапамызбәріміздіемдейді
,
Ауырсаадамды, аңды да емдейді
.
ОтырғанмынауМедбикеапаға
Айтыңдаршы ,канекімдеркелмейді
?
(Осы
кездебасынақ шүберекпентаңған ,сыртынанқаншып –
шыпшыққанаюөкіріпкележатады)
Инспектор
:
Апа,
қараңызмына сұмдықты ,
Маймақтыкім қыңжылтты
?
Мед.бике:
Маймағым,
не болғанөзіңе,
Көкпеңбекісінген бас – көзіңде
?
Аю:
Айтайын
мен жасырмай шынымды –
ай,
Сақтапқал
,апа жанымдышыбындай.
Жармасып
бал тасыр машина үстіне
Домалаптүсіпшыңғырдымқұлындай.
Мед.бике:
Бірасартәтті бал
үшін,
Тәртіпті бұздыңқарынныңқамы
үшін.
Міне,
енді еңірептұрғаныңұят –
ақ,
Тәртіпкерек , біліп ал , жанүшін
!
Аю.
Медбикеапа, инспектор жолдас , ендітәртіпті
бұзбаймын.Кешіріңіздермені!
Мұғалім : – Бағдаршамжоқ
көшелерден қалай өтеміз
?
Егерөтетін жерде бағдаршам
болмаса көшеден өтебере әуелі
солжаққақараймыз. Көшенің орта тұсынажеткенде
,оңжағымызғакөз саламыз. Егерол жақтан
машина келе жатса ,өтіп кеткенше ,
солорындакүте тұрамыз. Ендеше, мынажолдарменбағдаршамсыз,
бағдаршам барда
қалайжүретініміздікөрейік.\
Оқушықалайөтетінінкөрсетеді.
Инспектор
Көреген,
дәуқырағы.
Көшеміздетұрады.
Оныңаты –
бағдаршам,
Жолсілтейдіәрқашан.
Олбергенде
команда,
Бағынамызәмәнда.
Бағдаршам
Тұрамынкөшеніңқиылысынтұрақтап,
Қашпаймын мүдіріп ,
ешқандайсұрақтан.
Белгісіжолдардыңтөрт
топтантұрады,
Жарқырапкөрінертүнде де
жырақтан.
Бағдаршам
Ашсакезекүшкөзін,
Айттыдепұқүшсөзін.
«Тоқта,
сақтан, жолашық!»
Жүрмежолғаталасып.
Сақтандыру ,ескертубелгісі
:Гүлдария
Қып –
қызыл үшбұрыш,
Қауіптенсақ бол депсәт – сапар
жолдаған.
Аман –
саужүреді жаяу да , көлік те
,
Мен
бергенбелгіні сақтаған
,қолдаған.
Тыйым
салу белгісі :
Қызылменбоялған
,шеңбермінаумақты,
Тыйымшылбелгімін ,қаталмын салмақты
.
Мен
тұрғанжерлерде
хақыңжоқжүруге,
Қауіп бар , бағдарла көзсалып
жан – жақты.
Міндеттеубелгісі:Диляра
Белгімін көрсетер
жылдамдықбағытты,
Міндетті бұрылыс ,әйтпесе
қауіпті.
Барлығынанықтаптұрамынжолыңда,
Абай бол
,шартыңдыміндетті орында
!
ҢұсқаубелгісіМұрат:
Баратынжеріңніңбағытын
,тұрағын,
Үн –
түнсізжол сілтеп ,жол нұсқап
тұрамын.
Күндіз
де ,түнде де от
болыпжанады,
Көк
түскебоялғантөртбұрышшырағым.
Мұғалім: Балалар, бізәрбелгінің не
мақсаттақолданылатынынбілдік.
Қорытындылау
:
Мұғалім
: Балалар, бүгінгісабақтықорытакеле «Жасдәуірдіңбалалары»
әнінайтайық. Денімізсау, елімізтыныш, жолтәртібінсақтап, аман –
есенжүрелік. Қорытакеле:
Ирек –
иреккөшелер,
Көшедегенмыңирек.
Қиындыққаәйтсе
де,
Үйренесіңбіртіндеп.
Бараржергеасықпа,
Бәйгеалмайсыңбұрынкеп.