Тақырыбы: Сөйлеу
мәдениеті
Сабақтың
мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың сөйлеу мәдениеті туралы
алған білімдерін жетілдіру. Оқу - танымдық бағдарлы құзыреттілігін
арттыру мақсатында ситуациялық сұрақ, дидактикалық ойындарды
оқушыларға ұсыну. Мәтінді дұрыс оқып, әдемі жаза білуге
үйрету.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды үлкенді сыйлауға, құрмет
көрсетуге, дөрекі сөздер айтпауға тәрбиелеу. Адамгершілік
тәрбиесі.
Дамытушылығы: Оқушыларды жылдам ойлауға, кез - келген
кедергіден өтіп пікірін еркін білдіре білуге
дағдыландыру.
Сабақтың
барысы
I.
Ұйымдастыру кезеңі
Қоңырау
уақытына дейін сынып тазалығына ретке келтіріп, сабаққа қажетті
материалдарды дайындау;
Оқушыларға
сабаққа қажетті құрал - жабдықтаын
алғызу
Сәлемдесу;
Түгелдеу;
II.
Кіріспе -
қызығушылық кезеңі
Психологиялық
дайындық
Үлкенге де
сіз,
Кішіге де
сіз,
Сәлем бердік
сіздерге
Құрметпенен
біз!
Оқушылардың
көңіл - күйлерін анықтау.
- Оқушылар,
бүгінгі сабаққа қандай дайындықпен, қандай көңіл - күймен
келгендерінді білу үшін мынадай балақайларды көрсетемін. Бұл
балақайларды көрсеткен кезде көңіл - күйлеріміз қайсысына сәйкес
келсе қолымызды көтереміз.
- Жарайсыңдар,
балалар! Бүгінігі сабаққа барлығымыз қуанышты боп, өте жақсы
дайындықпен келіппіз ғой.
III. Үй
тапсырмасын сұрау
IV. Негізгі
бөлім
Өткенді
қайталап, еске түсіру
- Балалар,
сөйлеу мәдениеті дегеніміз
не?
- Сөйлеу
мәдиенеті деп - қазақ тілін дұрыс және орынды қолдану. Ата - анаң,
мұғалім мен құрбыларынмен сөйлескенде сөзі дұрыс, орынды қолдану
керек. Өз ана тілінде де басқа тілде де дұрыс сөйлесу адамның
қаншалықты мәдиенетті екенін көрсететінін жадымыздан
шығармайық.
Әдеби тіл -
дұрыс сөйлеудің үлгісі. Енді есімізге түсірсек мына суреттерге
назар аударайық.
Ситуациялық
жағдаяттар
1 - жағдаят.
Көлікте орын жоқ, бір қария мінді, ол кезде сен отырғансың. Не
істейсің? (Мен орнымнан тұрып, «Ата мына жерге отырыңыз» - деп,
орнымды ұсынамын. )
2 - жағдаят.
Көшеде бір әже ауыр сөмке көтеріп келе жатыр екен. Сен аулада ойнап
жүргенсің. Не істейсің? ( «Әже маған беріңіз, сізге көмектесейін»-
деп ауыр сөмкесін алып, үйіне апарып
саламын.)
3 - жағдаят.
Жақын досың ауырып жатыр. Сен не істейсің?(Досымның үйіне барып
оның жақсы көретін кітабын апарып үйіне жағдайын білуге
барам.)
Оқулықпен
жұмыс:
1 -
жаттығу.
Көшіріп жаз.
Оқушыларға мақалды оқытамын көшіріп
жаз.
Алдымен олардың
ойын біліп алып соңында
қорытамын.
«Үздік
мақалшы» ойынын
ойнату.
Мақсаты:
Оқушылардың жылдам ойлауға дағдыландыру. Есте сақтау қабілеттерін
арттыруға дағдыландыру.
Жүргізу
ережесі: Әр қатардан бір - бір оқушыны шығарып, Әдеп тақырыбына
білген мақалдарын айтып
жарыстыру.
Түйіндеме:
Жарайсыңдар балалар! Біздің сынып оқушыларының барлығы мақалшы екен
ғой.
2 -
жаттығу. Мәтінді
мәнерлеп оқу, ат қою.
-Маржан қандай
қыз?
-Әдептілікті
қалай түсінесің?
-Әдепті деп
қандай адамды айтады?
4 -
жаттығу. Сәлемдесу
және қоштасу кезінде қолданылатын сөздермен
жұмыс.
9 -
жаттығу. Шақыру
қағаздарын жазуға үйрету.
10 -
жаттығу. Суретпен жұмыс.
Құттықтаудың қандай бөліктерден тұратынын
аңғарту
Сергіту
сәті:
«Күн
нұрынның шапағы» ойынын
ойнату.
Мақсаты:
Оқушыларды адамгершілікке, сыйластыққа, ілтипаттыққа
тәрбиелеу.
Жүргізу
ережесі: күннің нұры шашырап тұрған шапағына сыпайы сөздерді жазып
қормен қайталаймыз.
Түйіндеме:
Жарайсыңдар, балалар! Біз күнге сыпайы, кішіпейіл, инабатты балалар
екенімізді дәлелдедік. Күн сендерге алғыс білдіріп, қуанып
жатырмын.
12 -
жаттығу. Құттықтау
мәтінімен жұмыс.
Құттықтау
ауызекі және жазба тілде
болады.
V. Қортынды
- рефлексия кезеңі.
Топтық
жұмыс.
Ойын
ойнату.
Ойынның аты:
«Тез ойла, сөз ойла».
Шарты: 3
қатарға бүгінгі тақырып төңірегінде 3 сөз
беріледі.
1 - топ -
сыйластық.
2 топ -
кішіпейілділік.
3 топ -
инабаттылық
Сөздерін
пайдалана отырып, оқушылар қысқа уақыт ішінде сөз ойлап табуы тиіс.
Қай топ бірінші көп сөз тапса, сол топ жеңімпаз
атанады.
Сыйластық:
сыйла, тас, ас, тал,
сыйлы....
Кішіпейілділдік: кіші, ішік, пейіл, іл,
іш...
Инабаттылық:
ана, ат, Инабат, ит, балық...
Үй
тапсырмасы. 11бет,
13-жаттығу
Бағалау.Начало
формы