Материалдар / Тарих құқық пәндерін оқыту негіздері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тарих құқық пәндерін оқыту негіздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев Абай мерейтойында сөйлеген сөзінде осы жайтты нықтап-нықтап айтқан болатын. «Абайды мұқият оқыған адам оның көзқарастары күні бүгінгінарық экономикасымен де тікелей үндес екенін айқын аңғарар еді: Абай әлемі бізді жеті түнде адастырмас темірқазық іспетті. Соған қарап тірлігіміздің дұрыс бұрысын сараптай аламыз. Өйткені жанды жегідей жеп жүрген көп сауалдың жауабын Абай әлдеқашан айтып кеткен. Өз халқын «жұрт болсын, өссін, өнсін» дейтін әрбір аз амат әуелі Абайды оқысын. Абайға құлақ салсын»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Мамыр 2021
317
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп баспасы 2018 ж. Авторлары: Т.Омарбеков, Г.Хабижанова, Т. Қаратаева, М.Ноғайбаева



Қазақстан тарихы пәнінен 6 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар



Сабақтың тақырыбы: X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер

Бөлім: 6.2

X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар:

  • X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсінеді

  • X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай біледі

Көпшілік оқушылар:

- X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің тарихындағы ерекшеліктер туралы мәлімет жинақтайды

Кейбір оқушылар: X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің тарихындағы ерекшеліктер туралы мәлімет жинақтап, салыстырмалы түрде талдайды

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» құндылықтары: Түркі тілдес мемлекеттермен тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы екендігін бойларына сіңіру. Ынтымақтастыққа тәрбиелеу

Сабақтың барысы:


Сабақты ұйымдастыру, оқушыларға сабақ өтетін платформаның ссылкасын жіберу, оқушыларды түгелдеп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті:

Оқушының әрекеті:

Бағалау:

Ресурстар:

Сабақтың басы

0-5 мин



Сабақты ұйымдастыру, оқушыларға сабақ өтетін платформаның ссылкасын жіберу, оқушыларды түгелдеп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

Ссылка арқылы сабаққа қосылып, сабақтың тақырыбы мен мақсатына назарын аудару


Ссылка:


5-15 мин

Х-ХІІІ ғасырлардағы саяси картаны шығарып, аумақтық өзгерістерді талдау. Картадан Қарахан мемлекеті, Қыпшақ хандығы, наймандар, керейіттер, жалайырлардың территорияларын, Ұлы Жібек жолының тармақтарын көрсетіп, қысқаша шолу жасайды.


Карталарды салыстырып, Х-ХІІІ ғасырларда Қазақстан аумағында қандай мемлекеттердің өмір сүргендігін түсінеді.

Сабаққа белсенді қатысып отырғандарға қолдау көрсету мақсатында керемет, жарайсың т.с.с.



Оқушылардан VI – IX ғғ. саяси картадағы тайпалық одақтар мен мемлекеттердің орналасуын X – XIII ғғ. өмір сүрген мемлекеттердің территорияларымен салыстырып, мысалдар келтіруін сұрайды. Өзгерістерді анықтап, оларға түсіндірме беруді өтініңіз.

VI – IX ғғ. саяси картадағы тайпалық одақтар мен мемлекеттердің орналасуын X – XIII ғғ. өмір сүрген мемлекеттердің территорияларымен салыстырып, мысалдар келтіреді




http://www.tarih-begalinka.kz/kk/history/medieval/maps/


Сабақтың ортасы




15-30 минут



























30-35 минут

















1 тапсырма. Берілген карталарды салыстыра отырып, оқулық мәтінін пайдаланып, салыстыру тапсырмасын орындауды ұсыну


Саясаты

Мәдениеті

Экономикасы





Бағалау критерийі:

Х-ХІІІ ғасырлардағы мемлекеттердің дамуындағы өзгерістерді талдайды.


Дескрипторлар:

  • Мәдениет саласындағы ең басты екі өзгерісті атайды.

  • Экономика саласындағы негізгі екі өзгерісті анықтайды.

  • Саяси жүйедегі негізгі екі өзгерісті анықтайды.

  • Шаруашылық саласындағы маңызды екі өзгерісті түсіндіреді.


2 тапсырма. Дамыған ортағасырлық мемлекеттердің атаулары мен хронологиялық шеңберін тірек-сызбада анықтаңыз.


Берілген карталарды салыстыра отырып, оқулық мәтінін пайдаланып, салыстыру тапсырмасын критерий мен дискрепторлар5а назар аудара отырып орындайды




















Тапсырманы орындап болған соң мұғалімге фотомен жіберу немесе ауызша айтуды сұранып көру








Берілген сызбаны орындауда бос ұяшықтарға аса назар аударып, мұқият жауап беру, сыныптастарының жауабын мәтіннен анықтап, дұрыс жауап бергендерді атап отыру.

Тапсырманы орындауды жазбаша және ауызша орындағандарды да назарда ұстай отырып, нені есте сақтау керек екендігін ескертіп,

Дұрыс жауаптарына қолдау көрсету.





































Жауап беруге қатысқан оқушыларға жазбаша немесе ауызша кері байланыс жасап отыру.




Қыпшақтар туралы бейнеролик

http://www.youtube.com/watch?v=0FPB_-4i7U4









































35-40 минут

Рефлексия

Ауызша немесе жалпы чатқа жазуды ұсыну

Ауызша немесе жазбаша жалпы чатқа нені білетінін, не білгенін, не білгісі келетінін кем дегенде үш сөзбен жазу немесе айту

Рефлексияны мұғалім де оқушы да жүргізеді

https://kundelik.kz/ қалыптастырушы бағалаудың баллын қою







































Қазақстан тарихы пәнінен 6 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар



Сабақтың тақырыбы: X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер

Бөлім: 6.2

X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер (№2 сабақ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар:

  • Х-ХІІІ ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің ыдырауының негізгі себептерін анықтайды

Көпшілік оқушылар:

  • Х-ХІІІ ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің ыдырауының жанама себептеріне мысалдар келтіреді

Кейбір оқушылар:

- Х-ХІІІ ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің ыдырауының жанама себептерін салыстырмалы түрде талдайды

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» құндылықтары: Түркі тілдес мемлекеттермен тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы екендігін бойларына сіңіру. Ынтымақтастыққа тәрбиелеу

Сабақтың барысы:


Сабақты ұйымдастыру, оқушыларға сабақ өтетін платформаның ссылкасын жіберу, оқушыларды түгелдеп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!