Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тарихи тұлғалар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
И.Тайманов атындағы орта мектеп
Қазақ тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Тарихи тұлғалар
2-тоқсан, 15-сабақ
Бөлім: |
Тарихи тұлғалар |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Айтжанова Ғалия Ерсайынқызы |
|||||||||||||
Күні: |
9.12.2022 ж. |
|||||||||||||
Сыныбы: 6а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи тұлғалар |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.7.1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау; 6.4.3.1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
1.энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алады, авторына сілтеме жасайды; 2.көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
-энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алады, авторына сілтеме жасайды; -көнерген сөздерді ажырата біледі. |
|||||||||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру жұмыстары Генератор әдісі арқылы 4 топқа бөлу. «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы |
Сабаққа назарын аударады, оқу құралдарын дайындайды. «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы - Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар: - Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді». |
|
Оқулық Қазақ тілі 6-сынып «Атамұра» 2018 ж. |
||||||||||
Үй тапсырмасы 5 мин. |
4-тапсырманы тексеру |
Тапсырманы оқиды. |
Жауаптарына қарай бағаланады. |
Дәптерлері |
||||||||||
Жаңа сабақ Ұжымдық жұмыс 5 мин. Қызығушы-лықты ояту Ұжымдық жұмыс 3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Көнерген сөздер дегеніміз не? 2.Көнерген сөздердің қандай түрлері бар? 3.Тарихи сөздер дегеніміз не? 4.Архаизмдер дегеніміз не? «Ұяшықты таңда» (Wordwall платформасында тапсырмалар орындайды.) «Болжау» әдісі -Суреттерден кімдерді көріп тұрсыңдар? -Абылай хан, Қаныш Сәтбаев, Ахмет Байтұрсынов, Шоқан Уәлиханов. -Олар кімдер? -Тарихта аты қалған адамдар. -Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? -Тарихи тұлғалар туралы болуы мүмкін.
Оқушылар сабақ тақырыбын болжағаннан кейін мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ұяшық таңдап, жасырылған сұраққа жауап береді. Сұрақтарға жауап беріп, сабақтың тақырыбын болжайды. |
Тақтада бағалау парағы ілінеді. Бағалау парағына жауап берген оқушылар смайлик жапсырып отырады. Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра-ды. Жарайсың! Керемет
шешім! |
Оқулық Қазақ тілі 6-сынып «Атамұра» 2018 ж. https://wordwall.net/ru/resource/39233186 |
||||||||||
Жұптық жұмыс 10 мин. |
1-тапсырма Суреттердегі тарихи тұлғалар туралы энциклопедия, газет-журналдардан ақпарат тауып, диалог құрыңдар.
1-топқа – Абылай ханның, 2-топқа – Ш.Уәлихановтың, 3-топқа – А.Байтұрсыновтың, 4-топ оқушыларына –Қ.Сәтбаевтың суреттері беріледі. (Энциклопедия, ғаламтор материалдары беріледі). |
Оқушылар жұптасып диалог құрып жазады. 1-топ оқушылары – Абылай хан, 2-топ оқушылары –Ш.Уәлиханов, 3-топ оқушылары –А.Байтұрсынов, 4-топ оқушылары – Қ.Сәтбаев туралы диалог құрады. |
Дескриптор: -тарихи тұлғалар туралы ақпарат табады; -диалог құрады. |
Суреттер, ғаламтор материалда-ры, энциклопе-диялар |
||||||||||
Жеке жұмыс 9 мин. |
2-тапсырма. Көнерген сөздерді мағынасына қарай орналастыр. Ережеге сүйеніп дәлелде. Хан, патша, дүрия, сауын айту, уәзір, би, аға сұлтан, болыс, торқа, биқасап, садақ, жебе, найза, адырна, бесік құда, сауыт, айбалта, барымта, патсайы, лашық, жаппа, шидем, күпі, сәукеле, саптыаяқ, кебеже.
|
Оқушылар көнерген сөздердің ережесін еске түсіреді, кестені толтырады.
|
Дескриптор: -тарихи сөздерді ажыратады; -архаизм сөздерді ажыратады; -ережеге сүйеніп дәлелдейді.
|
Слайдтар |
||||||||||
Топтық жұмыс. 5 мин. |
3-тапсырма. «Бес жолды өлең» стратегиясы
5. Синоним
1-топ – «Хан» 2-топ – «Тұлға» 3-топ – «Тарих» 4-топ – «Халық»
|
«Хан» 1.Хан. 2.Әділ, қатал. 3.Басқарады, шешім қабылдайды, ел билейді. 4.Тарихымызда атақты хандар көп. 5.Патша.
«Тұлға» 1.Тұлға. 2.Танымал, атақты. 3.Қызмет етеді, сүйеді, құрметтейді. 4.Танымал тұлғаларымызды мақтан тұтамыз. 5.Адам.
«Тарих» 1.Тарих. 2.Бай, өткен. 3.Қызықтырады, ұмтылмайды, жалғасады. 4.Өткен тарихымызды құрметтейміз, ұмытпаймыз. 5.Өткен кезең.
«Халық» 1.Халық. 2.Қонақжай, қайсар. 3.Күреседі, өмір сүреді, құрметтейді. 4.Халқымыз ынтымақта өмір сүрген. 5.Ұлт. |
Дескриптор: -берілген тақырыптарға бес жол өлең жазады. |
Интерактив-ті тақта |
||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин. |
86-беттегі 6-тапсырма |