Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: 4- бөлім. Қазақ хандығының XVI
– XVII ғасырлардағы дамуы
Мұғалімнің
аты-жөні: Накипбекова Жанар
Сайлауовна
Мектеп: «№7 мектеп-гимназиясы»
КММ
Күні:
Сынып:6 Қатысқандар: 20
Қатыспағандар:0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Тәуке хан тұсындағы
қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі
Неліктен А.Левшин Тәуке
ханды «Дала
Ликургі» деп
атады?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.3.1.10–қазақ хандарының
мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлығы:Тәуке хан мен билердің
қызметін біледі
Көпшілігі:Тәуке ханның таққа
отыруы және оның мемлекеттің күш – қуатын арттыруда шығарған
«Жеті жарғы» заңының мәні және билердің атқарған қызметін түсіне
алады;
Кейбірі:Тәуке ханның қазақ қоғамындағы алатын
орнына баға береді.
|
Бағалау
критерийі
|
-
тарихи мәліметтерге
талдау жасайды;
-
талдау негізінде
кестені толтырып , оқиғаны сипаттайды;
-
тұлғалық
қасиетін бағалай алады;
|
Тілдік
мақсаттар
|
1. тарихи мәліметтерге
талдау жасайды (оқылым, жазылым, айтылым.)
2. бейнебаян тыңдау
арқылы тұлғалық қасиетін бағалай алады;
( тыңдалым,
жазылым,айтылым)
Диалог пен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: «Біздің топ ... шешімге
келді»
Термин: Хан, би, «Хандық билік»,«Билер кеңесі», үш жүз,
«Жеті Жарғы».
|
Құндылықтар
ға
баулу
|
Қазақ тарихындағы Тәуке хандай саясаткер ,әрі
көреген мемлекет қайраткерінің халқына сіңірген қызметіне құрметпен
қарау, және оның қазақ тарихының дамуына қосқан құндылықтарына
баулу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
әдебиет,
құқық.
|
Алдыңғы
білім
|
Тәуке хан туралы біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы –
10мин.
2минут
8
минут
|
Б.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу.Сыныптытүгендеу.
2.Ынтымақтастық атмосфера құру.Шаттық шеңбері.
Оқушылар дөңгеленіп тұрып, сәттілік тілеп, жылы сөздер
айтады.
Топқа
бөлу. 4 топқа жайғасады.Түрлі –
түстістикер арқылы бөлінеді)
Б: «Допты лақтыру» әдісі
арқылы үй жұмысын сұрау.
1. Жәнібек пен Керейдің алғашқы ту тіккен
жері?
2. Есім ханның баласы Жәңгір ел билеген
жылдар?
3. 1680 жылдары жоңғар әскерлерінің Жетісу
мен Оңтүстік Қазақстанға басып кіріп, қосып алған қалаларының
саны?
4. Халық Салқам Жәңгір деп неге
атаған?
5. Орбұлақ шайқасы қай жылы
болды?
6. Орбұлақ шайқасында Жәңгір хан қанша
жауынгермен шайқасты?
7. Орбұлақ шайқасында Жәңгір ханға келіп,
көмектескен батыр кім?
8. 1652 жылы қазақ жеріне шабуыл жасаған
кімдер?
9. Қазақ хандығының шаруашылық
түрі?
10. 1643 жылы жоңғарларға қарсы ерлікпен
шайқасқан хан кім?
Кері
байланыс: смайликтер арқылы
бағалау.
|
Түрлі – түсті
стикер қағаздар
Доп,
смайлик
|
Сабақтың ортасы – 25
мин.
|
М. Оқушылар сабақтың тақырыбы,
мақсатымен таныстырылады.
ТЖ. 1 тапсырма : Мәтінмен
жұмыс.
«Графикалық
органайзер»
әдісі.
1
топ: Оқиға тізбегі сызбасына мына
тірек сөздерді пайдаланып Тәукенің ханның таққа отыруы мен ішкі
жағдайы туралы сипаттама.
(Елшілік, дипломат,
бытыраңқылық, сұлтандар, ішкі, сыртқы, Түркістан,
Күлтөбе)
2
топ: «Жеті жарғының» туралы кестеге
түсіреді.
«Жеті жарғының»
бөлімдері
|
Мәні мен
мазмұны
|
|
|
3
топ: «Хандық билік» пен «Билер
кеңесін» құрудың маңызы.
«Т кестесіне»салыстыра
отырыпорналастырады.
Хандық
билік
|
Билер
кеңесі
|
|
|
4 топ: «Тәуке
хан» Ұлы билер. Концептуалды
кесте:
Билер
|
Қазақ қоғамындағы
рөлі
|
Қасиеті
|
Бүгінгі өмірмен
байланыс
Қорытынды
|
|
|
|
|
Кері
байланыс «Екі жұлдыз, бір
тілек».
Т.Ж.2
тапсырма:Бейнебаян
тыңдау.(Тыңдалым).
Зерттеу
сұрағы:Неліктен А.Левшин Тәуке
ханды «Дала
Ликургі» деп
атады? Бейнебаянды тыңдай отырып
Тәуке ханның жеке басының құндылықтарына дара диаграммасы арқылы
сипаттайды. 5 минут.
Тәуке хан
Дескриптор:
- тақырыпты ашуға негіз
болып тұрған сөзді анықтап, дәлел теріп жаза
алады;
- өз тұжырымдарын
көрсетеді;
Оқушы жұмыстарына
дескрипторларға сүйеніп ауызша кері байланыс
беріледі.
|
Маркер,
кестелер жазылған
плакат.
Қазақстан тарихы,
оқулық,
Деректер,
маркер,
плакат.
Бейнебаян.
маркер
|
|
Сабақтың соңы –10
мин.
|
Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырма: Тестпен
жұмыс.
1. Тәуке ханның ел билеген
жылдары:
а) 1523-1538 ж ә) 1582-1598
ж
б) 1598-1628 ж в.) 1680-1715
жылдар + 2. Тәуке хан ел билеуде
кімдерге арқа сүйеді?
а) сұлтандарғаә) билерге +б)
ақсақалдарғав) батырларға 3. Тәуке ханның тұсында
жасалған заң жинағы
а) «Қасқа жол»ә) «Жеті жарғы»
+б) «Ескі жол»в) «Билік
келісім» 4. Тәуке ханның алдына қойған
мақсаты:
а) Қазақ жерін кеңейтуә)
Жоңғарлармен келісімге келу
б) Хан билігін нығайту +в)
Қытаймен одақ құру
5. «Жеті жарғы» заңы неше
бағытта:
а) 7 + ә) 5б) 6 в)
10
6.Билердің атқарған
өкіметі:
а)Ауылдық.ә) Ұлыстық. б
)Жергілікті.в) Рулық
Бағалау
шкаласы:
10 дұрыс жауабы- 10 балл жоғары
көрсеткіш
8 дұрыс жауабы - 8 балл орташа
көрсеткіш
6 дұрыс жауабы -6 балл төмен
көрсеткіш
4 дұрыс жауабы - 4 балл өте төмен
көрсеткіш
Б.Кері байланыс
беру:«Аяқталмаған сөйлемдер»
-Мен бүгін
білдім...
-Мен бүгін
сезіндім...
-Мен келесі сабақта білгім
келеді.
Үйге
тапсырма:
«Егер мен хан
болсам?» тақырыбында эссе
(әңгіме)
жазу.
|
Тест сұрақтары жазылған
парақтар
кесте
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Барынша
қолдау: Барлық оқушылардың топтық
жұмысқа қатысу кезінде оларға басқа сыныптастарының қолдау көрсетіп
отыруы жиі айтылады, мұғалім бұл оқушылардың әрекетін ерекше
бақылауға алып, қиналған тұстарына жетекшілік
етеді
Аз
қолдау: Кейбіроқушылар көзқарастарын
мәтін мазмұнын пайдаланып, дереккөздерден түсінгендерін жаза
алады.
|
Жеке жауап берген оқушыларға
смайликтер арқылы бағалау, мұғалімнің қолдау сөздерімен
ынталандырылады.
«Екі жұлдыз бір
тілек» кері байланыстары арқылы
жүзеге асырылады.
Оқушылардың жұптық, топтық
жұмыстары мұғалімнің ҚБ қолдау сөздерімен ынталандырылып,
дескрипторларға негізделген ауызша/жазбаша кері байланыстары арқылы
жүзеге асырылады
|
Денсаулық сақтау
педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Тілек білдіру сергіту сәтін
өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы
ескертіледі.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқу болды
ма және неліктен?
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не
нәрсеге назар аудару керек?
|