Күні: 29.04.2021
Пән:
музыка
Сынып:
1
|
Мектеп:
Ы.Алтынсарин атындағы
№37
мектеп
Машықкердің аты жөні:
Бекейқызы Бұлан
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Тазалық-денсаулық
кепілі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.1.1 тыңдалған музыкалық
шығарманың көңіл- күйін, ырғақ, екпінін, динамикасын анықтау (ән,
күй)
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа білімді
меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп,
тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы
талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде
қолдана алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені
түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өнер, ана тілі
сабағы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба ,
таныстырылым.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Дыбыс бояуы
тембр timbre
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
|
Бала, бала,
балапан
Қане, қайсы,
алақан.
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат.
Бала, бала,
балапан
Қане, қайсы,
алақан.
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан
арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
|
Шаттық
шебері
|
Сабақтың
ортасы
|
Музыкадағы-дыбыс бояуы әртүрлі
болады.
1-тапсырма
2-тапсырма
|
Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс
|
Сергіту
сәті
|
Тарсылдатпай
едендi
Орнымыздан тұрып
ап
Жүгiрейiк бiр
уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi,
үш.
Аяқты алға
созайық
Тiк көтерiп,
қозғайық.
Тым
сылбыр да болмайық
Алға қарай
озбайық.
Бiр, екi, үш, бiр, екi,
үш.
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
Аяқталуы
|
Сарарқа күйін
тыңдау
https://www.youtube.com/watch?v=0BHI0YXSTDk
«Сарыарқа» Құрманғазының
күйі.Құрманғазы Сағырбайұлы (1818-1889) — қазақтың ұлы
күйші-композиторы.Қазақтың аспапты музыка өнерінің
классигі.Туып-өскен жері Бөкей хандығы, қазіргі Батыс Қазақстан
облысының Жаңақала ауданына қарасты Жиделі деген жер. Топырақ
бұйырған орны – Астрахан облысының бұрынғы «Шайтани батага»,
қазіргі «Құрманғазы төбе» деп аталатын
жер.
Шыққан тегі – Кіші жүз, он екі
ата Байұлынан өрбіген Сұлтансиықтың Қызылқұрт бұтағы. Құрманғазының
жетінші атасы Ерші деген кісі от тілді, орақ ауызды, сөз дарыған
адам болыпты. Ал, нағашы жұрты – Беріш руы. Қалмақ шапқыншылығы
кезінде асқан ерлігімен көзге түскен Ағатай батырдың есімі исі
Берішке ұран болған. Одан берідегі Өтеміс би, Махамбет ақын, Исатай
батыр бір ғана Беріш руының емес, исі қазақтың ардақты ұлдары.[2]
Құрманғазының әкесі Сағырбай (шын аты Дүйсенбай деген сөз бар)
өнерге мойын бұра алмаған, шаруа адамы болыпты. Құрманғазының
бесінші атасы Балтабай әулеті шетінен домбыраға тіл бітірген
өнерпаз болса керек. Ал жетінші атасы Ерші деген кісі от тілді,
орақ аңызды, сөз дарыған адам екен. Күні бүгінге дейін ел ішінде
«Ершінің еркегін қойып, әуелі әйелімен айтысып ал» деген сөз бар.
Құрманғазының нағашы жұрты - Беріш руы. Ерлік пен еркіндікті дәстүр
еткен елдің қызы, Құрманғазының анасы Алқа да келін болып түскенше
даланың ерке желіндей еркін өciп, еркек - шора болып, ойын - тойдың
шырайын келтірген. Кейін Игіліктың қызы Әуеске үйленгенде
Құрманғазы үшін Беріш руы енді қайын жұрты болады. Құрманғазының
бала кезінен - ақ ең айткыш тілі, ең сезімтал тілі қос ішекті
домбыра көмейінен шығатын күй тілі еді. Сондықтан да, ол сахараның
даңғыл көкірек дәулескер күйшісі Соқыр Есжанды алғаш көpiп
тыңдасымен-ақ домбырасынын тілін мен дінін түсініп, ұйып
тыңдайды.
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл –
күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы
бағалау.
|
Бас
бармақтар
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие)
|
Қолдау
көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар
айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
|
Оқушылар өздері жасаған
бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты,
көңілді, көңілсіз,
ашулы)
|
Өнер, ана тілі
сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|