Материалдар / Теңдеудің күрделірек түрі және оларды шешу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Теңдеудің күрделірек түрі және оларды шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға теңдеудің күрделірек түрімен және олардың шешу жолдарымен таныстыру туралы бастапқы түсінік беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2018
4426
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сандық және әріптік өрнектер. Теңдеулер. Есептер

Күні:

СЫНЫП: 2

Жамбыл атындағы жалпы орта мектеп мектебі



Мұғалімнің аты-жөні:А Алиханова





Қатысқандардың саны: 17

Қатыспағандардың саны:


Сабақтың тақырыбы

Теідеудің күрделірек түрі және оларды шешу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

2.2.2.2 көбейту мен бөлу әрекеттерінен тұратын қарапайым теңдеулерді; х+(25-6)=38;

түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу


Сабақ мақсаттары

  • көбейту мен бөлу әрекеттерінен тұратын қарапайым және күрделі құрылымды теңдеулерді шешуге дағдылану.


Бағалау критерийлері

  • Қарапайым теңдеуді шеше алады.

  • Күрделі құрылымды теңдеуді шеше алады;



Тілдік мақсаттар


Теңдеу, қарапайым теңдеу, күрделі құрылымды теңдеу, құрама теңдеу, т.б. математикалық терминдерді қолданады.


Құндылықтарды дарыту

- жауапкершілік;

- ынтымақтастық;

-өмір бойы білім алу


Пәнаралық байланыстар

Дүниетану пәнімен байланысты


Алдыңғы меңгерілген білім

Қарапайым теңдеулерді шеше алады


Жоспар


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Басы

5 мин




І.Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ.Психологиялық дайындық:
Математика сырлары ,
Қызықтырды біздерді.
Сабаққа бірге қатысуға,
Шақырамыз сіздерді.
(Ұ, МК) «Кім жылдам?» ойыны

Мақсаты: өткенді қайталау, оқушылырды сабаққа дайындау, қызығушылығын ояту.

- «Көбейтудің компоненттерін ата.

Бөлудің компоненттерін ата.
-Белгісіз көбейткішті қалай табамыз?

Белгісіз бөлінгішті қалай табамыз?
-Белгісіз бөлгішті қалай табамыз?

-теңдеу мен өрнектің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Бағалау критерийлерін шығару.






слайд















слайд




3 мин











4 мин









5 мин























15 мин































3 мин


(Ұ)«Ой қозғау»

Мақсаты: қарапайым және күрделі теңдеулердің айырмашылығын түсіну, күрделі теңдеуді шешуге дағдылану.


- Теңдеудің неше түрі бар? (күрделі, қарапайым) Мысал келтір.
- Ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? (ұқсастығы екеуі де теңдеу, айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қарапайым: тек қана бір амалмен орындалады)

/Оқушылардың жауаптары тыңдалады,ауызша бағаланады/
(Ұ, Ө, МК) «Ойлан тап»№1.

Мақсаты: Теңдеулерді салыстыру. Күрделі теңдеу туралы түсінік беру. Сыни ойлауын дамыту.
1. Қарапайым теңдеуді шығарады. Х+25=38

2. Тақтаға күрделі теңдеуді жазады, оның шешу жолы алдымен оқушылардан сұралады.х+30=20+38

3.суретпен теңдеу құрастыру 15+9+х=30

4. Оқушы жауабын ескере отырып, мұғалім өзі бекітеді.



  • Теңдеудің мұндай түрін шешу үшін алдымен есептеуге болатындарын орындап, оны қарапайым түрге келтіріп алу керек.


(Ө)Дәптермен жұмыс.Математикалық диктант.

Мақсаты: логикалық ойлауын дамыту, жаңа білімді бекіту.



2. Тапсырма бойынша теңдеу құрастыру және оны шығару
1.23+у=88 67-у=45 у-30=56
2. а-69=12+9 25+х=43+12 45-х=100-60
3. х+(25-6)=38 х+(24+36)=65 (40-21)+х=59

/Оқушы өздік жұмысты орындайды, бір оқушы есептің шығару жолын оқиды, ұжыммен талқылап, тексереді, түзетулер енгізіледі. Әрбір дұрыс жауапқа 1 баллдан беріледі. Кері байланыс жасалады/.

Сергіту сәті

(Т) Теңдеу құр және оны шығар.№2.

Мақсаты: күрделі құрылымды теңдеулерді шешу.

 
І – топ
қазақтың – 12 тағамы

орыстың – 9 тағамы

басқа ұлттардың-13 тағамы болды
барлығы қанша тағам -?
Ш: 12+9+13=34
Ж: 34

ІІ - топ
сатып алынды – 50кг
Бірінші күні – 29кг

Екінші күні- 19кг

Неше қалды -? Кг күріш .
Ш: (29+19) +х=50 48+х=50 х=50-48 х=2 (29+19)+2=50 50=50

Ж: 2кг

ІІІ - топ
Бір аспаз - 25 құймақ
Екіншісі -? 9 артық
Екі аспаз барлығы неше құймақ пісірді?
Ш:
Ж:

Әр топ өз нәтижелерін диаграмма арқылы көрсетуі керек.

/Тапсырма орындалып болған соң, 1-ші және 2-ші топтар тапсырмаларын өзара алмастырып, тексереді. 3-ші топ ұжыммен тексереді. Кері байланыс жасалады. Басбармақ арқылы бағаланады/.

Слайд











тақтамен жұмыс

(мысалдар жазылады)

























слайд







бейнежазба



қима қағаздар

слайд

























слайд









Сабақтың соңы

5 минут

ІІІ. Қорытынды. Бекіту.
- Балалар, сонымен біз нені үйрендік? Не білдік?
ІV. Бағалау.
Баспалдақ парақшасы арқылы бағаланады.

Баспалдақ парақшалары



Қосымша ақпарат



Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау –оқушылардың прогресін/білімін қадағалауды сіз қалай жоспарлайсыз?

Оқу байланыстары
Денсаулық пен қауіпсіздік

Топтық жұмыста мотивациясы төмен оқушыларға есепке сәйкес тірек сөздерді беріп, қолдау жасап отыруды жоспарладым.Мотивациясы жоғары оқушылар өздігінен тапсырманы орындады.

  • Бақылау, сұрақ қою, топтық жұмыстың нәтижелері,ЖБ нәтижесі.

  • Сыйласытқ, ынтымақтастық


Рефлексия

Оқытудың/сабақтың мақсаттарына қолжеткізілетіндей болды ма?

Бүгін оқушылар неге үйренді?

Оқыту атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?

Мен уақыттық кестені ұстандым ба?

Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен?

Уақыта ясы?

Мен жоспарыма қандай өзерістер енгіздім және неліктен?











Қорытынды бағалау

Неғұрлымжемістіекісәттіатаңыз (сабақберуде де, оқытуда да)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуғаықпалететіндейекіжайттыатаңыз (сабақберуде де, оқытуда да)?

1:

2:Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!