Материалдар / Термодинамиканың бірінші заңы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Термодинамиканың бірінші заңы.

Материал туралы қысқаша түсінік
материал 10-сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге арналған, сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Маусым 2018
1700
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Термодинамика

Мектеп: химия-биология бағытындағы Назарбаев интеллектуалды мектебі Алматы филиалы

Күні: 06.10. 2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Каримов С.

Сынып: 10 B E

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Термодинамиканың бірінші заңы. Адиабаталық және изотермиялық өзгерістер. Термодинамиканың екінші заңы.

Цели профессионального развития

Развитие математической грамотности учащихся через решение графических задач

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

10.3.2.3 - термодинамиканың бірінші және екінші заңдарының мағынасын түсіндіру;


Сабақтың

мақсаты

Барлық оқушылар: Ішкі энергия дегеніміз не екендігін біледі. Термодинамикалық жүйенің ішкі энергиясын өзгерту жолдарын біледі. Жылу мөлшері және жұмыс ұғымдарын түсінеді. Термодинамиканың бірінші заңын тұжырымдай алады. Күй функциялары болатын физикалық шамаларды келтіре алады;

Оқушылардың көбісі: тұрақты температурада газ көлемі мен қысымның өзгеріс процесін, тұрақты қысымда температура мен газ көлемнің өзгеріс процесін, тұрақты көлемде температура мен газ қысымының өзгеріс процестерін айыра біледі;

Кейбір оқушылар: механикадағы және термодинамикадағы жұмыс есептей алады

Жетістік

критерийі

  • Изохоралық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңын тұжырымдай алады

  • Изотермиялық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңын тұжырымдай алады

  • Изобаралық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңын тұжырымдай алады

  • Адиабаталық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңын тұжырымдай алады


Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Изопроцестерге сәйкес заңдарды ғылыми тілде жеткізе алады

Пәндік лексика мен терминология:

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Идел газ

Идеальный газ

Ideal gas

Изотермиялық процесс

Изотермический процесс

isothermal process

Бойль заңы

Закон Бойля

Boyle's Law

Изобаралық процесс

Изобарический процесс

isobaric process

Гей-Люссак заңы

Закон Гей-Люссака

Guy-Lussac's Law

Изохоралық процесс

Изохорический процесс

isochoric process

Шарль заңы

Закон Шарля

Charles' Law

Қысым

Давление

Pressure

Температура

Температура

Temperature

Көлем

Объем

Volume

Термодинамикалық параметр

Термодинамический параметр

Thermodynamic parameters





Диалог құру және жазылымға қажетті пайдалы сөз тіркестер:

Термодинамиканың бірінші бастамасы термодинамикалық жүйелер үшін керек энергияның сақталу заңы; бұл заң бойынша жүйеге берілетін жылу оның ішкі энергиясын өзгертуге және жүйенің сыртқы күштерге қарсы жұмысына жұмсалады.

Дене күйінің барлық энергиясы - микроскопиялық қозғалысының толық түріндегі сыртқы кинетикалық энергиясы Ек және салмақ күші өрісі, электрлі немесе магнит өрісі жағдайындағы потенциалды энергия Еn, сонымен қатар, дене бөлшектерінің құрамдық әрекеттері мен қозғалу энергиясын жасаушы ішкі энергия U қосындыларынан тұрады.

Құндылықтарды дарыту

Көптеген әртүрлі көзқарастарды талдау және бағалау қабілеті. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілетін дамыту

Пәнаралық байланыстар

Математика, химия, қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын көрсетіңіз: оқушылар әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтердің өздеріне қажеттісін саралай алады;


Алдыңғы білім

8 -сынып:ішкі энергия және оны өзгерту жолдары. Термодинамиканың 1 бастамасы



Жоспар

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер


Оқыту ресурстары

0 – 5 минут

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Негізгі бөлім.



6 – 10 минут














10- 15 мин













15-25 мин











25 -40 мин
























































40-60мин















60-75мин































































































































Тест сұрақтар

Авогадро саны неге тең?
Термодинамикадағы жұмыс?
Термодинамиканың бірінші заңы?
Изотермиялық процесте не тұрақты?
Больцман тұрақтысы?
Изобаралық процесте не тұрақты?
Универсал газ тұрақтысы?
Ішкі энергия?
Изохоралық процесте не тұрақты?
Заттың үш күйін ата?


Оқушылар тест сұрақтарды бітірген соң бір бірімен аусып тексереді және өздерін бағалайды

Жаңа сабақ

Термодинамиканың бiрiншi заңын изопроцестерге қолдану

Оқушыларды пазл арқылы төрт топқа бөлу

1 топ Изохоралық процесс.

2 топ Изотермалық процесс.

3 топ Изобаралық процесс.

4 топ Адиабаталық процесс..








Дескриптор көмегімен бағалау


ТОП

1

Сызбасын дұрыс тұрғызса

2

Формуланы дұрыс көрсетіп шығарса

3

Меншікті жылусыймдылығын анықтаса

Екі жұлдыз бір тілек бағалау



Есептер шығару

А

1 При изобарном расширении идеальный одноатомный газ получил 100 Дж теплоты. Какую он при этом совершил работу? 1. 20 2. 30 3. 40 4. 45

2 При изобарном сжатии идеального одноатомного газа над ним совершили работу 80 Дж. На сколько при этом уменьшилась его внутренняя энергия? 1. 100 2. 110 3. 120 4. 125

3 Какая часть (в процентах) теплоты, полученной идеальным одноатомным газом при изобарном нагревании, расходуется на увеличение его внутренней энергии? 1. 60 2. 66 3. 68 4. 72

4 Некоторое количество идеального одноатомного газа изохорно нагрели, сообщив ему 150 Дж теп- лоты. Затем газ изобарно охладили до первоначальной температуры. Сколько теплоты было ото- брано у газа при изобарном охлаждении? 1. 25 2. 200 3. 250 4. 350

5 Идеальный газ совершает циклический процесс, состоящий из двух изотерм и двух изохор. В каких процессах газ получает теплоту? 1. 60 2. 66 3. 68 4. 72


В

Идеальный газ совершает циклический процесс, состоящий из двух изотерм и двух изохор. В каких процессах газ получает теплоту?

Идеальный газ совершает циклический процесс, состоящий из двух изотерм и двух изохор. В каких процессах газ получает теплоту?

С

Идеальный одноатомный газ совершает циклический процесс, состоящий из двух изобар и двух изохор. Максимальное давление газа в цикле равно 1 МПа, минимальное давление 200 кПа. Объем газа меняется в пределах от 1000 до 4000 л. Какую теплоту получает газ за 1 цикл? При этом работа газа равна ?






Есептер шығару

  1. Какое количество теплоты надо сообщить при постоянном объеме 2 моль

  2. идеального одноатомного газа, чтобы увеличить его температуру на 10 К? R = 8,3 Дж/(моль.К). 1. 83 2. 249 3. 400 4. 830

2. При адиабатическом расширении 2 кг гелия газ совершил работу 49,8 кДж. На сколько градусов уменьшилась при этом его температура? Молярная масса гелия 4 кг/кмоль, R = 8,3 Дж/(моль.К). 1. 2 2. 4 3. 7 4. 8

3. Какое количество теплоты надо сообщить при постоянном давлении 4 моль идеального одноатом- ного газа, чтобы увеличить его температуру на 6 К? R = 8,3 Дж/(моль.К). 1. 83 2. 166 3. 498 4. 830

4. При изобарном расширении гелия газ получил 300 Дж теплоты. Найдите изменение объема (в л) газа, если его давление 20 кПа. 1. 2 2. 4 3. 5 4. 6

5. Найдите изменение внутренней энергии идеального одноатомного газа при изохорном нагревании, если давление газа увеличилось на 30 кПа, а его объем

равен 5 л. 1. 25 2. 225 3. 250 4. 301

Қалыптастырушы бағалау

Пән: физика

Сынып: 10

Аты жөні: Күні:

Бөлім: Молекулалық физика

Тақырып: Термодинамиканың бірінші және екінші заңы.

Оқу мақсаттары Термодинамика бөлімін қорытындылау жұмысы

Критерийлер:

А) Білу және түсіну

В) Қолдану

С) Сын тұрғысынан ойлану және зерттеу

Д) Рефлекция

Жетістік критерийлері

Талпынады

Жетті

Термодинамиканыңбіріншіжәнеекіншізаңдарыныңмағынасынтүсіндіру



Қорытынды






1 Термодинамиканың бірінші заңы қандай заңның негізінде ашылған?


    1. импульстің сақталу заңы

    2. энергияның сақталу заңы

    3. масса мен энергияның өзара байланыс заңы

    4. Ньютонның қозғалыс заңы

2 Q =∆U+A түрінде берілген термодинамиканың бірінші заңы қандай процесс деп аталады?

A. адиабаталық

B. изобаралық

C. изотермиялық

D. изохоралық















Жұмыс денесі 1 моль идеал газ болатын жылу машинасы берілген.

Машина 4-суретте көрсетілген циклмен жұмыс істейді.



(i) Менделеев – Клапейрон теңдеуін қолданып, 1 күйдегі газ температурасын анықтаңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(ii) 2 күйдегі газ температурасын анықтаңыз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(iii) 3 күйдегі газ температурасын анықтаңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(i) Цикл барысында газдың атқарған жұмысы неге тең?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(ii) Термодинамиканың бірінші заңын пайдаланып, (1-2) бөлігіндегі жылу мөлшерін анықтаңыз :

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(iii) (2-3) бөлігіндегі ішкі энергия өзгерісін анықтаңыз :

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(iv) (2-3) бөлігіндегі атқарылған жұмысты табыңыз

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(v) Термодинамиканың бірінші заңын пайдаланып, (2-3) бөлігіндегі жылу мөлшерін анықтаңыз

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(vi) po=const болғанда, (3-1) бөлігіндегі ішкі энергия өзгерісін анықтаңыз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(vii) (3-1) аралығындағы атқарылған жұмысты табыңыз

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(viii) Термодинамиканың бірінші заңын пайдаланып, (3-1) бөлігіндегі жылу мөлшерін анықтаңыз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(ix) Циклдегі газдың жылу алатын бөліктерін көрсетіңіз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(x) Газдың жылу беретін бөліктерін көрсетіңіз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]


(xi) Қыздырғыштан алынған жылу мөлшерін табыңыз:

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]








http://www.bilimland.kz/index.php/kz/







































100 балл








75-78

минут



78-80

минут

IX. Рефлексия

Бүгінгі сабақтан … үйрендім

Бүгінгі сабақта маған ұнады…

Маған қиындық келтірді…

X. Үйге тапсырма: §5.1-5.3 оқу, конспект. 11 жаттығу №1-5 есептерді шығару

Физика 10 ЖМБ

Б.Кронгарт

В.Кем

Н.Қойшыбаев

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Бұл барлық оқушыларға қол жетімді кіріспе және зерттеу белсенділігі.

Қалыптастырушы бағалау жұмысы арқылы, сыныппен жұмыс кезіндегі оқушының белсенділігі, қойылған сұраққа дұрыс әрі нақты жауап бере алуы.

Осы сабақ кезіндегі қызмет оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндіреді, мысалы әйнекті сындыру кезінде. Бұл оқушылар үшін қатерді мұқият бағалау мен нақты нұсқауды талап етеді.

Рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!