Материалдар / Тік жүруге байланысты адамның ерекшеліктері

Тік жүруге байланысты адамның ерекшеліктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Тік жүру мен осыған әкелген тірек қимыл жүйесіндегі өзгерістер арасындағы байланысты анықтайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2020
556
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А

Мектеп: №52 мектеп-лицей


Мұғалімнің аты-жөні: Бедебаева Ж.С

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тік жүруге байланысты адамның ерекшеліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомехеникалық ерекшеліктерін зертеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: адам және приматтардың тірек – қимыл жүйесінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атайды;

Оқушылардың басым бөлігі: тік жүруге байланысты адам қозғалысының биомеханикалық ерекшеліктерін түсінеді;

Кейбір оқушылар: тік жүру мен осыған әкелген тірек қимыл жүйесіндегіөзгерістер арасындағы байланысты анықтайды

Бағалау критерийі

Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомехеникалық ерекшеліктерін зертеу

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты терминдік сөздер:

To use new terminology during the lesson

application-қолдану/употребление;

calf muscles-балтыр бұлшықеттері/икроножные мышцы;

to compress-қысу,сығу / компресс, сжимать, сдавливать; gluteal muscles-жамбас бұлшықеттері/ягодичные мышцы; hamstrings-тізе асты сіңірлер/подколенные сухожилия; levers-шығырлар/рычаги;

load-жүк/нагрузка;

quadriceps-төртбасты бұлшықет/четырехглавая мышца; vertebral column-омыртқа жотасы /позвоночник.


Құндылықтарға баулу


  • Топтық жұмыс арқылы- белсенділікке, ұжымшылдыққа, ортақ істің нәтижесінде бірін – бірі толықтырып, сын тұрғысынан ойлауға үйретеді жеке жұмыс өз бетімен жұмыс орындап, айтылым дағдылары, қарым- қатынас жасау қабілетін қалыптасады

Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім


7.1.6.4 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Деңгейлік сұрақтар беріледі

Қабілеті жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре алады.

Бағалау

Мұғалімнің мадақтама сөздері, смайликтер.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сыныпта топтық жұмыс ыңғайлы түрде жабдықталады.Оқушыларға түрлі әрекеттермен жұмыс жасау ұсынылады.

Ресурстар

стикер, плакат,қима қағаздар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы


Greeting

-Hello, everybody! How are you?

I think you are ready for our lesson. Let s start new lesson!

Let s divide into three groups by count

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін оқушылар «Шаттық шеңбер» бойынша бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді.


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.

Мұғалім оқушыларды топ ережесімен және сабақтың критериімен таныстырады. Оқу мақсаттарын анықтайды және талқылайды. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі арқылы сұрақ жауап ала отырып еске түсіреміз:

  • Гигиена ережелерін сақтау не үшін керек екенін түсіндіріңдер?

  • Денің сау болу үшін қай кезде және қашан тамақтанған дұрыс?

  • Асқорыту жолдары ауруларының себептерін атаңыз?

  • Тамақтан улану себептерін атаңыз және

оның алдын алу ережесін айтыңдар?

  • Тамақтану гигиенасы ережелеріне жалпы сипаттама беріңіз

ҚБ: мұғалімнің мадақтауы

Сабақтың ортасы


Жаңа білім

«Миғашабуыл» әдісі арқылы сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашу.

STQ -How can people walk on two legs and keep balance?

You will: - learn biomechanical features of human movement.

Key terms

Bipedalism -using two feet of standing and walking;

Lordosis-an inward curving of spine;

Kyphosis-an outward curving of thespine.

1-тапсырма

«Кезбе тілші» әдісі арқылы әр топқа сурақтар қойылады.

Сұрақтар:

1.Қандай эволюиялық өзгерістерге байланысты адам сөйлеуді үйренгенін түсіндіріңдер?

2.Адам мен приматтардың тірек-қимыл жүйесінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атаңдар?

3.Тамақты отта пісіру қандай өзгерістер туындағанын сипаттаңдар?

4.тік жүру мен тірек-қимыл жүйесіндегі өзгерістер арасындағы байланысты анықтаңдар?

5. Адамда табан күмбезінің қалыптасу себептері туралы пікірлеріңді айтыңдар.Ол не үшін керек?

Қ.Б «Отшашу»

2-тапсырма. «Кубизм» әдісі

Зерттеңіз

Салыстырыңыз

Суреттеңіз

- адам қаңқасының бөлімдері

- сүйектің байланысы, буындар

- сүйектің құрылысы

- бұлшықеттің құрылысы

- қол және аяқ сүйектерінің айырмашылығы


Қ.Б «Үш шапалақ»

3- тапсырма

Биологиялық диктант.

А тобы

  1. Омыртқа жотасы ..... түзеді, оның екеуінің дөңес жері- ал екеуінікі .... бағытталған.

  2. Жауырын - ..... қуысының артқы жағында орналасқан үшбұрышты..... .

  3. Қабырғалар артқы жағынан арқа ..... жалғасады, ал алдыңғы жағы .... байланысады.

Ә тобы

  1. Аяқ қаңқасы омыртқа жотасының .... бөлімінен және екі .... сүйегінен тұрады.

  2. Бұғананың бір ұшы .... жоғары ұшымен, екінші ұшы- ..... қосылған.

  3. Шүйде сүйегінің үлкен тесігінде .... мен ..... жалғасады.


Б тобы

  1. Жамбас белдеуіне аяқтың еркін қозғалатын .... мен .... жалғасады.

  2. Сүйектегі көптеген майда тесіктер арқылы .... мен .... өтеді.

Тоқпан жілік .... қозғалмалы байланысатын .... буынын түзеді

Сабақтың соңы







Кері байланыс



4–тапсырма

«Шыңға шығу» ойыны

А тобы

  1. Иық белдеуін түзетін сүйектер

  2. Сүйек қандай ұлпаға жатады?

  3. Қаңқа мен бұлшық еттен құралған жүйе.

  4. Сегізкөз неше омыртқадан тұрады?

  5. Адамда неше қабырға болады?

  6. Қолбасы сүйектері нешеге бөлінеді?


Ә тобы

  1. Омыртқа жотасының саны?

  2. Сүйектің сырты немен қапталған?

  3. Адам қааңқасы неше сүйектен тұрады?

  4. Омыртқа жотасының ұзындығы адам бойының неше пайызын құрайды?

  5. Кеуде қуысында қандай мүшелер болады?

  6. Кеуде қуысына қандай сүйектер жатады?

Б тобы

  1. Мойын омыртқасы нешеу?

  2. Адам қаңқасы нешеге бөлінеді?

  3. Бас сүйектің бет бөлігін қандай сүйектер құрайды?

  4. Толарсақ неше сүйектен тұрады?

  5. Қаңқа қандай қызмет атқарады?

  6. Омыртқа жотасының бірінші омыртқасы?

Бағалау критериі

Дескриптор

Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу

  • Тік жүруге байланысты адамның ерекшеліктерін біледі;

  • Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызын түсіндіреді;

  • Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығын анықтайды;

  • Адам денесіндегі иіндерді біледі.

Кері байланыс: «Бір сөзбен» әдісі.



Learn by heart the terms

-How was the lesson?

Was it clear?

«Досқа хат» әдісі

Бүгін мен ..................................білдім

Маған ..........................қызық болды

Мені...........................таң қалдырды

Мен..........................екендігін түсіндім

Мен .........................үйрендім

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Тексерілді:

Директордың оқу ісінің меңгерушісі: Медеев. М




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ