Пәні: математика
|
Мектеп: №9 орта
мектебі
|
Күні:
6.09.17
|
Мұғалім: Блалова
Н.Ж
|
Сынып: 4
«А»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар саны:
-----
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тік төртбұрыштың ауданы
шаршының ауданы
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Тік төртбұрыштың ауданы
шаршының ауданын табуды
үйрету
|
Күтілетін
нәтиже:
-
Барлық оқушы
(А):
-
Басым бөлігі:
(В)
-
Кейбір оқушылар
(С):
|
есептерді шығарып, ережелерін
айтып дәлелдей біледі;
Тапсырмаларды қабілеттеріне
қарай орындап, күрделі тапсырмаға ауыса
алады;
Берілген тапсырманы дәлелді
түрде түсіндіріп береді;
|
Тілдік
мақсаты:
|
Көбейту мен бөлу амалының
компаненттері; фигуралар,
периметр;
|
Алдыңғы
оқу:
|
Шамалар
|
Қолданылған
модульдер:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес
оқыту мен оқу, ОүБ; АКТ.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтік оқыту, сұрақ-жауап,
әңгіме дебат, пікірталас,
|
Жұмыс
түрлері:
|
Топтық, жұптық,
жеке.
|
|
Сабақ
барысы:
|
Кезеңдер,
уақыты:
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Ресурстар:
|
Кіріспе.
3мин
|
Психологиялық
ахуал.
Доңгеленіп тұрамыз. Өзімізге
жақсы тілек тілейік. Ендеше жұптасып қолымыздан ұстайық. Жаңағы
өзіңе тілеген жақсы тілегіңді жұбыңа айт. Оған да жақсы тілек
білдір.
|
Дөңгеленіп тұрады, жұптасып
тілектерін айтады.
|
Стикер
|
Қызығушылықты ояту.
7мин
|
Өткенді
қайталау: (ашық, жабық, бағытталған
сұрақтар қою)
Үй жұмысын оқытып
тексеру.
1 м =10дм 1дм=10см
1см =100мм
1 см=10мм 1 м=100см
1дм=100см
|
Сұрақтарға жауап
береді;
Ережелерді еске
түсіреді.
|
|
Негізгі
бөлім.
20
мин.
Дәптермен жұмыс:
5 мин
|
Күнді
жазады.
Көркем жазу:
9783
Санды құрамына
талдайды, разрядтық қосылғышқа
есептейді.
Тік төртбұрыштың периметрін 3 тәсілмен табуға
болады: 1 - тәсіл: оның барлық қабырғаларының
ұзындықтарын қосу
арқылы; Р =а + в + а +
в 2 - тәсіл: оның тең емес қабырғаларының
ұзындықтарын қосып, алынған қосындының мәнін 2 - ге көбейту
арқылы Р =(а + в ) *
2 3 - тәсіл: оның ұзындығын 2 - ге көбейтіп
және енін 2 - ге көбейтіп, мәндерін қосу
арқылы. Р =а * 2 + в *
2 Тік төртбұрыштың ауданын 2 тәсілмен табуға
болады: 1 - тәсіл: оның ұзындығы мен енін көбейту
арқылы табамыз. S = а *
в 2 - тәсіл: көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін
пайдаланамыз: S = в *
а
Матем.дик
8*9 9*7 9*2 6*9
7*6
12:3 25:5 42:6
72:8
Есте
сақта:
378,837,873,387,783
№1.
1)12 км/сағ * 3
сағ=36
№
2 Жүрілген жолдың
ұзындығын тап;
v-850
м/мин
t-3 мин
s-?
Ш:1) 850 м/мин*3
мин=2550
2) 36м/мин*2
сағ=72
№3.Кестені толтыр
және есептеп шығар
Ұзындық
|
Уақыт
|
Жылдамдық
|
250
|
5
сағ
|
50
км/сағ
|
240
|
3
сағ
|
80
км/сағ
|
№5. Жылдамдықты
анықта:
Ш:10
км/сағ*3=30*2=60*2=120км/сағ
№8 Өрнектің мәнін
тап :
-
(2562-2162)/4+312/6=152
-
5*(1250-108)-1302*2=3106
|
Санды толтырады,
разрядтық қосылғышқа
есептейді.
Өрнекті есептеп
мәнін ғана жазады.
Сандарды есте сақтап
жазады
Жылдамдықты
табады
Жүрілген жолдың
ұзындығын табады
Кестені толтырып
жазады
Есептің шартын құрып
мәнін тауып шығарады
Амаалдарды орындап
шығарады
|
Оқулық,
дәптер
Оқулық
дәптер
|
Қорытынды.
5
мин
|
Тік төртбұрыштың
ұзындығы 8 см,ал ені одан 4 сантиметр қысқа.Периметрі тік
төртбұрыштың периметріне тең болатын шаршының ауданыың
тап.
|
Сабақта орындаған
тапсырмаларды жүйелеп
қорытындылайды.
|
Оқулық,
сурет.
|
Үйге
тапсырма
|
№9,10 107
бет
|
Күнделіктеріне жазып
алады
|
күнделік
|
Бағалау: 3
мин
|
Сабаққа белсене
қатысқан оқушыларды бағалап
өтемін.
|
Бағалауда
белсенділік танытады.
|
Күнделік.
|
Сабаққа өз
рефлексиям:
|
Еңбек
|
Уақыты:
06.09.2018
|
Кабинет:17
|
Мұғалім: Блалова
Н.Ж
|
Сабақтың
атауы
|
Қатырма қағаздан бұйым
жасау
|
Сілтеме
|
Еңбек оқулығының
әдістемесі
|
Сабақтың
жабдығы
|
1. Оқушыларға
қатырма қағаз туралы түсінік беру, қағаздан бұйымдар жасау жолдарын
үйрету; 2.білімін, ой-өрісін
дамыту;
3. ұқыптылыққа
тәрбиелеу
Сабақтың
типі: аралас
сабақ
Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу
Көрнекілігі: суреттер
|
Жалпы
мақсаттар
Оқыту
нәтижесі
|
Топқа
бөлу
|
Сыныпты жыл мезгілдеріне қарай
төрт топқа бөлу. Күз айында туылғандар 1 - топ, қыс айында дүниеге
келгендер 2 - топ, көктем айындағылар 3 - топ, жаз айындағылар 4 -
топ болып бөлінеді.
|
Ынтымақтастық
атмосферасы
|
Оқушылар шеңбер жасап тұрады.
Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне
сәттілік тілейді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта
жақсы ахуал қалыптастырады.
|
Оқушылар мұғаліммен қосылып
тақпақты айтады
|
Қызығушылықты
ояту
|
|
Мағынаны
тану
|
Қатырма қағаздан үйлер
жасау.
|
Сергіту
сәті
|
Орманда кірпі
келеді,
Саңырауқұлақ
тереді.
Кездесті, міне,
керегі:
Екеуі қайың
астынан.
Біреуі терек
қасынан.
Қанша олар болмақ
есепте,
Тоқылған салса
себетке?
|
Оқушылар денелерін
жатықтырады
|
Ой
толғаныс
|
Жұмбақтар
жасыру
Жайлаған дүниені бір
ғажайып,
Тік көтеріп отырар адамдарды.
(Орындық)
Ә, керемет, бір ит бар,
Үй бағады, үрмейді.
Аяғы жоқ жүрмейді.
Темір тықсаң сөйлейді.
Тілін адам білмейді.
Рұқсатсыз ол иттен, Адам үйге кірмейді.
(Құлып)
Қарап тұрсаң өзіне,
Сурет түсер көзіңе.
Ол суретің ұқсайды
Дәл қазіргі кезіңе.
(Айна)
Жылмаң-жылмаң етеді,
Жылмаңдап сайдан өтеді.
Із-міз тастап кетеді.
(Ине)
Бас-аяғы теп-тегіс болып біткен,
Селкілдесе денесі дір-дір еткен,
Өзіне қандай жуан кез келсе де,
Күшімен қақ айырып бөліп кеткен.
(Темір арба)
Әншейінде жекесің,
Қарай қалса екеусің.
(Айна)
Ерте тұрдым,
Алып тұрдым. (Есік)
Бес ін, бес іннің
Аузы бір ін.
(Қолғап)
|
Үй
тапсырмасы
|
Қатырма қағаздан бұйым
жасау
|
Күнделіктеріне
жазады
|
Бағалау
|
Оқушылардың еңбегін салыстыра
отырып, бағалау.
|
Парақшаларды
толтырады
|
Пәні: әдебиеттік оқу
|
Мектеп: №9
орта мектебі
|
Күні: 6.09.18
|
Мұғалім: Блалова
Н.Ж
|
Сынып: 4«А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: -----
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қайрат Жұмағалиев. Туған
өлкем
|
Сабақтың мақсаты:
|
Қайрат Жұмағалиев. Туған өлкем
туралы мағлұмат
беру
|
Күтілетін нәтиже:
-
Барлық оқушы (А):
-
Басым бөлігі: (В)
-
Кейбір оқушылар (С):
|
оқушылар көркем шығарманың мазмұнын өз сөзімен
еркін жеткізе алады;
Бөлімдегі шығармаларды қайталай отырып, мәнерлеп
оқып, қойылым қоя біледі.
Тапсырмаларды оқып, мазмұндап қарапайым
тапсырманы орындай алады.
|
Тілдік мақсаты:
|
Мәтінде кездескен бірнеше сөздерді орыс
тіліне аударту;
|
Алдыңғы оқу:
|
«Егінші мен қасқыр» ертегі.Комбайыншы
өлеңі
|
Қолданылған модульдер:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан
ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу, ОүБ;
АКТ.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтік оқыту, сұрақ-жауап, әңгіме дебат,
пікірталас,
|
Жұмыс түрлері:
|
Топтық, жұптық, жеке.
|
|
Сабақ барысы:
|
Кезеңдер, уақыты:
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Ресурстар:
|
Кіріспе. 3мин
|
Психологиялық ахуал.
Доңгеленіп тұрамыз. Өзіміздің атымыздан
басталатын жақсы тілектер айтады.
Мен Айша –ашық аспан тілеймін.
т.б
|
Дөңгеленіп тұрады, жұптасып тілектерін
айтады.
|
Стикер
|
Қызығушылықты ояту. 7мин
|
Өткенді қайталау: (ашық, жабық, бағытталған сұрақтар
қою)
-
Үйге берілген тапсырманы сұрау,
бағалау.
-
Мұқағали Мақатаев
кім?
-
Лирика дегеніміз не
?
-
Ақын өлеңде адам бойындағы
қандай жағымсыз қылықтарды сынайды?
-
Мұқағали Мақатаев басқа қандай
өлеңдерін білесін?
|
Сұрақтарға тез сұрақтарға жауап берулері
керек.
Сабырсыз,арсыз,еріншек жатқа
айтып береді
|
Оқулық, дәптер.
|
Негізгі бөлім.
10 мин.
Дәптермен жұмыс:
15 мин
|
Өткенді қорытындылау
жинақтау
1. Сабырсыз, арсыз, еріншек өлеңін талдау, мәнін ашу
Қайрат Жұмағалиевтің өмірі мен шығармашылығын таныстыру. Батыс
Қазақстан Орда ауданы Басқұдық ауылы көрнекті қазақ ақыны
«Сарыарқа» журналының редакторы Қазақстан жазушылар Одағының мүшесі
«Тұңғыш»өлеңдері (1964ж) «Жанар» өлеңдері (1966ж) Оқушылар өз
ойларын айтады. Атырау туралы қосымша мәлімет беріледі. Оқушы үйден
дайындап келген автор туралы мәліметімен таныстырады.
Кестені толтырыңдар.
Мәтіннің
аты
|
Мәтіннің
авторы
|
Мәтін
кейіпкерлері
|
Мәтін бізге нені
үйретеді?
|
Мәтінге қатысты
мақал
|
|
|
|
|
|
|
Мәтінмен
жұмыс:
Сергіту
сәті:Ойын
«Жалғасын
тап»
(Абай
өлен «Жүреміз, ойланамыз»
әдісі
Туған жер туралы мақал-мәтел
жаз
Туған өлкемізді көркейтуге
қандай үлес қосасың?
n Біздің туған жеріміз Атырау
қаласы Республикамызға несімен танымал?
І топ. «Хокку» әдісімен туған
жер туралы өлең құрастырады
ІІ топ. Туған өлке жайлы эссе
жазады ІІІ топ. Өлеңге сүйеніп көркем, бейнелі сөздерді
сәйкестендіреді
Шығармашылықпен жұмыс
жасайды.
дерің біреуі бастайды келесі
оқушы жалғастырады)
|
Мұхтар
Әуезов туралы мағлұматты мұқият
тындап отырады
Дәптерлеріне жазып
алады
Мәтінді түсініп оқып
алады
Түсінгендерін айтады,берілген
сұрақтарға жауап береді
Жалғасын тап ойынын
ойнайды
|
Оқулық, дәптер
Оқулық,дәптер
|
Қорытынды.
5 мин
|
-Бүгінгі сабақта не өттік?
- Қайрат Жұмағалиев.
кім??
-Абай жолы романында не туралы
айтылған?
|
Өз
ойларын толық жеткізеді.
|
Оқулық, сурет.
|
Бағалау: 3 мин
|
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалап
өтемін.
|
Бағалауда белсенділік танытады.
|
Күнделік.
|
Үйге тапсырма: 2мин.
|
Ертегіні
оқып мазмұндау..
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып
алады.
|
Күнделікке жазып алады.
|
Қосымша ақпарат
|
Сабаққа өз рефлексиям:
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
3
мин
|
Оқушылармен
амандасу
Оқу құралдарын
дайындатып, зейінін сабаққа
аударту.
|
Мұғаліммен
сәлемдеседі
Оқу құралдарын
дайындайды.
Жақсы тілектер
айтады.
|
Жаңа
сабақ:
|
Диктант №1
Қазақстан - үлкен ел.
Қазақстан- үлкен
ел.Оның бай жері, байтақ өлкесі көз тартады.Жер асты қазынасы тұнып
жатыр.Адамдарының білім деңгейі жоғары.Саналы, сауаттылары көп ел
ешуақытта артта қалмақ емес.Қайта бәріне ілгерілеп, алға озып шығу
тиіс.Мен Қазақстанды Нұрсұлтан Назарбаевтай аса дарынды басшының,
көреген саясатшының, рухы күшті азаматтың басқарып отырғанына үміт
артамын.Қазақстан әлі-ақ жан-жақты гүлденген, өркениетті елге
айналады.Бұл елдің ертеңі арайлы. (61
сөз)
Грамматикалық
тапсырма.
Дыбыстық талдау
жаса
Саясатшы
Жоғары
|
Оқушылар мұқият
тыңдайды.
|
Үйге: 1
мин
|
қайталау
|
Күнделікке
жазады
|