Материалдар / Төлен Әбдіков " Қонақтар " әңгімесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Төлен Әбдіков " Қонақтар " әңгімесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Әріптестеріме әдістемелік көмек ретінде ұсынып отырмын.Сіздерге еңбекте жемісті болып, әрқашан күндеріңіз сәтті болсын дегім келеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қазан 2018
2018
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ:Қазақ әдебиеті

Мектеп: №264

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кубесова Жанымкул

Сынып: 7

Қатысқандар: 25

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі

Әке-бала-немере

Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7 А/И 1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру .


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:

  • шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады, кейіпкерлерге талдау жасайды.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • эпизодтағы оқиғаларды байланыстыра отырып,кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы іс-әрекеттерін салыстырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • эпизодтар арқылы кейіпкерлердің іс-әрекетіне өзіндік баға бере отырып, өмірмен сабақтастырадәлелдейді.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлерге мінездеме бере алады.

  • Кейіпкердің іс-әрекеті арқылы образын ашады.

  • Әңгімедегі эпизодтар мен бейнелерді салыстырады.

  • Өмірмен сабақтастыра алады.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады

Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:сағындырған бала, ата мен немере, қара шаңырақ, ән менәңгіме.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Әңгімеде әке мен бала көзқарастарының қайшылығы қалай көрінеді?

Баланың ата-ана алдындағы парызы дегенді қалай түсінесің ?

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:қарт, немере, қонақ, көктас, қапсағай, шіміркену, шаш етектен.

Құндылықтарға баулу

Оқушы бойына отаншылдық , елжандылық, өмір бойы білім алуға , үйренуге дайын болу құндылықтарын сіңіріп, түрлі көзқарастарды талдай отырып, өзгенің пікірімен салыстыру арқылы өз ойын ашық жеткізу дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, тарих.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Қонақ сөзі туралы түсінік, туыстық атаулар,қарым-қатынастар туралы біледі, шығарма авторы жайлы мәлімет пен шығарманың мазмұнын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері




Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин.
























3 мин.














Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

10 мин .














Жұптық жұмыс.

10 мин.






Сергіту сәті

2 мин.





Жеке жұмыс

5 мин.



















3 мин.












Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесемін.

Психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін,

«Жүректен жүрекке» атты шаттық шеңберін құрғызып, бір-біріне жылы сөздер айтқызамын.

2. Суреттер арқылы

«Шаңырақ» , «Әке», «Бала», «Немере» деген төрт топқа біріктіремін.




Үй тапсырмасын сұрау.

Әңгіменің мазмұнын әңгіме желісі бойынша құрастырылған «Зымырансұрақтар» әдісі арқылы сұраймын.

1.Ерғабыл қарт неліктен ерте оянды ?

2.Кемпірі екеуі не жайлы әңгімелесті ?

3.Көптен күткен қауышу қалай болды ?

4.Дастарқан басында әңгіме қалай өрбіді ?

5.Аспандияр термесі қарттарға, Сапабек пен Томаға қалай әсер етті ?

6.Ерғабыл қарт не үшін ренжіді ?

Қалыптастырушы бағалау.

«Басбармақ» арқылы бағалаймын.

Picture 6


«FILA» әдісі арқылы әңгіме кейіпкерлеріне талдау жасау

(Төрт топқа дайын сызбаны беремін. )


Кейіпкер

Дерек

Пікір

Сұрақ

Іс-әрекет

Ерғабыл





Сапабек





Тома





Жеңіс






Дескриптор:

1.Әңгімеден кейіпкер бейнесін ашатын деректерді жинайды.

2.Кейіпкер туралы пікірін айтып, бағасын береді.

3.Кейіпкердің образын ашатын сұрақ қояды.

4.Автордың кейіпкерді суреттеуде қолданған тәсілін анықтайды.


«Екі түрлі түсініктеме» күнделігін толтыру.


Мәтіндегі қатты әсер еткен

эпизодтар

Сол әсер еткен эпизодтар жайлы пікірлерің






Қалыптастырушы бағалау .Смайликтер арқылы.

Әр топ өз тобының атына байланысты мақал-мәтелдер айту



Семантикалық карта

Кейіпкер сөзі

Ерғабыл

Кемпір

Сапабек

Тома

Жеңіс

Осы Қаратүбекте жұмақ тұрғандай екі елі қия баспайсың






-Аже, дайте мне,дайте






Әке жолын қуса,менің жолымды қусын






Мынау тұрған жердің асты тұнған байлық






Ребята идут к озеру







ҚБ. Тақтаға дұрыс жауабын шығарамын, сол бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды


Бекіту сұрақтары :

1.Шаңырақ иесі болатын жігіттің бойында қандай қасиеттер болуы керек деп ойлайсыңдар ?

2.Ол қасиеттер Сапабектің бойында кездесті ме ?

3.Егер сендер Сапабектің орнында болсаңдар, не істер едіңдер ?









Таратпа суреттер


















Зымыран сұрақтар















Кесте



















Смайликтер













Семантикалық карта.











Сабақтың соңы


2 мин.





3 мин.


Үй тапсырмасы

«Атадан ұл туса игі, ата жолын қуса игі» тақырыбына эссе жазу.




Кері байланыс «Таразы» әдісі


Маған қиын болған тапсырма .......................

Маған жеңіл болған тапсырма .......................







Қосымша ақпарат

Өздері қалаған бір кейіпкерге (Ерғабыл қарт, Сапабек, Тома) хат жазу.


Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?


Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)?




Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!