Материалдар / "Топырақ және оның құрамы мен құрылымы"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Топырақ және оның құрамы мен құрылымы"

Материал туралы қысқаша түсінік
География пәнінің мұғалімдеріне арналған ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2018
895
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімдік жоспарлау үлгісі


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.4 Биосфера


Күні:19.06.17


Сынып: 7

Мектеп: С.Естемесов атындағы ш.о.м


Мұғалімнің аты-жөні: Байбохова Молдир Кадыркуловна


Қатысқандар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Топырақ және оның құрамы мен құрылымы.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.4.2 Топырақтың түрлері мен топырақ құрылымын анықтайды.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Оқушылар мәтін арқылы топырақ, топырақ қимасы ұғымымен танысып біледі.



Оқушылардың басым бөлігі: Топырақтың түрлерін, құрамын жіктеп ажырата алады.



Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолдана алады.Топырақтың экологиялық проблемаларын шешу жолдарын біледі.



Бағалау критерийі



Білу-түсіну. Топырақтың құрамын біледі.

Қолдану. Топырақтың химиялық құрамын, түрлерін ,ерекшеліктерін ажырата алады.

Жинақтау.Топырақтың қажеттілігін дәлелдейді, маңыздылығына баға береді.

Тілдік мақсаттар

Оқылым-тыңдалым:Оқушылар топырақ мазмұнын оқиды, постерге түсіріп қорғайды.

Жазылым:Мәтіндегі деректерді пайдалана отырып,сұрақтар құрастырып жазады.

Айтылым: Топырақтың басты ерекшеліктерін,топырақ эрозиясын ауызша сипаттап айтып береді.

Құндылықтарға баулу

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау


Пәнаралық байланыс

Биология,химия,экология

Алдыңғы білім

Топырақты түрлерін,оқушылар бастауыш сыныпта дүние тану пәнінен біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

5-8мин.



Сәлемдесу.

«Жүректен жүрекке»

Психологиялық жағымды ахуал тудыру мақсатында оқушылар шеңбер құрып жүректі ұсыну арқылы тілектерін білдіреді.

Мозайка әдісі” арқылы топқа бөлу

1. топ Сұр топырақ

2. топ Қара топырақ

3.топ Қызыл топырақ



Үй тапсырмасын сұрау.

«Лездік сұрақтар» әдісі арқылы.

Сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасы сұралады.

1.Биосфера дегеніміз не?

2.Биосфераның орталығы барма?

3.Егер бар болса, ол қай жерде орналасқан?

4.Тіршілік қабатына мысал келтір

5.Биосфераның қызметі

6.Биосфера қандай қабық?

7.Биосфера қай тілден шыққан?

8.Биосфера қандай мағананы білдіреді?

DrawObject1



Бағалау.Бірін-бірі бағалау.

ЖDrawObject3 DrawObject2 ұлдызшалар арқылы.

DrawObject4





Сабақтың ортасы 32мин


Топырақ түрлері туралы бейнеролик көрсету арқылы, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

1. «.Мәтінді оқы және талқыла» әдісі.

Әр топ мәтінді оқып, өзара талдау жасайды.

1.топ.Топырақтың қатты бөлігі

Дескриптор:

- Топырақтың түрлерін ажырата алады.

- Топырақтың құрамын анықтап,көрсете біледі.

2.топ.Газ тәрізді бөлігі

Дескриптор:

-Топырақтың табиғи кешендерін біледі.

- Қалыптастырушы табиғи түзіліс құрамын анықтап,көрсете алады.

3.топ.Топырақтың сулы бөлігі.

Дескриптор:

-Топырақ құрамындағы минералды қоспаларды біледі.

2.Картамен жұмыс.

«Ойлан, бөліс, жұптас» әдісі

Атлас картаны пайдалана отырып, қай аймақта қандай топырақ таралғандығын анықтап картадан көрсетіп береді.

Қазақстанның топырақ жамылғысы күрделі және әр түрлі. Топырақ жамылғысының зоналар бойынша таралғаны айқын байқалады. Қазақстанның жазық бөліігі аумағының 86%-ын алып жатыр. Негізінен үш топырақ зоналарына бөлінеді:қара топырақты зона(52с.е. солтүстігінде) қара қоңыр топырақты зона (52-48 с.е аралығында): қоңыр, сұр қоңыр топырақты зона(48с.е оңтүстігінде)

3. «Гүл ұсыну» әдісі.

Сабаққа байланысты бір сөз айту керек.

Мысалы.Гумус,топырақ,эрозия.Докучаев.

Термин сөздерді дәптерлеріне түртіп алады.

Дескриптор:

Термин сөздерді анықтайды.

4.«Қораптағы сұрақтар» әдісі.

Оқушылар жаңа сабаққа байланысты сұрақтар құрастырып қорапқа салады,оқушылар алма –кезек жауап беруі керек.

1сұрақ.Топырақтың құрамы неден тұрады?

2сұрақ.Қай ғалым топырақты зерттеп,топырақтану ғылымының негізін қалады?

3сұрақ.Топырақ тығыздығына байланысты неше типке бөлінеді?

4сұрақ.Топырақтың сұйық бөлігін анықтап жазып бер.

5сұрақ.Топырақ эрозиясы деген не?


Оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Басбармақ әдісі арқылы.



маркерлер, флипчарттар, түрлі -түсті қағаздар мен қаламдар

стикерлер қолданады.


Қара топырақ-құнарлы.



Топ басшылары бағалайды.

Стикерлер ақылы бағаланады.











Смайликтер арқылы бағалау.


Сабақтың соңы

5мин.


Үйге тапсырма беру.

Топырақ және оның құрамы мен құрылымы.

Кері байланыс: «Күн көзі» .

Оқушылар сабақ туралы өз ойларын сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтаға салынған күннің суретіне барып жапсырады. Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады.



Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?





Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Тапсырма тәсілі

Бейнеролик

2.Жіктеу тәсілі

«Мәтінді оқы және талқыла» әдісі.

3.Қарқынды тәсілі

«Ойлан, тап,жұптас» әдісі.

4.Дерексөздер тәсілі «Гүл ұсыну» әдісі.

5. Қорытынды тәсілі

«Қораптағы сұрақтар» әдісі.

Қабілеті жоғары оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады, өзекті мәселені шешу жолдарын ұсыну тапсырылады.жеке ақпарат көздері арқылы қосымша мәліметтермен танысып келу ұсынылады.

Сабақта қалыптастырушы бағалау жүргізілді: Басбармақ , жұлдызша, стикерлер, смайликтер арқылы бірін-бірі бағалады.оқушылар өзін-өзі бағалады.










Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақкезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсатына жету шынайы және қолжетімді болды.

Барлық оқушылар оқу мақсатында өз деңгейлері бойынша білім алды.

Сабақ жоспарымда ауытқулар болған жоқ деп айта алам.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Қораптағы сұрақтар әдісі.

2.Мәтінді оқы және талқыла әдісі.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

1.Педагогикалық әдіс-тәсілдерді шеберлікпен қолдануға тырысамын.

2.Өтілген тақырыптар бойынша топырақтар туралы білім қалыптасты.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назр аудару қажет?

1. Келешектегі сабағымда көптеген белсенді әдіс –тәсілдерді, саралау тәсілдерін тиімді пайдаланамын.



































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!