Алманова Гүлжан Болатбекқызы математика пәні мұғалімі , педагог-зерттеуші
«№41 жалпы білім беретін орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі, Алматы облысы, Талғар ауданы, Еламан ауылы
|
Мектеп |
№41жалпы білім беретін орта мектеп |
|
Пәні |
Геометрия |
|
Бөлім: |
Аудан |
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Алманова Гүлжан Болатбекқызы |
|
Сынып: |
8 ә сынып |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылар трапецияның ауданының формулаларын біледі, формулаларын қорытып шығара алады және есептер шығаруда қолданады |
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3минут 3минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: сыныппен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысуын, оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын. 3. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы оқушылар өздері интерактивті тақтадан дұрыс жауапқа қарап тексереді. Бос орынды толтыр
Формуланы сәйкестендір
|
Оқушылар амандасады
Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы қасында отырған оқушылардың қателерін анықтайды.
оқушылар формулаларды сәйкестендіреді |
Дескриптор -формуланы қолданады, -берілгені бойынша қабырғасын, ауданын табады Жалпы 1-балл
Дескриптор игуралардың ауданын дұрыс сәйкестендіреді Жалпы 1балл |
Бағалау парағы; оқу құралдары Слайд
таратпа |
||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді еске түсіру 4минут |
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстыру «Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары» трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; Сіз білесіз бе? \ додекаэдрдегі сұрақтарға жауап беру\ Трапеция дегеніміз не? Трапецияның элементтерін ата суретте трапецияның қай түрі ? Трапецияның ауданының формуласы Трапеция ның орта сызығы? Трапецияның түрлерін ата Трапецияның неше табаны ,неше төбесі бар? Трапецияның табандарына параллель түзу? Трапецияның ішкі бұрыштарының қосындысы нешеге тең? |
|
Дескриптор: сұрақтарға дұрыс жауап берсе 1балл
|
додекаэдр
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут
6 минут
7 минут |
№1- тапсырма жұптық жұмыс
Трапеция бұлшық еті - бұл иық сүйегінің немесе иық пышағының қозғалысына қатысатын сыртқы бұлшық ет. №2- тапсырма «Бет пішіні» жеке жұмыс
Тұрмыста, қоршаған ортада кездесетін трапецияларды ата.
№3- тапсырма «Жеті рет өлшеп, бір рет кес» топтық жұмыс
|
Оқушылар қасында отырған оқушының трапеция бұлшық етін өлшеп ауданын есептейді.
Оқушылар суреттегі бет пішінінен трапеция фигурасын анықтайды. Есепті дәптерге орындайды
4 оқушыдан бірігеді. Берілген заттардың өлшемін алады. Ауданын есептейді. |
Дескриптор: -трапеция бұлшық етінің астыңғы, үстіңгі бөлігін өлшейді трапеция ауданын табады жалпы 2балл
Дескриптор: трапецияны анықтайды; өлшемін алады; ауданын есептейді; жалпы 2балл
Дескриптор: трапецияны анықтайды өлшемін алады ауданын есептейді жалпы 2балл |
Слайд сызғыш
таратпа сызғыш
сызғыш белдемше сөмке үккіш
|
||||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма Сергіту кезеңі 2минут |
«Аквариум» әдісі Су құйылған бөтелкеге сұрақтар салынып беріледі. 1. Қасиетті сандарды ата 2. Қазақтың ескі өлшем бірліктерін білесің бе? 3. Санға байланысты мақал-мәтел айту |
Деңгейлік тапсырманы оқушылар орындайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: берілгені бойынша ауданын есептейді жалпы 1балл
|
су құйылған бөтелке |
||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Фигура құрастыр тапсырмасы топтық жұмыс
Оқушыларға әр түрлі өлшемде әзірленген фигура беріледі. Жіпті тартқанда қиық пирамида шығады. Бүйір беті трапеция болғандықтан, бір бетінің ауданын табады. |
Берілген тапсырманы оқушылар жеке дәптерге орындайды Бір оқушы тақтаға орындайды |
Дескриптор: трапецияны анықтайды өлшемін алады ауданын есептейді жалпы 1балл |
фигуралар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
7минут Рефлексия Бағалау
|
Телефондарыңды алып мына QR код арқылы немесе socrative.com қосымшасын ашып, сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын
Оқушыларға алдын ала парталарына дайындап қойған 5 саусақ әдісі арқылы кері байланыс аламын.
Өзіндік бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін
Үйге тапсырма беру № 17, 107 бет
|
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Бағалау: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру және жинаған теңгелер санап бағалау
:
|
https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/75606193
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
Алманова Гүлжан Болатбекқызы математика пәні мұғалімі , педагог-зерттеуші
«№41 жалпы білім беретін орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі, Алматы облысы, Талғар ауданы, Еламан ауылы
|
Мектеп |
№41жалпы білім беретін орта мектеп |
|
Пәні |
Геометрия |
|
Бөлім: |
Аудан |
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Алманова Гүлжан Болатбекқызы |
|
Сынып: |
8 ә сынып |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылар трапецияның ауданының формулаларын біледі, формулаларын қорытып шығара алады және есептер шығаруда қолданады |
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3минут 3минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: сыныппен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысуын, оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын. 3. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы оқушылар өздері интерактивті тақтадан дұрыс жауапқа қарап тексереді. Бос орынды толтыр
Формуланы сәйкестендір
|
Оқушылар амандасады
Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы қасында отырған оқушылардың қателерін анықтайды.
оқушылар формулаларды сәйкестендіреді |
Дескриптор -формуланы қолданады, -берілгені бойынша қабырғасын, ауданын табады Жалпы 1-балл
Дескриптор игуралардың ауданын дұрыс сәйкестендіреді Жалпы 1балл |
Бағалау парағы; оқу құралдары Слайд
таратпа |
||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді еске түсіру 4минут |
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстыру «Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары» трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; Сіз білесіз бе? \ додекаэдрдегі сұрақтарға жауап беру\ Трапеция дегеніміз не? Трапецияның элементтерін ата суретте трапецияның қай түрі ? Трапецияның ауданының формуласы Трапеция ның орта сызығы? Трапецияның түрлерін ата Трапецияның неше табаны ,неше төбесі бар? Трапецияның табандарына параллель түзу? Трапецияның ішкі бұрыштарының қосындысы нешеге тең? |
|
Дескриптор: сұрақтарға дұрыс жауап берсе 1балл
|
додекаэдр
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут
6 минут
7 минут |
№1- тапсырма жұптық жұмыс
Трапеция бұлшық еті - бұл иық сүйегінің немесе иық пышағының қозғалысына қатысатын сыртқы бұлшық ет. №2- тапсырма «Бет пішіні» жеке жұмыс
Тұрмыста, қоршаған ортада кездесетін трапецияларды ата.
№3- тапсырма «Жеті рет өлшеп, бір рет кес» топтық жұмыс
|
Оқушылар қасында отырған оқушының трапеция бұлшық етін өлшеп ауданын есептейді.
Оқушылар суреттегі бет пішінінен трапеция фигурасын анықтайды. Есепті дәптерге орындайды
4 оқушыдан бірігеді. Берілген заттардың өлшемін алады. Ауданын есептейді. |
Дескриптор: -трапеция бұлшық етінің астыңғы, үстіңгі бөлігін өлшейді трапеция ауданын табады жалпы 2балл
Дескриптор: трапецияны анықтайды; өлшемін алады; ауданын есептейді; жалпы 2балл
Дескриптор: трапецияны анықтайды өлшемін алады ауданын есептейді жалпы 2балл |
Слайд сызғыш
таратпа сызғыш
сызғыш белдемше сөмке үккіш
|
||||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма Сергіту кезеңі 2минут |
«Аквариум» әдісі Су құйылған бөтелкеге сұрақтар салынып беріледі. 1. Қасиетті сандарды ата 2. Қазақтың ескі өлшем бірліктерін білесің бе? 3. Санға байланысты мақал-мәтел айту |
Деңгейлік тапсырманы оқушылар орындайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: берілгені бойынша ауданын есептейді жалпы 1балл
|
су құйылған бөтелке |
||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Фигура құрастыр тапсырмасы топтық жұмыс
Оқушыларға әр түрлі өлшемде әзірленген фигура беріледі. Жіпті тартқанда қиық пирамида шығады. Бүйір беті трапеция болғандықтан, бір бетінің ауданын табады. |
Берілген тапсырманы оқушылар жеке дәптерге орындайды Бір оқушы тақтаға орындайды |
Дескриптор: трапецияны анықтайды өлшемін алады ауданын есептейді жалпы 1балл |
фигуралар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
7минут Рефлексия Бағалау
|
Телефондарыңды алып мына QR код арқылы немесе socrative.com қосымшасын ашып, сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын
Оқушыларға алдын ала парталарына дайындап қойған 5 саусақ әдісі арқылы кері байланыс аламын.
Өзіндік бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін
Үйге тапсырма беру № 17, 107 бет
|
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Бағалау: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру және жинаған теңгелер санап бағалау
:
|
https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/75606193
|
шағым қалдыра аласыз












