Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тотығу-тотықсыздану процесі ҚМЖ 10 сынып (ЖМБ)
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.3 A Тотығу-тотықсыздану реакциялары 10 с |
Мектеп: Көктіңкөлі ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Әмен Д.С |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тотығу-тотықсыздану процесі |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін электрондық-иондық баланс әдісімен құрастырады Басым бөлігі: тотығу тотықсыздану реакциялары кезінде электрондардың ауысуы диаграммасы бойынша А және В элементтерін анықтайды Кейбірі: күрделі тотығу тотықсыздану реакциясы теңдеуінің сызбанұсқасын құрады |
|||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары деңгейі |
Колдану |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. электрондық-иондық баланс әдісін қолдана отырып тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін жазады; 2. электрондардың ауысу диаграммасы бойынша А және В элементтерінің тотығу-тотықсыздануын анықтайды; 3. күрделі реакция теңдеуі бойынша тотығу-тотықсыздану процесіндегі элементтердің диграммасын құрастырады; |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: тотығу, тотығу дәрежесі, тотықсыздану, электрондардың тасымалдануы Терминология:. Тотықтырғыш-окислитель-oxidising agent Тотықсыздандырғыш-восстановитель-Reductant Тотығу-окисление-Oxidation Тотықсыздану-восстановлени -Reduction Сөз тіркестері: Тотығу дәрежесі, металды тотықтырады, бейметалды тотықсыздандырады, тотығады/тотығу, тотықсыздану, тотықсызданады сутегі, жою, процесс, жоғалту, арттыру, кері, орын алады |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Тотығу-тотықсыздану процестерерінің өндірістердегі маңызын түсіну. Тотығу-тотықсыздану процестерерінің қоршаған ортадағы процесстермен байланыстыру дағдыларын дамыту арқылы зерттеушілікке баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика 8 сынып 8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
«Химия» 9-сынып 9.2.2.3 -тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану 9.2.2.4 -тотығу және тотықсыздану үдерістері бірбірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну 9.2.2.5 -тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну 9.2.2.6 -тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну 9.2.2.7 -электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою |
|||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Коммуникативтік дағды, ақпаратты іздеу, өңдеу, сұрыптау және танымдық іс әрекетте қолдану дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. 1,2,3,4,5 сандары бойынша топтарға бірігу Тапсырма: Сұрақ пен жауаптарды сәйкестендіру -тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану -тотығу және тотықсыздану үдерістері бір бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну -тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну -тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну -электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою Мақсаты: Алдыңғы білімді қайталау арқылы жаңа тақырыпта оқушы тәжірибесін тиімді пайдалану. |
Cұрақ қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут 2 минут 2 минут 7 минут 8 минут 7 минут |
Ой қозғау әдісі Бейнеролик: Берілген видеороликте қандай процесс жүретінін қарастыра отырып жаңа сабақтың тақырыбы және сабақ мақсаттары анықталады. Оқушыларды диалогқа тарту мақсатында әр оқушы өздерінің ойларын айтады. Топтық жұмыс Мақсаты: Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру Проблемалық сұрақтар: 1.Бейнероликтен не түсіндіңіздер? 2.Не себепті магний атомы оттек атомына 2 электронын береді? 2-сызбанұсқамен жұмыс 3.Электронды беру, электронды қосып алу процестері жөнінде ойыңмен бөліс 4.Тотығу-тотықсыздану процесінің биологиялық маңызы туралы не білесіздер? Мысалдар келтіріңіздер КБ: Мұғалімнің бағалауы: Жарайсын! Талпын! Тағы ойланып көр Топаралық бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек!» Жеке жұмыс. Сөздіпен жұмыс
Тақырыптың негізгі түсініктермен жұмыс. 1) Тотығу-тотықсыздану реакция 2Mg+O2=MgO Реакция нәтижесінде магнийдің әрбір атомы 2 электронын жоғалтады және әрбір оттек атомы осы 2 электронды қосып алады. Егер зат реакция барысында электронын жоғалтса – тотығады. Егер ол электрондарды қосып алса – тотықсызданады. Қарастырып отырған мысалда магний тотығады, ал оттек тотықсызданады. Ал реакция тотығу-тотықсыздану реакциясы деп аталады. 2) Тотығу дәрежесі
Тотығу
дәрежесі, тотығу саны
– химиялық
қосылысты тек иондардан тұрады деп қарастырғанда
әр атомда болатын шартты зарядтың сан шамасы. Бұл
ұғым молекуладағы атомдардың күйін сипаттау үшін қолданылады. Кез
келген қосылысты ионды қосылыс деп қарастыруға болмайтындықтан,
Тотығу дәрежесі шартты түрде алынады. Тотығу дәрежесінің оң мәні
(+) берген электрон санын, ал теріс мәні (-) қосып алғ Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |