Материалдар / Трапеция және оның түрлері

Трапеция және оның түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Трапеция элементтерін таниды, есептер шығаруда пайдаланады. Трапецияның өмірмен байланысты екенін түсінеді, болашақта білгенін өмірде пайдалана алады. Трапецияның қасиеттері мен параллелограмның қасиеттерінің арасындағы сәйкестігін табады. Теңбүйірлі трапецияның, тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін сипаттайды. Трапецияның екі бұрышы арқылы оның қалған бұрыштарын анықтайды. Трапецияның бар құрылымын бөлшек - бөлшекке ажыратады. Кейін, осы операциядан шыққан үшбұрыштарды талдайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2018
5375
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерүшісі :Абдураймова Ш.


8.1А: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу


№96 М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебі.
Тақырыбы: Сабақ Трапеция
Күні,айы:12.10.18жМұғалімнің аты-жөні: Кульметова Дильфуза
8 «г» сыныпСабаққа қатысқан оқушылар саны:22Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты8.1.3.21Трапеция, трапеция түрлері, трапеция элементтерімен таныстыру 8 1.1. 3 2 Трапецияға анықтама беру есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану
Сабақ мақсатыБарлық оқушылар: Трапеция, трапеция түрлері, трапеция элементтерімен таныстыру; Трапецияның элементтерін табу есептерін шығаруға бағыт беру.


Оқушылардың басым бөлігі: логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетіледі. Белсенділіктерін арттырады, пәнге деген қызығушылығын дамыйды..


Кейбір оқушылар:Трапецияның кескінімен және оның қасиеттерімен таныстыру.
Бағалау критерийі Трапеция элементтерін таниды, есептер шығаруда пайдаланады.Трапецияның өмірмен байланысты екенін түсінеді, болашақта білгенін өмірде пайдалана алады.Трапецияның қасиеттері мен параллелограмның қасиеттерінің арасындағы сәйкестігін табады. Теңбүйірлі трапецияның, тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін сипаттайды. Трапецияның екі бұрышы арқылы оның қалған бұрыштарын анықтайды.Трапецияның бар құрылымын бөлшек - бөлшекке ажыратады. Кейін, осы операциядан шыққан үшбұрыштарды талдайды
Тілдік мақсаттарСабақ барысында қолданылатын сөздермен жұмыс жасау
Құндылықтарды дамыту«Мәңгілік Ел» Жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына сай, ынтымақтаса жұмыс істеуге, бірін –бірі құрметтеуге, өмір бойы білімалуға тәрбиелеу.
ЖаһандықазаматтыққатәрбиелеуБейнебаяндағы байланыс туралы сөйлесу.
АКТ дағдысынқолдануИнтербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
Пәнаралық байланысСызу
АлдыңғыбілімТБ2
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдеріЖоспарланған жұмысРесурстар
Сабақтың басы(2-5 минут)(МК)) І Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық. «шаттық шеңбер»«Бинго» әдісі бойынша Оқұшыларды топқа бөлу, топ басшыларын сайлау; топ атауы; әр бір топ өзі тандаған фигура тұралы мәлімет беру1.1.«Алғашқы қадам» үй тапсырмасын тексеруҮй тапсырмасына төртбұрыштар қатысқан сүреттер табу.

Сабақтың ортасы (6-34 минут)(МК,Ұ)
  • 2. «Сұраққа жетіп ал» әдісі арқылы өтілген тақырыптарды еске алу
  • Геометрия неше бөлімнен тұрады? 2 бөлім
  • Геометрия сөзінің мағынасы? Гео –жер метрия –өлшеймін
  • Геометрия бөлімдерін ата: Планиметрия; стериометрия
  • Геометрия ғылымның дамуын үлес қосқан ерте заман ғалымдарын ата : Фалес, Пифагор; Евклид
  • Планиметрия нені зерттейді? Жазықтықтағы фигураларды
  • Стереометрия нені зерттейді? Кеңістіктегі фигураларды
  • Планиметрияда зерттелетін фигураларға мысал келтір: нүкте, кесінді, сәуле, үшбұрыш, шеңбер.
  • Стереометрияда зерттелетін фигураларға мысал келтір: пирамида, конус, шар, цилиндр.
  • Төртбұрыштың бір бұрышын кесіп алса, неше бұрышы қалар еді? 5
  • Бұрыштардың түрлерін ата? Сүйір, доғал, тік бүрыш.
  • Үшбұрыштардың түрлерін ата: тең бүйірлі, тең қабырғалы, тік бұрышты.
  • Үшбұрыштардың ішкі бүрыштарының қосындысы: 180 градус
  • Төртбұрыштың ішкі бұрышының қосындысы: 360 градус
  • Хорда, диаметр, радиус қай фигураның элементтері: шеңбер
  • Паралеллограммның қарама-қарсы қабырғалары және қарама-қарсы бұрыштары ...? тең
  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш не деп аталады? Шаршы
  • Екі қарама қарсы қабырғалары параллель, ал қалған екі қабырғасы параллель емес фигура не деп аталады? Трапеция
  • Бір бұрышы 90 градусқа тең үшбұрыш бұл... тікбұрышты үшбұрыш
  • Трапецияның екі түрі бар. Олар....? тең бүйірлі және тік бұрышты.
  • Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым бұл.... Аксиома
  • «Негіздерді» жазған ғалым...? Евклид
  • Гипотенузаның квадраты оның катеттерінің квадратының қосындысына тең. Бұл қандай теорема? Пафагор Теоремасы
  • 1.3. «миға шабуыл»әдісі :Трапеция түрлері көрсетіледі;Трапецияның диагоналы мен биіктігі, периметрі туралы суреттер көрсетіледі.





























    Анықтама: Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады. АД || ВС, табандары. АВ, СД - бүйір қабырғалары. Трапеция түрлері: 1) Бүйір қабырғалары тең болса, тең бүйірлі трапеция деп аталады. 2) Егер бір бұрышы 90^0 – қа тең болса тік бұрышты трапеция деп аталады. Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады. Қарсы жатқан төбелерін қосатын кесінді трапецияның диоганалі деп аталады. Трапецияның бүйір қабырғаларының ортасын қосатын кесінді трапецияның орта сызығы деп аталады. Бағалау критерийлері:
  • Трапецияның анықтамасын айтады
  • Трапецияның түрлерін айтады
  • Трапецияның қасиеттерін айтады
  • Трапецияның орта сызығы табандарына параллель және табандарының қосындысының жартысына тең. 1.4«Сұрақ ілмегі»әдісі: Тест тапсырмасы: І нұсқа:
  • Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш................................ деп аталады.
  • А) трапеция В) квадрат С) параллелограмм Д) тіктөртбұрыш2) Ромбтың бір бұрышы 1350. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар.А) 1350 В) 450 С)1550 Д) 22503) Қабырғалары 5см және 8 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар.А) 40 см2 В) 26 см2 С) 80см2 Д) 13 см24) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол .................................болады.А) трапеция В)параллелограмм С)ромб Д) тіктөртбұрыш5) Қабырғасы 12 см болатын ромбтың периметрін табыңдар.А)144 см В) 48 см С) 24 см Д) 36 см

    V нұсқа:1)Барлық қабырғалары тең параллелограмм .......................... деп аталады.А)квадрат В) параллелограмм С)ромб Д) трапеция2) Параллелограмның бір бұрышы 600. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар.А) 1000 В) 1200 С)300 Д) 30003) Квадраттың периметрі 64 см. Қабырғасын табыңдар.А)16см В) 8 см С) 18 см Д) 36 см 4)Барлық бұрыштары тік болатын параллелограмм................... деп аталады.А) трапеция В)параллелограмм С)ромб Д) тіктөртбұрыш5) Қабырғасы 11 см болатын квадраттың ауданын табыңдар. А)22 см2 В) 121 см2 С) 44 см2 Д) 88 см2ІІ нұсқа:1) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш ................................ деп аталады.А) трапеция В)параллелограмм С) квадрат Д) ромб2) Ромбтың бір бұрышы 350. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар.А) 350 В) 1450 С)1550 Д) 22503) Қабырғалары 15см және 8 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар.А) 120 см2 В) 23 см2 С) 46см2 Д) 158 см24)Қандай төртбұрыштың диагональдары тең?А) трапеция В)параллелограмм С)ромб Д) тіктөртбұрыш5) Қабырғасы 10 см болатын ромбтың периметрін табыңдар.А)100 см В) 40 см С) 20 см Д) 30 см

    Оқулықпен жұмыс: №1.129ABCD трапецияның BC табаны 4 см. В төбесі арқылы СD қабырғасыны параллель түзу жүргізілген. Сонда пайда болған үшбұрыштың периметрі 12 см болса, онда трапецияның периметрі неге тең?Шешуі: Р=12см BC=KD=4а+в+с=12см AB=4а=4 CD=BK=4АD=AK+KD=4+4=8 BC+AD+AB+CD=4+8+4+4=20

    №1.132Тік бұрышты трапецияның табандары 10см және 15 см, бір бұрышы 450. Трапецияның кіші бүйір қабырғасын табыңдар. В







    D А

    Шешуі:00 0 <C=4505/sinC=x/sinD5/sin45=x/sin45x=5H=5AB=CH=5Жауабы: 5см№1.134Тең бүйірлі трапецияның бір бұрышы 600, табандары 15см және 49см.Оның периметрін табыңдар49-15=3434:2=17AH=KD=17a/sina=b/sinb=c/sinj17/sin30=x/sin 30X=34AB=34 BC=15 CD=34 AD=49P=34+15+34+49=132
  • Теңбүйірлі трапецияның қасиеттерін біледі
  • Трапецияның биіктігін жүргізе алады
  • Тік бұрышты үшбұрыштың 300-тық бұрышқа қарсы жатқан катеттің қасиетін біледі
  • Синустар теоремасын қолдана біледі
  • Трапецияның бүйір қабырғасын табады
  • Есептеулер жүргізе алады
  • Трапеция периметрінің формуласын біледі




  • Оқулық№1Жұмыс дәптері





















































    Плакаттар



























































    Интерактивті тақта
    Сабақтың соңы( 35-40мин)





























    Сабақты қорытындылау

    Үй тпсырмасы:№1.139


    Қосымша ақпарат
    ҚорытындылауТөмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
    1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

    Алдағы уақытта өз сабағымды жоспарлағанда бірлесіп оқу мен бірін-бірі оқыту тәсіліне назар аударамын.Оқушылар белсенді қатысып, үлгерімі төмен оқушылар қызығушылығын артты
    Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе?1. жаңа әдіс-тәсілдер қолдануы. Оқушылардың сабаққа белсенді қатысуы.2. Бағалау кезеңдерінде өзін-өзі, өзгені және топты бағалау – нақты бағалау критерийлерін бергендіктен табысты болды. Оқушылар әділ бағаландыҚандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1. сабақты өмірмен байланыстыра отырып оқушылардың қызығушылықтарын ояту2. сабақта көбірек АКТ пайдалануы.






























































































































    Тақырыбы: СабақТрапецияның қасиеттері
    Күні,айы:Мұғалімнің аты-жөні:
    7 сыныпСабаққа қатысқан оқушылар саны:Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты8.1.3.9 Трапецияның қасиеттері мен параллелограмның қасиеттерінің арасындағы сәйкестігін зерттеу 8 1.. 3 2 Трапецияға анықтама бер,,у есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану
    Сабақ мақсатыБарлық оқушылар:Трапецияның екі бұрышын қолданып қалған бұрыштарын таба алуын не таба алмауын айырып таниды.


    Оқушылардың басым бөлігі:Теңбүйірлі трапецияның диагоналдары тең екенін дәлелдеуде оның симметриялылығын қолданады.


    Кейбір оқушылар:Жеке, топтық жұмыс жасауға үйренеді, білгенін, түсінгенін салыстыруға, талқылауға, ой елегінен өткізуге дағдыланады, бірмүшеге байланысты есептер шығаруды меңгереді
    Бағалау критерийі Трапецияның қасиеттері мен параллелограмның қасиеттерінің арасындағы сәйкестігін табады. Теңбүйірлі трапецияның, тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін сипаттайды. Трапецияның екі бұрышы арқылы оның қалған бұрыштарын анықтайды.Трапецияның бар құрылымын бөлшек - бөлшекке ажыратады. Кейін, осы операциядан шыққан үшбұрыштарды талдайды
    Тілдік мақсаттарСабақ барысында қолданылатын сөздермен жұмыс жасау
    ҚұндылықтарӨмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік
    ЖаһандықазаматтыққатәрбиелеуБейнебаяндағы байланыс туралы сөйлесу.
    АКТ дағдысынқолдануИнтербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
    ПәнаралықбайланысГеография
    АлдыңғыбілімТБ2
    Сабақтың барысы
    Сабақтың кезеңдеріЖоспарланған жұмысРесурстар
    Сабақтың басы(2-5 минут)(МК) Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлуАлтын ереже құру қажеттігі туралы айту.Әр топқа бағалау парағын таратып беру.Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру«Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсартуОқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ