Материалдар / Тұңғыш саяхатшы. Сан есім
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тұңғыш саяхатшы. Сан есім

Материал туралы қысқаша түсінік
Әріптестерге тәжірибе алмасу мақсатында ұсынып отырмын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2019
2344
16 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабаққазақ тілі

Мектеп

Күні

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып 5

Қатысқандар24

Қатыспағандар 0


Сабақтың тақырыбы

Тұңғыш саяхатшы. Сан есім


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы

тақырыпты болжау.

О5. Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды

анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.

Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды

бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.

ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік

ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға

сайжазу.

Сабақтың мақсаты



Барлық оқушы орындай алады

1.Шоқанды тарихи тұлға ретінде таниды.

2.Сан есімнің не екендігін, сұрақтарын біледі, сөйлемнен таба алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады

1. Мәлімет бойынша сұрақтар құрастырады .

2. Сан есімдерді құрамына қарай ажыратады.

Кейбір оқушылар орындай алады

1.Тапсырма бойынша өзіндік ой қорытып, оны жүйелі жеткізеді.

2. Сан есімдерді құрамына,тұлғасына қарай талдай отырып, емлеге сай жазады.

Бағалау критерийі

- Оқыған мәтін бойынша өздігінен талдау жасап, ондағы негізгі мәселені түсіндіреді.

-Мәтіннен сан есімдерді тауып, құрамына қарай талдайды.

-Сан есімнің емлесін біледі.

Құндылықтарға баулу

Қазақ тарихында өмір сүрген тарихи тұлғаларға деген құрметі артады, бала бойында елжандылық қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,тарих,әдебиет, математика, бейнелеу өнері.


Тақырыпбойынша

Алдыңғыбілім

Шоқан Уалиханов туралы мәліметпен таныс. Сан есімнің не екенін, оның сұрақтарын біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтыңбасы


3 мин.









7 мин.

Сергіту сәті

«Шаттық шеңбері» арқылы бүгінгі күнге есімдерінің бас әріпі бойынша сәттілік тілейді.

Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлу.

4

Shape2 Shape1

5

3








Үй тапсырмасын сұрау

Picture 2 5-тапсырма. Өлеңді оқып, қатыстық сын есімдерді

тауып, олардың қай сөз табынан жасалғанын анықтаңдар.

Шоқпардай кекілі бар, қамыс құлақ

(Үзінді)

Шоқпардай кекілі бар, қамыс құлақ,Picture 3

Қой мойынды, қоян жақ, бөкен қабақ.

Ауыз омыртқа шығыңқы, майда жалды,

Ой желке, үңірейген болса сағақ.

Абай Құнанбайұлы

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы сұрап, бағдаршам арқылы бағалау.

Суреттер

Picture 1









Shape3

5




Shape5 Shape4

4

3









Сабақтың ортасы



Болжау

5 мин.



















15 мин.



































10 мин.























2 мин.

Picture 1 Миға шабуыл. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы ой

қозғау.


Picture 7 Picture 6


Picture 2

Шоқан - саяхатшы

Shape6

3


Shape7

4

Picture 1

5





Сан есім


Жаңа сабақтың оқу мақсатымен таныстыру.

ТPicture 2 ұңғыш саяхатшы. Сан есім

Дәптер, қарандаш, суреттер,

кестелер












Смайлик арқылы бағалау

































Shape8

Shape9

Shape10






















Бағалау

парағы














ТPicture 1 оптық жұмыс.

1 – тапсырма. Шоқан туралы мәтінді оқу. Мәтін бойынша 3 топқа тапсырма бөліп беріледі.

Shape11

Кадет корпусы-патшалық Ресейдегі әскери оқу орны


Сөздікпен жұмыс


1 – топ.

ЖPicture 1 үзеге асу қадамдары әдісі арқылы «Сандар сөйлейді» кестесін толтыру.


1835


1847


1853


1856


1858-1859




2 – топ.

1A. Жауаптарға қарап сұрақ құрастыра отырып, диалог құру.


3 – топ.

1Ә. Қарамен жазылған сөздердің мәтіндегі қолданыстық мағыналарын екінші бағаннан тауып, мәтінге қарапайым жоспар құру.


1

1858–1859 жылдары Шоқан өзінің қысқа

ғұмырындағыбасты сапары Қашқарға саяхат жасайды.


Жұмысын-дағы/

өміріндегі

2

Қашқар сапарынан кейін Шоқанның тағы бір еңбегі

дүниеге келеді.


Жазылады/жоғалады

«Shape12 Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бағалау.




Электронды оқулық арқылы сан есіммен таныстырылады.



Жеке жұмыс.

Picture 2 Сөйлемдерден сан есімдерді тауып, құрамына қарай талдау. Сан есімдерді қолдана отырып, ой түйін жасау.

Шоқан 1858 жылы 28 маусымда Семейде жабдықталған арнау­лы керуенге қосылады. 19 қыркүйекте керуен Зауқы (Жүке) өзеніне, Қашқарияға бет алады. Керуен 27 қыркүйекте Қытай шегарасынан өтеді.

Ш. Уәлиханов Қашқарияда 1858 жылдың 1 қазанынан

1859 жылғы наурыздың ортасына дейін болады.




Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Ұпайы

А.тақырыпты түсіну

Сан есімдерді дұрыс тапқан.

1

Сан есім сұрағын анықтаған.

1

В. тақырыпты

талдау

Құрамына қарай талдаған.

1

Емле ережесін сақтаған.

1

С.Мәтін мазмұнына сай қолдану

Шоқан туралы көп мағлұмат меңгерген.

1

Өз ойын жүйелі жеткізген.

1

Үйге тапсырма.


5 -тапсырма. Берілген сан есімдерді жазбаша бағанға

жіктеп жазыңдар.

8, 6, 14, 236, 1000, 1050, 1, 8, 1000000, 23 , 78 .


Сабақтың соңы


3 мин.

«Шолиер табақшасы» әдісі арқылы кері байланыс

ТShape13 ақырыпты меңгеруде қай тапсырма тиімді, қай тапсырма қиын және ұсынысың қандай?

Picture 2 Shape14

Picture 2 Shape16 Picture 2 Shape15

Сурет














ҚPicture 1 осымша ақпарат

Ғаламтор материалдары

Саралау – Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлапотырсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Мәтіннен тірек сөздерді тауып, мазмұнын топтық тапсырма арқылы анықтату және қабілеті жоғары оқушылармен жеке жұмыс түрлерін жүргізу.

Топтық,жұптық, жеке жұмыс, бағалау.

Сергіту сәтін өткізу, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, АКТ –ны қолдану, балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақ мақсаттары

немесеоқумақсаттарышынайы,қолжетімдіболдыма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылароқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз?

Сергіту сәті арқылы сабақ басталып, үй тапсырмасы сұралды. Сыныпқа жағымды ахуал тудырып, жұптық, топтық, жеке тапсырмалар орындалды. Тілдік дағдылар оқу мақсатына сай қолданылды және бәріне тиімді әдіс-тәсілдер арқылы сұралды.


Сабақ жоспарланған мақсатына жетті. Оқушылар мәтінмен жұмыс жасау барысында сан есім туралы білді. Оқушылар мәтінді оқи отырып,тарихи тұлғаны таныды, теорияны меңгерді. Десе де қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмаларды күрделендіру керектігі байқалды.

Жалпыбағалау

Сабақта еңжақсыөткенекінәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Сурет-сызбалардың тиімді қолданылуы баланың қызығушылығын оятты.

2.Тілдік дағдылар оқу мақсатына жетуге сай болды.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді? (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Оқушыларға ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыруда мәтінді ауызша оқыту.

2.Логикалық тапсырмалар беріп, оқу сауаттылығын қалыптастыру.

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсеге

назараударуқажет?Қабілеті төмен, жоғары оқушыларға қосымша деңгейлік тапсырмалар беру керек екендігін аңғардым.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!