Материалдар / Тұран жазығы

Тұран жазығы

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қырқүйек 2018
2466
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Директордың оқу ісіжөніндегі орынбасары: А.Байтенов

Ашық сабақ «Тұран жазығы» 8 сынып
Сынып: 8 Күні: 02.03.2018 жПән: География
Сабақ тақырыбыТұран жазығы
Мақсаты- Тұран жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады.- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. - Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже- Тұран жазығының географиялық орнымен танысады.- Жер бедері, геологиясы, климатының ерекшеліктерін сипаттайды.-Топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, ойын еркін жеткізеді.
Сабақтың түріАралас сабақ
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтарИнтерактивті тақта, оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, карталар, постерлер, слайдтар.
Әдіс-тәсілдерТоптық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, сұрақты шеңбер әдісі,семантикалық карта, ресторан әдісі
Кезеңдер/уақыт (40/)Мұғалімнің әрекетіОқушы әрекеті
І кезең Сабақтың барысы
Ұйымдастыру5минСәлемдесу, оқушыларды түгендеу. -Бүгінгі сабақ ерекше сабақ. Сабағыма қатысып отырған әр оқушыны белсенділікке шақырамын. Жағымды психологиялық ахуал туғызуда оқушылар шаттық шеңбер әдісі арқылы тілек білдіреді. Топтарға бөліну
ІІ кезең


















5мин















































































































2 мин
Үй тапсырмасын сұрау.Тест жұмысыІ нұсқа
  • Шығыс Еуропа жазығының елімізге қай бөлігі енеді?
  • А) Оңт-шығыс В) Оңт-батыс С) Солт-шығыс Д) Оңт-батыс 2. Каспий маңы ойпаты мен Мұғалжар тауларының аралығын қамтиды? А) Үстірт В) Жалпы Сырт С) Орал алды үстірті Д) Тұран ойпаты 3. Каспий маңы ойпатының негізгі байлығы? А) көмір, мұнай В) алтын, күміс С) мыс, темір Д) мұнай-газ 4. Қазақстан аумағын 9 ландшафтық-морфологиялық ауданға бөлген ғалым? А) Қ.Сәтбаев В) Л.С.Берг С) А.И.Левшин Д) С.Ремезов

    5. Шығыс Еуропа жазығының Қазақстандың бөлігінің ірі өзендерін көрсетіңіз? А) Есіл, Тобыл В) Нұра, Сарысу С) Жайық, Жем Д) Еділ, Сарысу 6. Дала зонасының ірі құсы? А) бозторғай В) безгелдек С) тырна Д) дуадақ 7. Қазақстанның сазды шөлдерін атаңыз? А) Үстірт, Бетпақдала В) Қызылқұм, Мойынқұм С) Үлкен, Кіші Борсық құмдары Д) Бетпақдала, Нарын 8. Шөлейт зонасының улы жыландарын атаңыз? А) Сұр жылан, қалқантұмсық жылан В) су жылан, қалқантұмсық жылан С) су жылан, сұр жылан Д) кіші сарыбас жылан, сұр жылан 9.Бэр төбешіктері орналасқан аудан? А) Каспий маңы ойпаты В) Тұран С) Сарыарқа Д) Солтүстік Қазақ жазығы 10. Қазақстандағы өтпелі табиғат зонасы? А) шөл В) дала С) орманды дала Д) шөлейт

    Тест жұмысыІІ нұсқа
  • Орманды дала зонасының өзендері?
  • А) Жайық,Сарысу В) Торғай, Шу С)Есіл, Тобыл Д) Ертіс, Қаратал 2. Орманды дала зонасының қара топырақты қабатының қалыңдығы? А) 35 В) 45 С) 85 Д) 75 3.Құмды шөл? А) Бетпақдала В) Үстірт С) Арал маңы Қарақұмы Д) Торғай 4. Еділ өзені мен Оңтүстік Орал аралығындағы қырат? А) Жалпы Сырт В) Үстірт С) Торғай Д) Жем 5. Шығыс Еуропа жазығының Қазақстандық бөлігі орналасқан табиғат зоналары? А) таулы, орманды дала В) шөлді, шөлейтті С) орманды дала, дала Д) дала, шөлейт, шөл 6. Қазақстанның сазды шөлдерін атаңыз? А) Үстірт, Бетпақдала В) Қызылқұм, Мойынқұм 7.Жем өзенінің ұзындығы? А) 800 км В) 712 км С) 615 км Д) 500км

    8. Қазақстан жері ........физикалық-географиялық аудандарға бөлінеді? А) 5 В) 14 С) 12 Д) 9 9. Шөлейт зонасының топырағы? А) қара топырақ В) сұр топырақ С) ашық қара топырақ Д) қоңыр 10. Шөл зонасында орналасқан қорықтар қатарын көрсетіңіз? А) Наурызым, Қорғалжың В) Үстірт, Барсакелмес С) Үстірт, Алматы Д) Барсакелмес, Алакөл

    Сұрақты шеңбер әдісі

  • Қазақстан неше табиғат зоналарға бөлінеді оларды ата?
  • Әр түрлі өсімдіктерден құралған бұталар қалай аталады?
  • Шөл зонасының алып жатқан ауданы?
  • Жайықтың жағасынан Алтай тауларына дейін 2900 км-ге созылып жатқан зона?
  • Шөлейт зонасының улы жыландары қалай аталады?
  • Құмды шөлдерді ата?


  • Дала зонасының суда жақсы жүзетін құстары?


  • Қазақстан неше физ-географиялық аймаққа бөлінеді, оларды ата?


  • «Миға шабуыл»Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу.Мен жатырмын бөлігінде оңтүстік - батыстың Мұнай менен газым бар, темір менен марганецҮстірт, Арал, Торғай, Бетпақ, Мойынқұм мен Алакөл, Ойпат пен үстірттерім және барОйлап көрші қай жазықпын табыңдар? (Тұран жазығы)Тұран жазығының бейнебаяны көрсетіледі.Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.-Осы сабақтан нені білгілеріңіз, не үйренгілеріңіз келеді?- Қандай мақсат қояр едіңдер?- Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындайық.

















    Жауабы:



    9,10 - 5 7,8 – 4 5,6 - 3























































    Жауабы:







    9,10 - 5 7,8 – 4 5,6 - 3







































    4, орманды дала, дала, шөлейт, шөл Тоғай 44% Шөлейт

    Сұр жылан, қалқантұмсық жылан Қызылқұм, Мойынқұм, Арал маңы Қарақұмы, Сарыесік Атырау, Каспий маңы ойпатының құмдары Сүңгуір, гагара, крохаль, турпан

    9, жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, ТұранТаулары: Мұғалжар, Сарыарқа, Алтай, Сауыр-Тарбағатай, Жетісу Алатауы, Тянь-Шань



    Оқушылар жұмбақ-өленнің шешуін айтып, тақырыпты ашады.









    Оқушылар Тұран жазығы жөнінде не білгісі келетіңдерін жайлы айтып, сабаққа мақсат қояды.

    ІІІ кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар
    15 мин

    «Мағынаны тану»
  • Джигсо әдісі бойынша оқушыларға мәтінді оқуға бөліп беріледі.
  • Топқа түсінгендерін айтып, талқылау.




  • Топта түсінгендерін бір-бірлеріне айтып, талқылайды.


  • 1-топқа географиялық орны, жер бедері
  • 2-топқа климаты, өзен, көлдері3-топқа пайдалы қазбалары, табиғат зоналарыОқушылар. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша топ жұмыстарын бағалайды
    7 мин



    Топтарға тапсырма1-топқа «Семантикалық карта» толтыру.

    2-топқа



    3-топқа «Ресурстар» кестесін толтыру.









    1-топ. Оқушылар «Семантикалық картада» берілген сөздерді нені білдіретінін тауып, «+» таңбасын қояды.

    2-топ. «Балық» диаграммасында берілген сандардың нені білдіретінін тауып, толтырады.



    3-топ. Пайдалы қазбалары туралы кестені толтырады.

    3 мин2. Кері байланыс. «Ресторан әдісі»



















    Үйге тапсырма:
  • Тұран жазығы.
  • Тұран жазығының жер бедерін, пайдалы қазбаларын кескін картаға түсіру






  • Кері байланыста «Ресторан әдісі» арқылы оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді.
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ