Сабақ: | Мектеп: № 97 орта мектеп |
Күні: 13.12.2016 ж | Мұғалімнің есімі: Әжібай Гүлжанат Жаңалыққызы |
Сынып: | 7 |
Сабақтың тақырыбы: | Түркі тілдес халықтардың ғылым мен мәдениет жолындағы көрнекті қайраткерлері. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мәтінді оқу талдау арқылы, орта ғасырдағы түркң тңлдес халықтардың ғылым мен мәдениет жолындағы көрнекті қайраткерлерімен танысады, түсінеді, салыстырады. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:Ғылым мен мәдениеттің дамуына үлес қосқан ғұламалармен танысады, олардың еңбектері туралы біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі:Ғалымдардың ғылымның әр түрлі салаларына жазған еңбектеріне жан-жақты талдау жасайды. |
| Кейбір оқушылар: Ғұламалардың еңбектері мен тарихта алатын орны туралы пікірлерін жинақтап, зерттей алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Түркі тілдес халықтардың ғылым мен мәдениет жолындағы көрнекті қайраткерлері тақырыбын оқып, түсінігін айтады. |
| Пәнге бағытталған лексика және терминдер:«Диуани луғат ат-түрік», «Құтадғу білік», хас-хажип, «Бақырғани кітабы» ұғымдарын түсініп, қолдана алады. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Қазақстанда ғылмның дами бастауына не себеп болды?Әбу Насыр әл-Фараби туралы не білесіңдер?Түрік тіл білімін зерттеуде Махмұд Қашқари қандай еңбек сіңірді?Ол қандай еңбегімен белгілі болы?Жүсіп Баласағұни туралы не білесіңдер?Ахмет Йасауи кім? |
Жетістік критерийі | 1.Тақырып мазмұнын меңгерді.2.Жаңа ұғымдардың мағынасын түсінді, салыстырды. |
Алдыңғы оқу | Ғылым мен білімнің дамуы |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар |
Басталуы -2-мин
3-мин
2-мин
| 1. Ұйымдастыру кезеңі1.Сәлемдесу2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
2. Үй тапсырмасын сұрау«Ортада қаламсап» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.
3. Топтастыру және түрткі болуТүрлі-түсті қима қағаздар арқылы топтастыру. Қима қағаздарда тұлғалардың бейнесі жасырылған, үш тұлғаның бейнесіне сәйкес сынып үш топқа жіктеледі: Сүлеймен БақырғаниМахмуд ҚашғариЖүсіп БаласағұниСуреттерге сәйкес түрткі сұрақтарға жауап береді.
| «Орта ғасырдағы Қазақстан тарихы” 7-сынып»Қаламдар
Қима қағаздар, суреттер
|
Ортасы-20-мин
1-мин
3-мин
2-мин
2-мин
5-мин | Негізгі бөлімТоптық жұмыс«Детальдарын қос» әдісі арқылы топтық талдау.Әр топқа тақырыпты бөліп беру.Оқығандары бойынша берілген деректерді пайдаланып тұжырымдамалық карта дайындау. Тұжырымдамалық картаны қорғау.Екі жұлдыз, бір ұсыныс айту
Сергіту. «Тұлғаны тап!» ойыны
Жұптық жұмыс«Семантикалық карта»Жұптық бағалауЖеке жұмысКеңейтілген тапсырма.1-деңгей. Сұрақ-жауап1030-1090 жылдар аралаығында өмір сүрген ғұлама. «Құтадғу білік» еңбегінің авторы.Ел ішінде Хакім ата атанған ғұлама.Өзін-өзі бағалау
2-деңгей. Сәйкестендіру тестіҒалымдар мен олардың еңбектерін сәйкестендірЖұптық бағалау3-деңгей. «Диуани луғат ат-түрік», «Құтадғу білік», хас-хажип, «Бақырғани кітабы» ұғымдарын қолданып шағын әңгіме құрастыр.Смайликпен бағалау | Интербелсенді тақта
Постер, маркерлер
Таратпа материалдар |
Аяқталуы2-мин
1-мин
1-мин
1-мин | Сабақты бекіту. “Ыстық картоп” әдісі арқылы сабақты бекіту
Бағалау.«Бағалау парағы» бойынша бағалау
Үй тапсырмасы: «Түркі тілдес халықтардың ғылым мен мәдениет жолындағы көрнекті қайраткерлері» тақырыбын оқып, түсінігін айту.Ахмет Йүгенекидің өмірі, еңбегі туралы іздену.
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі | Картоп
Бағалау парағы
Бағдаршам |
|
Саралау - сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз? | Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1)
2)
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?1)
2)
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім?
|