Материалдар / Тұздар гидролизі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тұздар гидролизі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2018
613
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Қысқа мерзімді сабақ жоспары .

Химия 9 сынып


Сабақтың тақырыбы: Тұздар гидролизі

Сабақтың мақсаты: Тұздардың гидролизі, сутектік көрсеткіш, тұздар гидролизінің биосферадағы маңызы туралы жалпы түсінік беру.


Күтілетін нәтижелер: Тұздардың гидролизі, сутектік көрсеткіш, тұздар гидролизінің биосферадағы маңызы туралы түсінік қалыптасады.


Дерек көздер: Таблица,бағалау парақшалары,АКТ, таблйца,постер ,маркер,балықтың қаңқасының суреті бар парақша

Сабақта қолданылатын тәсілдер: Миға шабуыл, виртуальді лаборатория,сұрақ-жауап, ЖИГСО,кім жылдам, фишбоун



Сабақ кезеңдері уақыт

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Дереккөздер

Кіріспе

5мин



1.Ұйымдастыру. Ынтымақтастық атмосфера орнату

Сергіту сәті .видеоролик



Оқушылар өзін-өздерін реттейді.


Оқушылар видеороликке қарап жаттығу жасайды.





АКТ















«Миға шабуыл» стратегиясын қолданып сұрақтар беремін.

1.Тұздар дегеніміз не?

2.ЭДТ тұрғысынан тұздарға анықтама беріңдер.

3.Индикатор дегеніміз не ?

4.Индикаторларды атаңдар

5.Әр түрлі ерітінділерде(қышқылдар мен сілтілерде ) индикаторлардың түсі қалай өзгереді?

Әр топқа бағалау парақшасын беремін.






Оқушылар ауызша жауап береді.


Жауап берген оқушыларды әр топтан топ мүшелері берілген тапсырмаға байланысты бағалау критерийіне қарап бағалап отырады.


Бағалау парақшасы

Жаңа сабақ 15мин

Жаңа сабақ тақырыбымен таныстырамын.

Демонстрациялық тәжірибелер интерактивті тақтадан (виртуальді лаборатория )көрсетемін. Проблемалық сұрақ Неліктен 1-жағдайда бейтарап 2-шіде қышқылдық,3-де сілтілік ортаны көрсетеді. Тұздар түзілу табиғатына қарай қандай топқа бөлінеді.Жаңа сабақ бойынша мини лекция.

  1. Натрий хлориді (NaCl) — NaOH күшті негіз (к.н.) және HCl күштіқышқыл (к.қ.) әрекеттескенде түзілетін тұз.
    NaCl --> Na
    + + CI-
    НОН --> Н
    + + ОН-

  2. Диссоциация нәтижесінде пайда болған әр аттас иондар электростатикалық күштердің әсерінен тартылады. Сонда түзілген электролиттер күшті болғандықтан (NaOH, HCl) құрамдас бөліктеріне толық диссоциацияланады, сондықтан су иондарының концентрациялары өзгермейді .орта бейтарап

2. Алюминий хлориді АlСl3 - Аl(ОН)3 әлсіз негіз (ө.н.) бен HCl күшті кышқыл (к.қ.) әрекеттескенде түзілген тұз.
АlСl ->
3 Аl3+ + 3Cl-
НОН -> Н
+ + ОН-

АlСl3 ерігенде түзілген Аl3+ иондары судың ОН- иондарымен бірігіп (Аl0Н)2+ ионын түзеді, сутек ионы ерітіндіде қалады, ал түзілген қышқыл иондалады.орта қышқылдық.

3. Натрий карбонаты К2CO3 - КOH күшті негіз (к.н.) бен әлсіз көмір 2СО3) қышқылы (ө. к.) әрекеттескенде түзілген тұз.
К
2CO3 --> 2К+ + CO32-
НОН --> Н
+ + OH-

Калий карбонаты суда ерігенде түзілген С032- ионының сумен әрекеттесуі әлсіз электролит ионы НСО3- және ОН ионын береді. Олай болса орта негіздік, себебі түзілген калий гидроксиді (КOH) толық диссоциацияланады.

Күшті негіз бен әлсіз қышқылдың тұзы гидролизденгенде тұз құрамындағы қышқыл қалдық анионы су құрамынан сутек катионын қосып алып, ерітіндіге гидроксид ионы босап шығады, сондықтан орта негіздік (сілтілік) болады.

Na2C03 + НОН = NaHC03 + NaOH



Оқушыларды ЖИГСО әдісімен топқа бөлемін.Оқушыларға оқулықтан тапсырма беремін .




Тұздар гидролизі

Оқушылар дәптерлеріне жазады.

Оқушылар көреді , бақылайды, сұраққа жауап береді.







Оқушылар тәжірибені бақылап Топпен талқылап тұздардың типін ,ортасын анықтайды.























































Оқушылар топқа бөлініп оқулықтан берілген тапсырманы жұпта , топта оқып,талқылап біреуі қорғайды,





Химия 9-сынып

АКТ












АКТ













































Оқулық ХИМИЯ 9 сынып

Постер,маркер

Жаңа материалды қолдану

15 мин


1 тапсырма

«Кім жылдам» стратегиясы

Тұздар түзілу табиғатына қарай мынадай топқа бөлінеді:
I. Күшті негіз бен күшті қышқылдан

ІІ. Күшті негіз бен әлсіз қышқылдан

ІІІ. Әлсіз негіз бен күшті қышқылдан

М Әрқайсысына мысал келтіріп формуласын

Жазыңдар

Жылдам орындаған оқушылар жауаптааын оқиды.

2 тапсырма

Фишбоун стратегиясы.

Оқушыларға балықтың қаңқасының суреті бар парақша таратып тапсырманы түсіндіремін. Суреттегі балықтың жоғарғы сүйектеріне себеп, астыңғы сүйектеріне салдар, басына тақырып, құйрығына қорытынды ой жазу керектігін түсіндіреміі.



3тапсырма. Оқулықпен жұмыс.5 жаттығу 57 бетЖеке жұмыс. Жұмысын тексеремін.

Оқушылар ойланып,ізденіп тұздардың формуласын жазады





















Оқушылар топпен жұмыс жасайды,ізденеді, талқылап қаңқаға себеп, салдарын жазады.





Оқулықтағы жаттығуды орындайды.























Балықтың қаңқасының суреті бар парақша

Қорытынды


жинақтау, бағалау

"Сұрақ- жауап" әдісі арқылы тақырыпқа байланысты түрлі сұрақтар қоямын.

Рефлексия. Кері байланыс.Бүгінгі сабақ саған ұнады ма ?

Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдың?

Қандай тапсырма қиындық келтірді?




Оқушылар топпен бірлесе отырып , сұраққа жауап береді.

Стикерге жазады.

стикер



Бағалау. Формативті бағалау. Жиынтық бағалау.


Бағалау парақшасына қарап ұпайын есептейді

таблица


Үйге тапсырма беремін. Тұздар гидролизін оқу .

Оқушылар күнделіктеріне жазады
































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!