Пән:
Математика
Күні:
Сынып:
1
|
Мектеп: Үлгілі орта
мектебі
Мұғалімнің
аты-жөні: Сыдықбаева Гүлнұр
Ержанқызы
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Түзу. Кесінді. Сынық
сызық
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.3.2.1 түзу, тұйықталған және тұйықталмаған, қисық, сынық
сызықты жазықтықта қарапайым жазық геометриялық фигураларды
(үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда
кескіндеу.
1.3.2.2. берілген ұзындығы бойынша кесінді
сызу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:Түзу, тұйықталған және
тұйықталмаған және қисық,сынық сызықты жазықтықта қарапайым жазық
геометриялық фигуралар(үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда
кескіндейді.
Көбі:Түзу, кесінді, сынық сызықтың
берілген ұзындығы бойынша кесінді сызады
,ажыратады.
Кейбірі:Түзу, тұйықталған және
тұйықталмаған және қисық,сынық сызықтардан
фигуралардың моделін жасап, күнделікті
өмірмен байланыстырады.
|
Бағалау
критерийлері
|
1 Түзу, кесінді,
сынық сызықтармен танысады,
кескіндейді.
2 Кесінділерді
сызады.Түзу,кесінді, сынық сызықтарды
ажыратады
3 Әртүрлі тапсырмалар
орындайды, талқылайды,моделін жасап, күнделікті
өмірмен байланыстырады. .
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты
лексика
-
Нүкте, түзу, сәуе,
кесінді.
-
Себептері, критериилері,
ерекшеліктері, белгілері.
|
Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
-
Оларды неліктен
бірге топтау қажет?
-
Бұл пішіндердің
қандай ортақ белгілері бар?
-
Осы секілді пішіндерді сіз
қайда қолданасыз?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану,
дүниетану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интер.тақта,
үнтаспа,
|
Алдыңғы
білім
|
Сызықтарды, жазық және үлкен
пішіндерді анықтай алу
қабілеті.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Психологиялық
дайындық
Фигуралар әнін
айтады
Фигуралар арқылы
топқа бөлініп, әр топ өз фигуралары туралы өз білетіндерін
айтады.Топқа бөліну арқылы алдыңғы оқуды еске
түсіреді.
№1
тапсырма:
(Ұ) «Асар»
әдісі.
Тіктөртбұрышты алып,
бір қабырғасын лентамен өлшеп, кесіп алып, кесінді шығарады. Ал
сымтемірдің көмегімен сынық сызық
жасайды.
Дескриптор:
-
Лентамен кесінді
жасады
-
Жезден сынық сызық
жасады
Бағалау:
«Бағдаршам»
әдіс»
|
Лента, жез, сым
темір
|
Сабақтың
ортасы
|
(Д)
Тапсырма:
«Ойлан, тап»
ойыны
АВ және СД
кесіндісін сыз.
Сен қандай сызық
сыздың?
Оның неше бөлігі
бар?
Сынық сызықтың төрт
бөлігі болатындай етіп
біріктір.
Дескриптор:
1.Кесінді
сызды
2.Бөліктерін
белгіледі
3.Фигура шығатындай
етіп толықтырды
(ҚБ) «Басбармақ»
әдісі
Басбармақ арқылы
өзара бағалау
(Т) №2
тапсырма:
«Галлереяға
саяхат» әдісі
Оқушыларға суреттер
таратылады.
1-топ -
түзу
2-топ -
кесінді
3-топ - сынық
сызықтарды осы суреттерден табады. Әр топ мүшелері келесі топтардың
жұмыстарын аралап, көріп, өз ұсыныстарын
айтады.
Дескриптор:
1. Түзу сызықты
тапты
2. Кесінді санын
анықтады
3. Тұйықталған,
тұйықталмаған сызықтарды
ажыратты
(ҚБ)
«Жалауша»
Топтар бір бірін
жалаушымен бағалайды
|
Жалауша
|
Сергіту
сәті
|
Геометриялық фигураларды
қимылмен көрсету.
|
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
соңы
|
(Ж) «Сиқырлы
фигуралар» әдіс
№
3
тапсырма:
Оқушыларға ақ парақ
пен түрлі кесінді, сәуле, түзу, сынық сызықтар, геометриялық
фигуралар таратылып беріледі. Сол фигуралардан апликация
жасайды..
Дескриптор:
Кесіндіден, сынық
сызықтардан күн, шырша,үй, кеме
жасады.
(ҚБ)
«Жұлдызша»
Жұлдызшалар арқылы
бағалау
.
Кері
байланыс
|
Ақ парақ, желім,
түрлі геометриялық фигуралардың
қиындысы
Жұлдызшалар
|
Саралау –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
1.Қабілетті оқушыға
тапсырманы түрлендіру:
Тапсырма: кесінділерден әртүрлі
фигуралардың моделін жасайды
2. Қиналған
оқушыларға көмектесу үшін оқушылардың қасына барып,жетекші сұрақтар
қою немесе бағыт беру арқылы
көмектесу.
Тапсырма: Фигураларды атауларымен
сәйкестендіру
.
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
«Басбармақ»
әдісі
«Бағдаршам»
әдісі
«Жалаушалар»
әдісі
«Жұлдызшалар»
әдісі
|
Денсаулық
сақтау
технологиялары.
Сергітусәттері
мен белсендііс-
әрекет
түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздіктехникасы
ережелерінің тармақтары
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен
оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім және неге?
|
Иә, себебі, кесінді, түзу,
сынық , қисық сызықтарды
біледі.
Оқушылар осы фигуралардан
геометриялық пішендер жасайды және
кескіндейді.
Сабақ өте қызықты өтеді.
Себебі, оқушылар геометриялық фигураларды өмірмен байланыстыра
біледі.
Саралау барысында қабілеті
жоғары оқушылар кесінділерден фигуралардың моделін жасайды. Деңгейі
төмен оқушылар фигураларды атаулармен
сәйкестендіреді..
Уақытты тиімді пайдаланамын.
Себебі, топтық, жүптық, жеке жұмыстар өз дәрежесінде
өтіледі.
Дүниетану пәнімен
байланыстырып, табиғат аясына саяхатқа шығарып, осы фигураларға
ұқсас заттарды табуды
ұйымдастыру.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі
нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға
қатысты)
1. «Асар»
әдісі
2. «Галереяға
саяхат» әдісі
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Сабақ барысында
модельдеуді, тәжірибе жасауды көбірек
қолдану
2. Сабақ ортасында
сергіту сәтін түрлендіріп
отыру
Осы сабақтың
барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат
білдім?
1.Саралауға
байланысты тапсырмаларды көбірек
дайындау
2.Кері байланыс пен бағалауды
түрлендіріп отыру
|