Материалдар / Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Сағыныш
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Сағыныш

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге және оқушыларға көмегі тиеді деп ойлаймын Мұғалімге дайын қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қырқүйек 2018
1323
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін _________

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №101 мектеп-лицей

Мәдениет: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас

Күні: 25.05.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Сейтмұратова Айнагүл


Сынып: 5 «Ә»

Қатысқандар: 24

Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлеу мәдениеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру.

Сабақтың мақсаты

Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтарға жауап беру арқылы

өз көзқарастарын білдіру.

Бағалау критерийі

Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтарға жауап береді.

Өз ойын білдіре алады.


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, оқушыларды мемлекеттік тілді құрметтеуге, мәдениетті сөйлеуге үйрету, тіл тазалығын сақтау.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Алдыңғы білім

Бастауыш сыныпта тіл және сөйлеу туралы түсініктері қалыптасқан.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




2 минут













3 минут










Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесемін.

2.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалаймын.

3.Оқушылардың бүгінгі көңіл-күйін білу және топта жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Шаттық шеңберін» жүргіземін. Мақал-мәтелдер жазылған парақшаларды таратып, құрастыру арқылы оқушыларды 4 топқа бөлемін.

Тіл – аса қадірлеп ұстайтын байлығымыз.

Тіл – халықтың жаны, сәні.

Тіл бар жерде халық бар.

Тіл байлығы – әрбір елдің ұлттық мақтанышы.

І топ: Тіл жанашырлары

ІІ топ: Тіл білгірлері

ІІІ топ: Тіл сақшылары

ІҮ топ: Тіл мақтаныштары

Үй тапсырмасы:

Өткен сабақты «Ыстық орындық» әдісін пайдаланып, оқушы білімін тиянақтаймын.

-Қазақ тілі мемлекеттік тіл мәртебесін қашан алды?

-Халықаралық ресми тілдерге қандай тілдер жатады?

-Түркі тілдер тобына жататын тілдерді атаңдар.

-100 миллионнан астам адам сөйлейтін тілдерді атаңдар.

Кері байланыс: Өткен сабақ бойынша қиындық туғызған сұрақтарыңыз бар ма?


Қалыптастырушы бағалау:

Әр дұрыс жауап айтқан оқушыға жұлдызша жабыстырып отырамын.








Рисунок 3












Сабақтың ортасы



3 минут






















8 минут


























8 минут





























7 минут


























2 минут


















3 минут

С. Тыңдалым алды.

«Суреттер сөйлейді» әдісі





Сынып қабырғасына түрлі суреттер ілінеді. Оқушылар берілген суреттер бойынша жұптық формада талдайды.

- Суреттер қандай тақырыпқа арналған?

- Суреттерде адамдардың қандай әрекеттері байқалады?

- Осы суреттер арқылы сөйлеу, сөйлесу мәдениеті туралы не айтасыз?

Дескриптор: Сұрақтар негізінде жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау:

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау


ТЖ.

Тыңдалым тапсырмасы.

«Тіл және сөйлеу» үнтаспаны тыңдай отырып, «Пирамида» әдісі арқылы өз ойларын айтады.

І топ: Негізгі ойды анықтайды.

ІІ топ: Мәтіндегі ойды өз сөздерімен айтады.

ІІІ топ: «Адам өз тілін өмір бойы өзі өмір сүрген ортадан үйренумен болады» деуінің себебін түсіндіреді.

ІҮ топ: Тақырыпқа байланысты өлең шумақтарын жатқа айтады.

Дескриптор:

1.Негізгі ойды анықтайды, өз ойларын айтады.

2.Тақырыпқа байланысты өлең шумақтарын жатқа айтады.

Қалыптастырушы бағалау: қол шапалақтап мадақтау


Сергіту сәті: Бейнероликтегі «Көңілді күн» әні арқылы оқушыларды билету.









ТЖ.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.

«Төрт сөйлем» әдісі

1-тапсырма:

Әр топ ана тілінде сөйлеу мәдениеті туралы пікірлерін «Төрт сөйлем» әдісі арқылы білдіреді.

1.Бірінші сөйлем «Менің ойымша...»

2.Екінші сөйлем «Себебі мен оны былай түсіндіремін...»

3.Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

4. Төртінші сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...»

Дескриптор:

1.Тыңдалған мәтіннің идеясын анықтайды;

2. Идеяны таңдау себебін түсіндіреді;

3. Идеяны нақтылауға қатысты мәтіннен екі дәлел келтіреді;

4.Идеяға қатысты өзіндік тұжырым жасайды.


Қалыптастырушы бағалау:екі жұлдыз бір ұсыныс


2-тапсырма.

ЖЖ.

« Досыңмен сырлас» әдісі

Жұптық әңгіме.

Тындалған мәтінде көтерілген мәселені анықтайды.

Көтерілген мәселе төңірегінде жұппен сұрақ құрастырады, сұрақтарға дәлелді жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, өз ойларын жұпта өзара талқылайды.

Дескриптор:

1.Тыңдалым мәліметтерін пайдаланады.

2.Көтерілген мәселені анықтайды.

3 Сұрақтар құрастырады.

Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау сэндвичі















Ж.

3-тапсырма: «Екі шындық, бір жалған» әдісі. 
Мәтін бойынша семантикалық карта толтыру.


Семантикалық карта


шындық

шындық

жалған

Сөз-рухани байлық

+



Сөйлеу мәдениеті қажет емес



----

Қазақ халқында сөйлеу мәдениеті ежелден қалыптасқан



+




Дескриптор: Кестені толтырады


Қалыптастырушы бағалау: өзіңді-өзің бағалау.

Бекіту. « Өрмекші» әдісі» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту.

Мақсаты: Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге өрмекшінің суреті түссе, сол оқушы ортаға шығады. Басқа оқушылар жаңа сабақ бойынша оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады.


Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.




























































Стрелка вправо с вырезом 1












































Сабақтың соңы


1минут



3минут










Кері байланыс:«Бес саусақ» әдісі бойынша оқушылардың бүгінгі сабақта алған білім, білігін бағалау. Оқушы бүгінгі сабақта нені үйренгенін айтады


Бас бармақ – басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балаң үйрек - Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым?

Ортан терек - Мен не үйрендім?

Шылдыр шүмек – Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?


Үйге тапсырма: Тыйым сөздер жазып келу.





Рисунок 2

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Пәнаралық байланыс

«Ыстық орындық» әдісі арқылы алған білімдерін жинақтай отырып, өткен материалдарды естеріне түсіремін. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға тақырыпқа сай суреттер көрсетіліп, көрген суреттен не түйгенін тұжырымдап, бір ғана сөйлеммен жеткізе алады.. «Пирамида»әдісі сабағымда қолдану арқылы оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, дұрыс және жүйелі сөйлеу қабілеті, тыңдау әдебі қалыптасады.. Сабақта оқушылардың оқудағы ілгерілеуін және өзін -өзі реттей алуын қамтамасыз ету мақсатында түрлі тиімді әдістерді үйлесімді қолданамын - оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралаймын, диалог негізінде саралау.

Оқушыларға жеке жұмыс жасату барысында жекелеген оқушыларға сұрақ қою арқылы қолдау көрсетемін.

Топтық жұмыс барысында оқушылардың оз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы қолдау көрсетемін. Сонымен бірге, топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушылардың бірлесе белсенді жұмыс жасай алу қабілеттері шыңдалады. Оқушының өз бетімен білім алуын, шешім қабылдай білуін, бәсекелестікке түсе білу дағдысын қалыптастыру мақсатында «Басбармақ»әдісін қолдандым.





«Ыстық орындық», «Пирамида», «Суреттер сөйлейді», «Досыңмен сырлас», «Төрт сөйлем»,

«Екі шындық, бір жалған», «Өрмекші» әдіс-тәсілдері.

Бағалау түрлері: «Жұлдызша», «Басбармақ», «Мадақтау сэндвичі»,

«Қол шапалақтау»,

«Екі жұлдыз, бір тілек», «Өзіңді -өзің бағалау», «Бағдаршам».

Бейнелеу өнері, қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану пәндерімен байланыс;

Оқуды жақсарту үшін АКТ қолданылады, сұрақтар мен суреттер көрсету үшін интербелсенді тақтаны қолданамын.

АКТ-мен жұмыс істеу кезінде адам өмірінің қауіпсіздігі басшылыққа алынады.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!