Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тыныс алу
Күні: 21.06.2018
| Мектеп: «№3 жалпы орта білім беретін аралас мектеп» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Серикбекова Н.Н
|
СЫНЫП: 7
| Қатысқан оқушылар саны:
| Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы:
| Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.4.5 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады: тыныс алу мүшелерін танып біледі.Оқушылардың көбісі орындай алады: тыныс алудың маңызын, құрылысын түсінеді. Адамның тыныс алу жолдарының құрылысын жіктей алады.Кейбір оқушылар орындайды: тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін және газ алмасу процесін талдайды |
Бағалау критерийі | - тыныс алу мүшелерінің қызметін біледі;-тыныс алу мүшелерінің құрылысын жіктей алады;-тыныс алу мүшелерінің маңызын және газ аламасу процесін талдайды; |
Тілдік мақсаттар
| Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Тыныс алу - бұл…Тыныс алу жолдары – …. Пәнге қатысты сөздік қоры мен терминдер:мұрын қуысы, аңқа, жұтқыншақ, көмекей, кеңірдек, бронхылар, өкпе, альвеолалар. |
Құндылықтарға баулу
| - сын тұрғысынан ойлау;- жалпыға бірдей еңбек қоғамы;- жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті;- денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, химия, математика |
Алдыңғы білім
| 7.1.4.4. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелері |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы
(3 мин)
(2 мин)
(5 мин)
| Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жағымды ахуал туғызу: (С) «Жылы лебіз» Мейірімді жүрекпен,Ақ пейілді тілекпен.Амандасып алайық,Бір жадырап қалайық.Оқушылар шеңбер құрап, бір-бірлеріне бүгіңгі сабаққа жылы лебіз білдіру.
Топқа бөлу: (С) оқушыларды тыныс алу мүшелерінің (мұрын қуысы, аңқа, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, бронхы, өкпе) аттарымен бөлу. Таратылған мүшелерден 3 топ құралады.(саралау оқушыларды гетерогенді құрамда бөлу) 1 топ – Тыныс алудың жоғары жолының мүшелері2 трп – Тыныс алудың төмеңгі жолының мүшелері3 топ – Тыныс алудың негізгі мүшесі
Бағалау парағын тарату. Топ басшысы бағалайды.
Жаңа тақырыпты бастау үшін алдыңғы білімдерін тексеру:1 тапсырма (Ж) – «Білім ағашы» (ағаштағы алмаларда үй тапсырмасына байланысты қайталау мақсатында сұрақтар болады)1.Диффузды тыныс алу деген не?2.Диффузды тыныс алу кімдер де жүреді?3.Желбезек арқылы тыныс алу қандай жануарларға тән?4.Желбезек арқылы тыныс алатын жануарларды ата?5.Құрылықта тыныс алатын жануарлардың тыныс алу мүшесі не?6.Өкпе мен тыныс алатын жануарларды ата?7.Демтүтікпен (трахея) тыныс алатын жануарларды ата?8.Қосмекенділердің тыныс алуының қосымша мүшесі тері, неге?9.Құстардың тыныс алу жүйесіндегі ерекшелік?10.Сүтқоректілерде диафрагма қызметі?11.Тыныс алу жүйесінің қызметі?ҚБ. «Мадақтау, қолпаштау» әдісі |
қағаздан жасалған гүл;
мүшелердің аттары жазылған қағаз қиындылары;топ аттары жазылған қағаздар.
Бағалау парағы
Ағаш салынған сурет, алма пішінді стикерлер, |
Сабақтың ортасы
(2мин)
(2 мин)
(8 мин)
(5мин)
(6 мин)
|
(Тж) – «Мозайка» құрау арқылы тақырыптың атын ашу1 топ – мұрын2 топ – өкпе3 топ – адамның тыныс алу жүйесі
(Т) – тыныс алудың маңызына жалпы шолу жасау.
2 тапсырма (Ж,Жж,Тж) – «INSERT» әдісі арқылы тақырыпты талқылау.(бейне талдау, кітаптағы тақырып) (Саралаудың - диалог және қолдау көрсету тәсілі)
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі
3 тапсырма (ТЖ) – (саралау – тапсырма күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар арқылы)1 топ «Кластер» әдісі - суретке тыныс алудың жоғарғы жолының мүшелерін, аттарының қиындыларын жабыстырып түсіндіру
2 топ – «Стоп кадр» әдісі - Тыныс алудың төмеңгі жолы мүшелеріне сипаттай отырып баяндау.
3 топ – «Сіз қаншалықты сенесіз?» - тыныс алудың негізгі мүшесі – өкпе1.Өкпе – шымыр, кеуекті жұп мүше.2.Оң жақ ірі жүлгелермен 2 бөлікке, сол жақ 3 бөлікке бөлінген.3. Өкпенің сыртындағы өкпе қап 2 жапырақшадан тұрады.4.Өкпеқап қуысының ішінде өкпеқап сұйықтығы болады, ол үйкелісті азайтады.5.Альвеола – бронхының тармағы болып табылады.6.Газ алмасу өкпе көпіршіктерінде жүреді. 7.Өкпе көпіршіктері қабысып қалмау себебі эпителий ұлпасынан тұрады.8.Сол жақ өкпенің 2 бөлікті болу себебі жүрек орналасқандықтан.
ҚБ. «екі жұлдыз бір тілек» әдісі
Ширату сұрақтары: «Модельдеу» әдісі (Д,Жж) –өкпенің моделін жасап көрсету. Ой қозғау (Қабілетті оқушымен жұмыс)1.Өкпені ауамен толтыру қалай жүзеге асады? Жасап көрсету2.Өкпеден ауаның шығарылуы қалай жүзеге асады?Жасап көрсету3. Аягөз қаласында 43 мың тұрғын бар. Биіктігі орташа 1 ағаш 2 адамды оттекпен қамтамасыз етеді. Қала тұрғындарын оттегімен қамтамасыз ету үшін қанша ағаш қажет?ҚБ. «3 шапалақ» әдісі |
Мұрының, өкпенің, адамның тыныс алу жүйесінің қиынды суреттері
АКТ, слайд
Оқулық, қосымша ақпарат жазылған хабарламалар, бейне талдау
Тыныс алу мүшелерінің суреті, мүшелер жазылған қағаздар
Слайд, суреттер
Кесте, сұрақтар жазылған беттер
|
Сабақтың соңы(3 мин)
(2 мин)
(2 мин) | 4 тапсырма – (Ж) «Денотатты граф» әдісі (саралау тапсырма)А - тыныс алу мүшелерін ретімен жазуБ - тыныс алу мүшелерінің қызметіС – тыныс алу мүшелерінің құрылысы
ҚБ. «Бас бармақ»
Кері байланыс – «Бес саусақ» әдісі бойынша
Бағалау парағын талқылау.
| Ақ бет, маркер, қалам, қарандаш |
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымшаКөмеккөрсетуді қалайжоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз? | Бағалау - ОқушылардыңҮйренгенін тексерудіҚалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіҚорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |
РефлексияСабақ / оқумақсаттарышынайыма?Бүгін оқушыларне білді?СыныптағыахуалҚандай болды?Мен жоспарлағанСаралау шараларытиімді болды ма?Мен берілгенУақыт ішіндеүлгердімбе? Менөз жоспарымақандай түзетулеренгіздім жəненеліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкесКелетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыЖетілдіруге көмектесетін не білдім? |