|
ПРОФЕССОР РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ |
|
ВЫСШИЙ МЕДИКО-СТОМАТОЛОГИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ ПРОФЕССОРА РУЗУДДИНОВА |
|
|
|
|
|
|||
БЕКІТЕМІН
Директордың ОӘЖ
жөніндегі орынбасары
____________Жантелиева Л. О.
«____» _____________ 2022ж.
Ашық сабақтың әдістемелік нұсқауы
Пәні: Математика
Тақырыбы: Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу.
Мамандық: 09110100 «Ортопедиялық стоматология»
Біліктілігі: 4S09110102 «Тіс технигі»
Топ: 101Q-M 21 ZT
Семестр: 2
Сабақ өткізу күні: 08.04.2022 ж.
Курс: 1
|
Құрастырған: |
Қызметі |
Қолы |
|
Айменова С.С. |
Математика пәнінің оқытушысы |
|
|
Ашық сабақтың әдістемелік нұсқаулығы «Жалпы білім беру, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер бөлімінің» ЦӘК отырысында қаралды және келісілді |
Хаттама № _____ «_____»___________2021ж. |
ЦМК төрағасы Асжанова М.А. ______________ |
Алматы, 2022ж
|
Пәні: математика Оқу орны: ПРОФЕССОР РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ Күні: 08.04.2022ж Топ: 101-топ Оқытушының аты-жөні: Айменова С.С. Студенттердің жалпы саны:31 |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) -функцияның анықталу облысын табу; -функцияның жұп, тақ және периодтылығын анықтау; -функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау; -таңба тұрақтылық аралықтарын табу; -өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу; -зеттеу нәтижелерін кестеге енгізу; -функция графигін салу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: функциялардың қасиеттерін қолдана алады, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін сала алады; есеп шығарады. Көбі: берілген функцияның туындысын таба алады. Кейбірі: өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табуды жақсы меңгерген. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу алгоритмін меңгеру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа тән лексика мен терминалогия: Период, координата, ось, экстремум, максимум, минимум, интервал. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларға функциялардың қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін салуды үйрету; есеп шығару дағдысын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Графика, информатика, физика. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Компьютер, смартфон, онлайн сервис. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы:
Сабақтың ортасы:
Сабақтың соңы:
Рефлексия
Қорытынды бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді сабаққа психологиялық даярлау. Студенттер бүгінгі сабақты бір-біріне ізгі тілек айтып бастайды. Үй тапсырмасын сұрау: Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері тақырыбы бойынша сұрақтар мен тапсырмалар. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмі: 1) функцияның анықталу облысын табу; 2) функцияның туындысын табу;
3) 4) берілген теореманы тұжырымдамасы бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын жазу, яғни соңғы теңсіздіктер шешімдері функцияның өсу, кему аралықтары болады. Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі: 1) функцияның туындысын табу;
2) функцияның сындық
нүктелерін табу, яғни
3) сындық нуктелер
аймағындағы 4) экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табу. https://wordwall.net/resource/31065796 Функцияның зерттеп, графигін салу алгоритмін құрады: -функцияның анықталу облысын табу; -функцияның жұп, тақ және периодтылығын анықтау; -функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау; -таңба тұрақтылық аралықтарын табу; -өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу; -зеттеу нәтижелерін кестеге енгізу; -функция графигін салу. 1.Мысал Функцияны зерттеп, графигін тұрғыз:
Шешуі:
1.
2. 3. Координаталар осімен қиылысу нүктелері: Oy: x=0; y(0)=0
Ox:
y=0; 4.Таңба тұрақтылығын анықтайық:
Демек,
5.
Функция
Демек, Экстремум нүктелеріндегі функцияның мәндерін есептейік:
6. Зерттеу негізінде кесте құрайық:
7. Функцияның асимптоталары жоқ. 8. Графигін саламыз:
9. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ПРОФЕССОР
РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ ВЫСШИЙ МЕДИКО-СТОМАТОЛОГИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ ПРОФЕССОРА
РУЗУДДИНОВА
БЕКІТЕМІН
Директордың
ОӘЖ
жөніндегі
орынбасары
____________Жантелиева Л.
О.
«____» _____________
2022ж.
Ашық сабақтың
әдістемелік нұсқауы
Пәні: Математика
Тақырыбы: Туындының көмегімен функцияны
зерттеу және оның графигін салу.
Мамандық: 09110100 «Ортопедиялық
стоматология»
Біліктілігі: 4S09110102 «Тіс
технигі»
Топ: 101Q-M 21
ZT
Семестр: 2
Сабақ өткізу күні:
08.04.2022 ж.
Курс: 1
Құрастырған: Қызметі Қолы Айменова
С.С. Математика пәнінің
оқытушысы
Ашық сабақтың әдістемелік
нұсқаулығы «Жалпы білім беру, жалпы гуманитарлық және
әлеуметтік-экономикалық пәндер бөлімінің» ЦӘК отырысында қаралды
және келісілді Хаттама №
_____ «_____»___________2021ж. ЦМК
төрағасы Асжанова
М.А. ______________
Алматы,
2022ж Пәні: математика Оқу
орны: ПРОФЕССОР РУЗУДДИНОВТЫҢ ЖОҒАРЫ
МЕДИЦИНАЛЫҚ-СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ
КОЛЛЕДЖІ Күні: 08.04.2022ж Топ: 101-топ Оқытушының
аты-жөні: Айменова
С.С. Студенттердің жалпы
саны:31
Сабақтың
тақырыбы: Туындының көмегімен функцияны
зерттеу және оның графигін
салу.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
-функцияның анықталу облысын
табу;
-функцияның жұп, тақ және периодтылығын
анықтау;
-функция
графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін
анықтау;
-таңба
тұрақтылық аралықтарын табу;
-өсу
және кему аралықтарын, экстремумдарын
табу;
-зеттеу
нәтижелерін кестеге енгізу; -функция
графигін салу. Сабақтың
мақсаты
Барлығы: функциялардың қасиеттерін
қолдана алады, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін сала
алады; есеп шығарады.
Көбі: берілген функцияның туындысын таба
алады. Кейбірі:
өсу және кему аралықтарын,
экстремумдарын табуды жақсы
меңгерген. Бағалау
критерийі Туындының көмегімен функцияны
зерттеу және оның графигін салу алгоритмін
меңгеру Тілдік
мақсаттар
Тақырыпқа тән лексика мен
терминалогия: Период,
координата, ось, экстремум, максимум, минимум,
интервал. Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларға функциялардың қасиеттерін қолдана
отырып, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін салуды
үйрету; есеп шығару дағдысын
қалыптастыру. Пәнаралық
байланыс Графика, информатика,
физика. АКТ
қолданудағдылары Компьютер, смартфон, онлайн
сервис. Алдыңғы
білім Функцияның өсу және кему
белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум
нүктелері. Сабақ
барысы Сабақ
кезеңдері Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы:
Сабақтың
ортасы:
Сабақтың
соңы:
Рефлексия
Қорытынды
бағалау
Ұйымдастыру
кезеңі Аудиториямен
амандасу. Студенттердің сабақта
бар-жоқтығын, халат, қалпақ киюін, бейджик, маска тағуын қадағалау,
түгендеу. Студенттерді сабаққа
психологиялық
даярлау. Студенттер бүгінгі
сабақты бір-біріне ізгі тілек айтып
бастайды.
Үй
тапсырмасын сұрау: Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік
нүктелері мен экстремум нүктелері тақырыбы бойынша сұрақтар мен
тапсырмалар.
Функцияның өсу
және кему аралықтарын табу
алгоритмі:
1) функцияның
анықталу облысын табу;
2) функцияның
туындысын табу;
3)
4) берілген
теореманы тұжырымдамасы бойынша функцияның өсу және кему
аралықтарын жазу, яғни соңғы теңсіздіктер шешімдері функцияның өсу,
кему аралықтары болады.
Функцияның
экстремум нүктелерін табу
алгоритмі:
1) функцияның
туындысын табу;
2) функцияның сындық
нүктелерін табу, яғни
3) сындық нуктелер
аймағындағы
4) экстремум
нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және
минимум нүктелерін табу.
https://wordwall.net/resource/31065796
Функцияның
зерттеп, графигін салу алгоритмін
құрады:
-функцияның анықталу облысын
табу;
-функцияның жұп, тақ және периодтылығын
анықтау;
-функция
графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін
анықтау;
-таңба
тұрақтылық аралықтарын табу;
-өсу
және кему аралықтарын, экстремумдарын
табу;
-зеттеу
нәтижелерін кестеге енгізу;
-функция графигін
салу.
1.Мысал Функцияны зерттеп, графигін
тұрғыз:
Шешуі:
1.
2.
3. Координаталар осімен қиылысу
нүктелері:
Oy: x=0;
y(0)=0
Ox:
y=0;
4.Таңба тұрақтылығын
анықтайық:
Демек,
5.
Функция
Демек,
Экстремум
нүктелеріндегі функцияның мәндерін
есептейік:
6.
Зерттеу негізінде кесте
құрайық:
7. Функцияның асимптоталары
жоқ.
8. Графигін
саламыз:
9. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















