|
Бөлім: Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
|||||||||||||||
|
Мерзім: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абжанов А. |
|||||||||||||||
|
Топ: БМ-12 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұ.Есдәулетов «Біз - түркілерміз» |
|
||||||||||||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
Шығарма үзінділерімен жұмыс көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы көркем шығармалардан алған үзінділермен жұмыс жасайды. Оқушылардың көбі көркем шығармалардан алған үзінділерді өзекті мәселелермен байланыстырады. Оқушылардың кейбірі көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ұ.Есдәулетовтің «Біз түркілерміз» өлеңінен алынған үзінділерді ғаламдық мәселелермен байланыстырады |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: мәңгүрт, рухани мәңгүрт, сана-сезімнің рухани катаклизмі, адамгершілік, ұлттық трагедия, т.б. Пән лексикасы және терминология: ғаламдық тақырып Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
гуманизм, биік адамгершілік |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, қазақ тілі |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ш.Айтматов «Боранды бекет» романы |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 6-8 |
Ассосация. «Ұ.Есдәулет» Қызығушылықты ояту Суреттер толғайды Оқушылар тастарға қашалып салынған суреттерге қарап, төмендегі сұрақтарды талқылай отырып жауап береді. Үлгі сұрақтар: Суреттердегі таңбалар, петроглифтар сізге қандай ой тастайды? Суреттерді біздің тарихымызбен байланыстыруға бола ма? Осы суреттер сізді шабыттандыра ма? Шабыттандырса, онда қалай? Бір шумақ өлең немесе толғау, т.с.с. Бейнедәріс. Ұ.Есдәулет Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылайды. |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 9-15 16 - 24 25 – 32 33 - 36 |
Мағынаны тану QR код өлең мәтінін беру. С. «Сезімдер алгоритмі» әдісі Оқушылар Ұ.Есдәулетовтің «Біз түркілерміз» өлеңін мәнерлеп оқып, сезімдерімен бөліседі. 1. Өлеңнің атына қараңыз.
2. Өлеңді оқып танысқаннан кейін не өзгерді?
Көк сөзінің этимологиясы Рим туралы дерек Т. «Мағынасы қандай?» әдісі Оқушылар топта «Біз түркілерміз» өлеңін іріктеп оқып, астарлы ойды ашады. 1.Мәтінен оқырманға әсер ететін сөздерді анықтаңыз. 2. Өзгеше қолданылған сөздерді анықтаңыз. 3. Тақырыпқа не идеяға қатысты сөздерді анықтаңыз. 4. Авторды толғандыратын мәселелер қай шумақта беріледі? Сіз анықтаған сөздер мен шумақтардағы ойлардың астарлы мағынасын ашыңыз. Сергіту сәті. ЖЖ. «Еркін талқылау» әдісі Оқушылар топ ішінде жұпқа бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа топтағы сәйкес жұптармен бірігеді. 1-жұп. Кеудемізді билеген асқақ арман, Тарихымыз дастан боп таста қалған, Тірсегіміз тілінген кездерде де Жан жүректі жерім жоқ жасқа
малған,- деген тармақтарда өрнектелген
ақындық рух па әлде халық үні
ме? Осы сезімді бүгінгі жастар әрекетімен байланыстырып
айтыңыз. Ақын өлеңінде көтерілген мәселе тәуелсіздікті тұғырлы ету ме әлде дербестікке деген ұмтылыс па? Ойыңызды бүгінгі өмірмен байланыстырып айтыңыз. 3-жұп. Өлеңдегі қай мәселе бүгінгі таңда өзекті деп ойлайсыз? Мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстырып айтыңыз. Ән. «Біз түркілерміз». Топтық бағалау.
|
презентация
Ұлықбек Есдәулетов Біз - түркілерміз
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 |
Рефлексия «3-2-1»
|
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
http://tilalemi.kz/books/1045.pdf
|
|||||||||||||||
«Көк» сөзінің этимологиясы
Қазақ және түрік тілдерінде «көк» түсінің тыныштық пен үйлесімділік, сенім мен сенімділік, тереңдік пен даналық, бостандық пен шексіздік, мұң мен қайғы сынды символдық ассоцияциясы анықталды. «Көк» сөзі – барлық түркі тілдес халықтарға ортақ. Бұл түс олардың тілдік және мәдени мұрасының ажырамас бөлігі.
"Көк" -
сөзінің қандай мағыналарын
білесіз?
Көк — бір
түсті білдіреді
Көк —
аспан сөзінің синонимы
Көк бөрі,
көкжал — қасқырдың мықтысы, күштілікті
меңзейді
Көк жөтел
— ауру аты
Көк "
немесе "Көгал" шөп деген мағынаны
береді.
Аққудың
балапанын да "Көгілдір" Аққудың көгілдірі
дейді..
"Көк езу"
көп сөйлейтін адам.
Ежелгі Рим аңызы
Б.э.д. 753 жылы аңыз бойынша Римнің негізі қаланды. Ромул мен Рем - Римнің негізін қалаушылар. Аңыз бойынша Марс құдайы мен весталка Рея Сильвияның баласы. Ромул Ежелгі Римнің бірінші патшасы. Ромул мен Ремнің анасы — Рея Сильвия Альба-Лонганың заңды патшасы Нумитордың қызы. Кезінде інісі Амулий Нумиторды тақтан тайдырған. Амулий Нумиторды зынданға отырғызып, бөбектерді себетке салып, Тибр өзеніне лақтыруға бұйырды. Себет Палатин белесінің етек жағалауына тірелді. Сол жерде оларды қасқыр асырады. Ромул мен Рем ер жетіп қайтып келгесін ғана өз тектерінің құпиясын білді. Олар Нумитор аталарын қайтадан таққа отырғызды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұ.Есдәулетов «Біз - түркілерміз»
Ұ.Есдәулетов «Біз - түркілерміз»
|
Бөлім: Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
|||||||||||||||
|
Мерзім: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абжанов А. |
|||||||||||||||
|
Топ: БМ-12 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұ.Есдәулетов «Біз - түркілерміз» |
|
||||||||||||||
|
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
Шығарма үзінділерімен жұмыс көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы көркем шығармалардан алған үзінділермен жұмыс жасайды. Оқушылардың көбі көркем шығармалардан алған үзінділерді өзекті мәселелермен байланыстырады. Оқушылардың кейбірі көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ұ.Есдәулетовтің «Біз түркілерміз» өлеңінен алынған үзінділерді ғаламдық мәселелермен байланыстырады |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: мәңгүрт, рухани мәңгүрт, сана-сезімнің рухани катаклизмі, адамгершілік, ұлттық трагедия, т.б. Пән лексикасы және терминология: ғаламдық тақырып Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
гуманизм, биік адамгершілік |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, қазақ тілі |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ш.Айтматов «Боранды бекет» романы |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 6-8 |
Ассосация. «Ұ.Есдәулет» Қызығушылықты ояту Суреттер толғайды Оқушылар тастарға қашалып салынған суреттерге қарап, төмендегі сұрақтарды талқылай отырып жауап береді. Үлгі сұрақтар: Суреттердегі таңбалар, петроглифтар сізге қандай ой тастайды? Суреттерді біздің тарихымызбен байланыстыруға бола ма? Осы суреттер сізді шабыттандыра ма? Шабыттандырса, онда қалай? Бір шумақ өлең немесе толғау, т.с.с. Бейнедәріс. Ұ.Есдәулет Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылайды. |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 9-15 16 - 24 25 – 32 33 - 36 |
Мағынаны тану QR код өлең мәтінін беру. С. «Сезімдер алгоритмі» әдісі Оқушылар Ұ.Есдәулетовтің «Біз түркілерміз» өлеңін мәнерлеп оқып, сезімдерімен бөліседі. 1. Өлеңнің атына қараңыз.
2. Өлеңді оқып танысқаннан кейін не өзгерді?
Көк сөзінің этимологиясы Рим туралы дерек Т. «Мағынасы қандай?» әдісі Оқушылар топта «Біз түркілерміз» өлеңін іріктеп оқып, астарлы ойды ашады. 1.Мәтінен оқырманға әсер ететін сөздерді анықтаңыз. 2. Өзгеше қолданылған сөздерді анықтаңыз. 3. Тақырыпқа не идеяға қатысты сөздерді анықтаңыз. 4. Авторды толғандыратын мәселелер қай шумақта беріледі? Сіз анықтаған сөздер мен шумақтардағы ойлардың астарлы мағынасын ашыңыз. Сергіту сәті. ЖЖ. «Еркін талқылау» әдісі Оқушылар топ ішінде жұпқа бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа топтағы сәйкес жұптармен бірігеді. 1-жұп. Кеудемізді билеген асқақ арман, Тарихымыз дастан боп таста қалған, Тірсегіміз тілінген кездерде де Жан жүректі жерім жоқ жасқа
малған,- деген тармақтарда өрнектелген
ақындық рух па әлде халық үні
ме? Осы сезімді бүгінгі жастар әрекетімен байланыстырып
айтыңыз. Ақын өлеңінде көтерілген мәселе тәуелсіздікті тұғырлы ету ме әлде дербестікке деген ұмтылыс па? Ойыңызды бүгінгі өмірмен байланыстырып айтыңыз. 3-жұп. Өлеңдегі қай мәселе бүгінгі таңда өзекті деп ойлайсыз? Мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстырып айтыңыз. Ән. «Біз түркілерміз». Топтық бағалау.
|
презентация
Ұлықбек Есдәулетов Біз - түркілерміз
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 37-40 |
Рефлексия «3-2-1»
|
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
http://tilalemi.kz/books/1045.pdf
|
|||||||||||||||
«Көк» сөзінің этимологиясы
Қазақ және түрік тілдерінде «көк» түсінің тыныштық пен үйлесімділік, сенім мен сенімділік, тереңдік пен даналық, бостандық пен шексіздік, мұң мен қайғы сынды символдық ассоцияциясы анықталды. «Көк» сөзі – барлық түркі тілдес халықтарға ортақ. Бұл түс олардың тілдік және мәдени мұрасының ажырамас бөлігі.
"Көк" -
сөзінің қандай мағыналарын
білесіз?
Көк — бір
түсті білдіреді
Көк —
аспан сөзінің синонимы
Көк бөрі,
көкжал — қасқырдың мықтысы, күштілікті
меңзейді
Көк жөтел
— ауру аты
Көк "
немесе "Көгал" шөп деген мағынаны
береді.
Аққудың
балапанын да "Көгілдір" Аққудың көгілдірі
дейді..
"Көк езу"
көп сөйлейтін адам.
Ежелгі Рим аңызы
Б.э.д. 753 жылы аңыз бойынша Римнің негізі қаланды. Ромул мен Рем - Римнің негізін қалаушылар. Аңыз бойынша Марс құдайы мен весталка Рея Сильвияның баласы. Ромул Ежелгі Римнің бірінші патшасы. Ромул мен Ремнің анасы — Рея Сильвия Альба-Лонганың заңды патшасы Нумитордың қызы. Кезінде інісі Амулий Нумиторды тақтан тайдырған. Амулий Нумиторды зынданға отырғызып, бөбектерді себетке салып, Тибр өзеніне лақтыруға бұйырды. Себет Палатин белесінің етек жағалауына тірелді. Сол жерде оларды қасқыр асырады. Ромул мен Рем ер жетіп қайтып келгесін ғана өз тектерінің құпиясын білді. Олар Нумитор аталарын қайтадан таққа отырғызды.
шағым қалдыра аласыз














