Материалдар / Ұлттық аспаптар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ұлттық аспаптар

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қазақтың ұлттық аспаптарымен таныстыру, олар туралы мағлұмат беру. Білімділік:Әр аспаптың шығу тарихы жайлы түсінік беру. Тәрбиелік: Бабаларымыздан қалған мәдени мұрамызды қадірлеуге, дәріптей білуге тәрбиелеу. Дамытушылық:Тіл байлықтарын, сөздік қорларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Желтоқсан 2017
676
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Класс: 7 «в»класс

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық аспаптар.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қазақтың ұлттық аспаптарымен таныстыру, олар туралы мағлұмат беру.

Білімділік: Әр аспаптың шығу тарихы жайлы түсінік беру.

Тәрбиелік: Бабаларымыздан қалған мәдени мұрамызды қадірлеуге, дәріптей білуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Тіл байлықтарын, сөздік қорларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, тыңдалым, жазылым.

Сабақтың көрнекілігі: Музыкалық аспаптардың суреттері, кесте, слайдтар, видео, кластер.

Пәнаралық байланыс: Әдебиет, тарих, музыка.



Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

  2. Үй тапсырмасын тексеру. 4- тапсырма 135 – бет.

  3. Жаңа сабақ. «Ұлттық аспаптар»

Қызығушылық тудыру кезеңі:

Қадыр Мырзалиевтың «Домбыра» өлеңімен бастау.

«Екі ішектің бірін қатты,

Бірін сәл-сәл кем бұра.

Нағыз қазақ, қазақ емес,

Нағыз қазақ – домбыра» -деп ақын жырлағандай халқымыздың ғасырлар бойы жинақталған ұлттық құндылығы мен дүниетанымын дәл суреттеп жеткізе алатын қоңыр үнді домбыра екені даусыз.





Ой қозғау стратегиясы:



Shape2 Shape3 Shape1 Shape4



Ұлттық аспаптар

Shape5 Shape9 Shape8 Shape7







4.Сөздікпен жұмыс. (Сөз тіркесін құрау)

5.Мәтінмен жұмыс. І қатар: Мәтінді оқиды.ІІ қатар аударады.ІІІсөз құрамына талдау (зат есімді)

6.Тапсырмалар.

Ұлттық аспаптарға байланысты аңыз – әнгімелер.

А) Сыбызғы туралы

Ә) Қобыз туралы

Б) Жетіген туралы

В) Домбыра туралы

7. Сергіту минуты. «Кім көп біледі?»сұрақ-жауап ойыны.

8. Тақтамен жұмыс.

Бір сөзді септеу (қобыз)

Бір сөзді тәуелдеу (домбыра)

Бір сөзді жіктеу (сазгер)

Бір сөзге фонетикалық талдау (жетіген)

9. Кітаппен жұмыс.

1- тапсырма: Диалог құрастыру.

2- тапсырма:

3-тапсырма: а) әңгіме құрастыру.

ә) септік жалғаулы сөздерді теріп жазу.

10. Қазақтың сазгерлері.

Құрманғазы Сағырбайұлы

Ахмет Жұбанов

Дина Нұрпейісова

Мұқан Төлебаев

11. Мақал-мәтелмен жұмыс.

Ән, өлең туралы мақал-мәтелдер айту.

12. Бес жол өлең.

1. Домбыра 1. Жетіген

2. Оюлы, екі ішекті. 2. Жеті ішекті, шертпелі.

3. жасау, тарту, ойнау. 3. Ойнау, құрастыру, жасау.

4. Шебер өте әдемі домбыра жасады. 4. Жетіген туралы аңыз білемін.

5. музыкалық аспап. 5. Ұлттық аспап.



Shape10





Бекіту: Инсерт стратегиясы.

+ - ?

Shape17



Бағалау:

Үй тапсырмасы: «Қазақтың ұлттық аспаптары» әңгіме жазу, 5- тапсырма.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!