Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
«Ұлттық және отбасылық құндылықтар».
Фонетика
|
Мектеп: «Жаңа – Үлгі негізгі орта мектебі»
КММ
|
Күні: 20.04.18ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бердугожина Сания
Кайрбековна
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар: 8
|
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Ата тұрып ұл сөйлесе, ер жеткені болар». «Мен
қандай баламын?» сипаттамалы эссе.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6Ж4
Эссе тақырыбынан ауытқымай абзац түрлерін жүйелі құрастырып,
көтерілген мәселе бойынша келісу, келіспеу себептерін көрсетіп эссе
жазу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Тақырыптан ауытқымай эссе жаза
алады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Абзац түрлерін жүйелі құрастыра
алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: Көтерілген мәселе бойынша келісу, келіспеу
себептерін көрсете алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Эссе тақырыбынан
ауытқымайды.
-
Абзац түрлерін жүйелі
құрастырады.
-
Мәселенің келісу, келіспеу себептерін
көрсетеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Эссе тақырыбынан ауытқымай абзац түрлерін жүйелі
құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу, келіспеу себептерін
көрсетіп, сипаттап жазады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Құндылық, рухтық, ұлттық,
отбасылық
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер: Әкеге қарап ұл өсер, шешеге қарап қыз
өсер.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар: Ұлттық және отбасылық құндылық дегенді қалай
түсінесің?
|
Не себепті ұлттық құндылықтарды сақтау керек
деп ойлайсыз?
|
Ишара:
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары руханият сияқты
ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу «Ата тұрып ұл
сөйлесе - ер жеткені болар». Мен қандай баламын?» сипаттамалы эссе
арқылы ішінара іске асырылады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих, әдебиет, өзін – өзі
тану.
|
Алдыңғы
оқу
|
Отбасы құндылықтары туралы әр түрлі жанр
үлгісінде мәтін жазу.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10 мин
|
С.
Ұйымдастыру.
(
Мәтін жазылған қағаздар таратылады. Абзацтарды ретімен
орналастырып, топтарға бөлінеді)
«Шаттық шеңбері» арқылы оқушылар бір – біріне
тілек айтады.
Үй тапсырмасын
пысықтау:
«Үздігін тап»
әдісі
Тапсырма. Отбасы құндылықтары туралы әртүрлі жанр үлгісінде
жазылған мәтіндерін топта талдап, үздігін
жариялайды.
Дескриптор:
ҚБ
|
Мәтін жазылған
парақша
Оқулық
|
Сабақтың
ортасы
22 мин
|
Т.
«Бала тәрбиесі» туралы бейнекөрініс
көрсетіледі.
1-тап.
«Ақпаратты сүзу»
тәсілі
Дескриптор:
А. Бейнекөрініске қарап өз ойын еркін айтады,
графикалық органайзерге салады.
В.
Эссеге қатысты сипаттамалы сөздерді
жазады.
С. Эссе тақырыбын айқындайтын түйінді сөздерді
жазып, дәлелдейді.
ҚБ
С.
2- тап.
Мен
қандай баламын тақырыбында «Пікірталас» әдісі бойынша пікірсайысқа
түседі.
Дескриптор:
А. Тақырып төңірегінде өз ойларын айтып
талқылайды.
В. Талқылай отырып, мысал келтіре отырып
дәлелдейді.
С. Өз
пікірін нақты дәлелдер келтіре отырып, өмірмен байланыстырып, құнды
пікілер айтады.
ҚБ
С.
3 - тап.
«Жүзіп шығу»
әдісі
Өз
ойларын жинақтап, идеялар мен дәлелдерге қайта оралып, қорытынды
жасап, «Мен қандай баламын?» тақырыбында эссе жазып
береді.
Дескриптор:
А. Эсседегі құрылымын жүйелі құрастырып, өз ойын
толық жеткізеді.
В. Эссе жазуда орфографиялық заңдылықтарды сақтап,
мазмұнын толық бере алады.
С. Көтерілген мәселе бойынша келісу, келіспеу
себептерін көрсетіп, нақты дәлелдемелер келтіре отырып жүйелі
жазады.
ҚБ
|
Бейнекөрініс
АКТ
Стикер
Флипчарт
«Үш шапалақ»
арқылы
«Смайликтер»
Өзін – өзі, топ басшсысының
бағалауы
|
Сабақтың
соңы
8 мин
|
Кері байланыс «Попкорн»
әдісі
Үйге
тапсырма.
Эсседегі сипаттамалы сөздерге фонетикалық талдау
жасау
Рефлексия «Үш сурет»
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Дескриптор
ҚБ
Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыптан
ауытқымай эссе жаза алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Абзац түрлерін жүйелі құрастыра
алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Көтерілген мәселе
бойынша келісу, келіспеу себептерін көрсете
алады.
|
Сабақ кезінде оқушылардың оқуын тексеру үшін
пайдалануға болатын бірнеше қалыптастырушы бағалау тәсілі
келтіріледі. «Басбармақ» әдісі арқылы топ мүшелері кері
байланыс жасайды.
«Өзін – өзі, топ басшсысының
бағалауы»,
«Смайликтер», «Үш шапалақ» арқылы
бағаланады.
|
Пәнаралық байланыс - тарих, әдебиет, өзін – өзі тану пәндерімен
болады. Барлық қауіпсіздік техникалары сақталады, интербелсенді
тақтамен жұмыс жасалады. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының
құндылықтарын басшылыққа аламын.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс
енгіземін және неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|