|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жетписова Бахытгуль Идирисовна |
||||||
|
Пән/Сынып: |
Сауат ашу 1 сынып |
||||||
|
Күні |
16.04.2021ж |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Тағам және сусын |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық тағамдар. Әліпби |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратады және дұрыс дыбыстай алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады. мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжай алады. берілген дыбыстан басталатын сөздер құрап айтады. |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
3минут |
Басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сөзмоншақ» әдісі арқылы жүзеге асады. Әліпбидегі алғашқы үш әрпінен басталатын сөздерді кезекпен тізбектеп, бір –біріңді қайталамай айтыңдар. Мысалы: А дыбысынан басталатын сөздер, ә дыбысынан басталатын сөздер, б дыбысынан басталатын сөздер, ... 1 - қатар – «А дыбысынан басталатын сөздер»; 2 – қатар – «Ә дыбысынан басталатын сөздер»; 3 - қатар– «Б дыбысынан басталатын сөздер»; Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады. - Бұл сөздерді қандай ретпен айттық? - Ендеше бүгінгі сабағымызда әріптердің әліпбиде орналасуын үйренетін боламыз. - Олай болса, қазір екі оқушы шығып, Мерей мен Әлидің диалогін оқып берсе. |
«Пазл» әдісі арқылы сурет бөліктерінен құрастырады Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мадақтау |
Пазл бөліктеріне бөлінген ұлттық тағамдар суреттері |
||
|
30 минут |
Ортасы |
(Ұ) 1 - тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы жүзеге асады. Оқулықтың 36 - бетіндегі
1 - жаттығу. Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Әліпбидегі оныншы әріптен басталатын сөздер айт. Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады: Бас бармағым - әкем, Балаң үйрек – шешем, Ортақ тірек – ағам, Шылдыр шүмек апам, Кішкентай бөбек – мен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. (Ж) 2 - тапсырма Көркем жазу арқылы жүзеге асады. Оқулықтың 37 - бетінде берілген 2 - жаттығу. - Кісі аттарының қай әріптен басталып тұрғанын тауып айт. - Тапқан кісі аттарын әліпби ретімен жаз. Саралау «Қарқын» тәсілі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: - Әліпбиде жетінші тұрған қай әріп? Т әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді ата. Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап тап. Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі. |
Дескриптор: - Кеспе әріптердің екеуін тауып әкеледі. - Тақтаға әліпби ретімен қояды. - Әліпбидегі әріптерді дұрыс оқиды.
Дескриптор: - Сөздерді көркем, қатесіз жазады. |
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі
ҚБ: «Отшашу» әдісі |
Кеспе әріптер |
||
|
5 минут |
бекіту |
Венн диаграммасы Пайдалы тағамдар Зиянды тағамдар |
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздер |
|
||
|
2минут |
Рефлексия |
«Маған үш зат айт» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы 5- жаттығу |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жетписова Бахытгуль Идирисовна |
||||||
|
Пән/Сынып: |
Сауат ашу 1 сынып |
||||||
|
Күні |
16.04.2021ж |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Тағам және сусын |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық тағамдар. Әліпби |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратады және дұрыс дыбыстай алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады. мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжай алады. берілген дыбыстан басталатын сөздер құрап айтады. |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
3минут |
Басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сөзмоншақ» әдісі арқылы жүзеге асады. Әліпбидегі алғашқы үш әрпінен басталатын сөздерді кезекпен тізбектеп, бір –біріңді қайталамай айтыңдар. Мысалы: А дыбысынан басталатын сөздер, ә дыбысынан басталатын сөздер, б дыбысынан басталатын сөздер, ... 1 - қатар – «А дыбысынан басталатын сөздер»; 2 – қатар – «Ә дыбысынан басталатын сөздер»; 3 - қатар– «Б дыбысынан басталатын сөздер»; Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады. - Бұл сөздерді қандай ретпен айттық? - Ендеше бүгінгі сабағымызда әріптердің әліпбиде орналасуын үйренетін боламыз. - Олай болса, қазір екі оқушы шығып, Мерей мен Әлидің диалогін оқып берсе. |
«Пазл» әдісі арқылы сурет бөліктерінен құрастырады Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мадақтау |
Пазл бөліктеріне бөлінген ұлттық тағамдар суреттері |
||
|
30 минут |
Ортасы |
(Ұ) 1 - тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы жүзеге асады. Оқулықтың 36 - бетіндегі
1 - жаттығу. Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Әліпбидегі оныншы әріптен басталатын сөздер айт. Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады: Бас бармағым - әкем, Балаң үйрек – шешем, Ортақ тірек – ағам, Шылдыр шүмек апам, Кішкентай бөбек – мен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. (Ж) 2 - тапсырма Көркем жазу арқылы жүзеге асады. Оқулықтың 37 - бетінде берілген 2 - жаттығу. - Кісі аттарының қай әріптен басталып тұрғанын тауып айт. - Тапқан кісі аттарын әліпби ретімен жаз. Саралау «Қарқын» тәсілі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: - Әліпбиде жетінші тұрған қай әріп? Т әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді ата. Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап тап. Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі. |
Дескриптор: - Кеспе әріптердің екеуін тауып әкеледі. - Тақтаға әліпби ретімен қояды. - Әліпбидегі әріптерді дұрыс оқиды.
Дескриптор: - Сөздерді көркем, қатесіз жазады. |
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі
ҚБ: «Отшашу» әдісі |
Кеспе әріптер |
||
|
5 минут |
бекіту |
Венн диаграммасы Пайдалы тағамдар Зиянды тағамдар |
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздер |
|
||
|
2минут |
Рефлексия |
«Маған үш зат айт» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы 5- жаттығу |
Бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, түсінгені туралы бөліседі. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













