Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі
Абишева Г
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Демежанова Назерке
Аманбекқызы
|
Сыныбы:
3
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Ұлы дала
сал-серілері
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
3.1.3.4 - музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және
ажырату;
3.1.3.1 - музыкалық
көркемдеуші
құралдарды анықтау және оларды
орындауда қолдану;
3.2.1.2 - қарапайым музыкалық-
шығармашылық
жұмыстарды шығару
және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды
қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар
- Ақан серінің
шығармашылығымен танысады;
-
лирика және лирикалық әндер туралы біледі;
- әр түрлі орындаудағы Ақан
серінің әндерін тыңдайды және талдайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
Білім
алушылар:
-
Тыңдалған музыкалық шығарманың
жанрын, сипатын, динамикасы мен екпінін
анықтайды.
-
Әнді орындау
барысында өз дауысы мен музыкалық аспаптарды қолдану арқылы
импровизация жасайды.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Оқушылар:
атақты тұлғалардың
өмірі мен шығармашылығы жөнінде
шығармашылық жұмысқа идеялар ұсынады;
өз шығармашылық жұмыстарын
көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын
бағалай біледі.
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Әннің орындаушысы туралы не
білеміз?
-
Мұндай әндерді қалай
атайды?
-
Лирика сөзін қалай түсінесіз
?
-
Қандай музыканы лирикалық деп
атаймыз?
-
“Лирикалық ән” сөзін қалай
түсінесіз?
-
Қандай лирикалық әндерді
білесіз?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ұлттық ән өнерімізге деген
құрмет,
патриоттық сезімге музыка
арқылы тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ әдебиеті, Қазақстан
тарихы
|
АКТ
дағдылары
|
Презентация Power
Point
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар алдыңғы сабақта ұлы
тұлғалар туралы ақпарат алды, сал және сері терминдерін ажыратып,
көрнекті қазақ өнерпаздары жайлы постер жасап сыныпқа
таныстырды.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Сабақты
ұйымдастыру
Өлең айтып, күй
тыңдап,
Өнермен өссін
санамыз.
Оқу
оқып,сусындап,
Білімнен бақыт
табамыз.
Шаттық
шеңбері
(оқушылар бір-біріне жақсы,
жылы лебіз тілектерін арнайды)
Топқа бөлу: 1-топ
До
2-топ
Соль
Сыныпта
талқылау
Лирикалық музыканың үзіндісін
тыңдау
Секен
Тұрысбеков «Көңіл
толкыны»
-
Лирика сөзін қалай
түсінесіздер?
-
Қандай музыканы лирикалық
дейміз?
-
Қандай лирикалық әндерді
білесіздер?
Мұғалім
оқушыларға лирика сөзіне теориялық
түсініктеме береді.
Лирика (грек. Lyra) - лира
аспабының сүйемелдеуімен айтылатын көркем әдебиет жанрының
бірі.
Лириканың басты ерекшелігі -
адамның көңіл-күйін, сезім дүниесін тікeлей бейнелеп көрсетеді.
Лирикалық шығармалар өлеңмен жазылады, онда автордың немесе
кейіпкердің дүниеге көз қарасы, оның сезімін, нақты ойі көңіл-күйін
суреттеу, әсерлеп бейнелеу арқылы
көрсетіледі.
Музыка тыңдау және
талдау.
Ақан серінің лиркалық әнімен
танысыңыз «Балқадиша» әні.
-
Бұл әнді неге лирикалық деп
атайды?
-
Тыңдап отырып, нені елестетуге
болады?
-
Лирикалық әнге қандай
музыкалық штрихтар сәйкес келеді?
Мұғалім
алдыңғы 4, 5 бөлімдерде
өткен мажор және
минор штрихтарын оқушылардың есіне
түсіреді.
Өткен сабақтағы
терминдерді қайталау
Сал және
сері – әнші импровизаторлар,
бойларында композиторлық, жыршылық, шабандоз, аңшылық қабілеттері
болған. Бұл халықтық дара, тума талантты тұлғалар. Өздерінің өнерін
халқына арнаған, халық арасында құрметке ие
болған.
Сал – әнші, композитор,
импровизатор, орындаушы болған дарынды
өнерпаз.
Сері – бойларында өнермен қатар,
құсбегілік, аңшылық, күресу қабілеттері
болған.
|
https://www.youtube.com/watch?v=XJ7rGT7DZHA
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
Оқулықпен
жұмыс
1-тапсырма. Ақан серінің
омірі және шығармашылғымен танысу
Әнді
тыңдау
Эстрадалық орындауындағы
«Балқадиша» әнін тыңдау.
Ән не туралы
айтылған?
Әннің шығу тарихы
қандай?
Постер
қорғау
Тапсырма–Біржан сал мен Ақан сері
әндері
Дайындыққа 2 минут уақыт
беріледі.
Презентация
Әр топ кезекпен ақпараттарын
сыныппен бөліседі.
«Ой
шақыру» Сәйкестендіріп, ноталарды
ажырату.
«Кім
жылдам» әдісі
Оқушылар берілген сөз
сөздерден артық сөзді тауып, оны үш тілге
аударады.
«Ия немесе
жоқ» әдісі
Мұғалімнің
қорытындылауы
Тапсырма:
«Караокеде ән
айту»
«Балқадиша»
әні
1. Қызы едің, Ыбырайдың
Балқадиша,
Бұралған белің нәзік,
о-шіркін, тал Қадиша!
Сексен қыз, серуенге
шықсадағы-ау,
Ішінде шолпан жұлдыз, жарығым, сен
Қадиша!
2.
Бұраңдап, асау тайдай жүрген басың,
Қаларсың біздің сөзге-ай, қарағым, зар
Қадиша!
Бір
емес, екі-ай жеңгең келіп отыр,
Рұқсат бізден сізге, жанарым, бар
Қадиша!
Презентация және
бағалау
Топтар өзге топтардың
шығармашылық жұмысын сұрақтарға жауап беру арқылы
бағалайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=6QpZJ_pZccM
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақты
қорыту
Бүгін қандай тұлға туралы
білдің?
- Оның әндері қандай
болған?
- Лирика дегеніміз
не?
Рефлексия
Білдім
Білгім
келеді
Білемін.
|
|
|
Үйге
тапсырма
«Маңмаңгер»
жаттау
105
бет
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Қабілеттері жоғары аспапты
меңгерген оқушыларға әнді аспаппен сүйемелдеу
тапсырылады.
|
Сұрақтарды талқылау кезінде
ауызша бағалау
Постер қорғағанда критерий
бойынша бағалау
|
Техникалық қауіпсіздікті
сабақта қадағалау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақытты кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|