Пәні:Биология
Сабақ №36
|
Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні |
Мектебі |
Сыныбы |
Кабинет |
|
|
Ақмәмбетова Л.Ж. |
№19 орта мектебі КММ |
10 «ә» |
№216 биология кабинеті |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктерін ұғындыру. |
|||
|
Міндеттері: |
|
|||
|
Оқыту нәтижелері |
|
|||
|
Сабақ түрі |
Дәстүрлі емес сабақ |
|||
|
Сабақтың типі |
Білік пен дағдыны қалыптастыру |
|||
|
Сабақта қолданатын әдіс-тәсілдер: |
Биологиялық диктант; «5-5-1» әдісі, тест, баяндау, сұрақ-жауап |
|||
|
Көрнекі құрал- жабдықтар: |
АКТ, плакаттар, қағазға шығарылған QR- кодтар, кеспе қағаздар, слайд |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут) |
1. Гүл таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді 1 топ – «Бәйшешек» (ақ түсті гүл) 2 топ – «Раушангүл» (қызыл түсті гүл) 3 топ – «Қызғалдақ» (сары түсті гүл) Әр топ басшыларына бағалау парағы таратылады. 2. Оқушыларды түгелдеп, назарын сабаққа аудару. |
Оқушылар гүлдерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
||
|
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі (7 минут) |
Мұғалім әр қағаздағы QR- кодқа жасырылған сұрақтарды қою арқылы үй тапсырмасын сұрайды. «Жасырылған құпия сұрақтар»
|
Оқушылар ұялы телефон көмегімен QR- кодта жасырылған сұрақтарды оқи отырып, сұрақтарға жауап береді |
||
|
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі (7 минут)
Тақырыпты дамыту кезеңі (8 минут) |
Тақырыбы: Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері. Гүлді өсімдіктің және оның аталығы мен аналығының құрылысын қарастырады
1. Гүл дегеніміз не? 2. Гүлдің негізгі бөлімдері 3. Гүлге аталық пен аналық не үшін керек? Ұрықтану, гүлді өсімдіктердің қосарланып ұрықтануы,аталық аналық жыныс жасушаларының дамуы туралы айтылады. 1.Тозаңдану мен ұрықтану үдерісін қалай түсінесіңдер?
1 - тапсырма. Жадыны дамытуға арналған ойын (топтық жұмыс) 1- топ. Суреттен гүлдің аталық пен аналық бөліктерін жазып көрсетеді. 2- топ. Суреттен гүлдің ұрықтануына қатысатын мүшелерді жазып көрсетеді. 3- топ Берілген терминдердің ішінен гүлдің «аналық» және «аталық» бөліктерін белгілейді. 2- тапсырма https://kahoot.com/ сайты арқылы тест тапсырмасы беріледі (топтық жұмыс). |
Гүлдің құрылысын еске түсіреді
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар слайдты тыңдай отырып, керекті анықтама, терминдерді дәптерлеріне түртіп алады Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды орындайды. Ұялы телефонды пайдалану арқылы тест тапсырмасын орындайды |
||
|
Сергіту сәті (2 минут) |
«Кім көп біледі» ойыны Оқушылар «гүл» тіркесі бар қыздардың аттарын атап жарысады. 1-топ «Гүл» тіркесі есімнің басында кездесетін, 2 – топ «Гүл» тіркесі есімнің соңында кездесетін, 3-топ «Гүл» аттарымен аталатын қыз есімдерін айтады. |
Әр топ гүлге байланысты қыз есімдерін айтады. |
||
|
Сабақты бекіту кезеңі (3минут) |
2- тапсырма Биологиялық диктант (жеке жұмыс)
1. Аталық және аналық жыныс жасушасының
қосылуы..... д. а. (Ұрықтану) 5. Триплоидты хромосома жиынтығы бар жасушадан эндосперм қабатының түзілуін.... д. а. (Қосарлы ұрықтану) 6. Аналық жыныс жасушалары ...... дамиды. Оның ішінде ........ ....... орналасқан. (түйінде, тұқым бүршігі) |
Әр оқушы жеке- жеке орындап, жұмыстарын жұптарымен алмасып тексереді |
||
|
Сабақты қорытындылау ( 3 минут) |
1. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшелігі? |
Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды ойларын айтады. |
||
|
Рефлексия кезеңі (3 минут) |
«5-5-1» әдісі 1) Бүгінгі өткен тақырып бойынша 5 сөйлем құрастырады 2) Құрастырған 5 сөйлемді 5 сөзге қысқартады 3) 5 сөзді 1 сөзге қысқартады |
Берілген парақшаларға орындайды. Ой бөліседі. |
||
|
Бағалау кезеңі (2 минут) |
Бақылайды, бағалайды |
Топ басшысы оқушылардың жеке және топтық жұмысын белгілейді. |
||
|
Үй тапсырмасы (2 минут) |
§36.Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері (195-198 б.) |
Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердің ұрықтану ерекшеліктері
Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердің ұрықтану ерекшеліктері
Пәні:Биология
Сабақ №36
|
Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні |
Мектебі |
Сыныбы |
Кабинет |
|
|
Ақмәмбетова Л.Ж. |
№19 орта мектебі КММ |
10 «ә» |
№216 биология кабинеті |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктерін ұғындыру. |
|||
|
Міндеттері: |
|
|||
|
Оқыту нәтижелері |
|
|||
|
Сабақ түрі |
Дәстүрлі емес сабақ |
|||
|
Сабақтың типі |
Білік пен дағдыны қалыптастыру |
|||
|
Сабақта қолданатын әдіс-тәсілдер: |
Биологиялық диктант; «5-5-1» әдісі, тест, баяндау, сұрақ-жауап |
|||
|
Көрнекі құрал- жабдықтар: |
АКТ, плакаттар, қағазға шығарылған QR- кодтар, кеспе қағаздар, слайд |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут) |
1. Гүл таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді 1 топ – «Бәйшешек» (ақ түсті гүл) 2 топ – «Раушангүл» (қызыл түсті гүл) 3 топ – «Қызғалдақ» (сары түсті гүл) Әр топ басшыларына бағалау парағы таратылады. 2. Оқушыларды түгелдеп, назарын сабаққа аудару. |
Оқушылар гүлдерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
||
|
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі (7 минут) |
Мұғалім әр қағаздағы QR- кодқа жасырылған сұрақтарды қою арқылы үй тапсырмасын сұрайды. «Жасырылған құпия сұрақтар»
|
Оқушылар ұялы телефон көмегімен QR- кодта жасырылған сұрақтарды оқи отырып, сұрақтарға жауап береді |
||
|
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі (7 минут)
Тақырыпты дамыту кезеңі (8 минут) |
Тақырыбы: Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері. Гүлді өсімдіктің және оның аталығы мен аналығының құрылысын қарастырады
1. Гүл дегеніміз не? 2. Гүлдің негізгі бөлімдері 3. Гүлге аталық пен аналық не үшін керек? Ұрықтану, гүлді өсімдіктердің қосарланып ұрықтануы,аталық аналық жыныс жасушаларының дамуы туралы айтылады. 1.Тозаңдану мен ұрықтану үдерісін қалай түсінесіңдер?
1 - тапсырма. Жадыны дамытуға арналған ойын (топтық жұмыс) 1- топ. Суреттен гүлдің аталық пен аналық бөліктерін жазып көрсетеді. 2- топ. Суреттен гүлдің ұрықтануына қатысатын мүшелерді жазып көрсетеді. 3- топ Берілген терминдердің ішінен гүлдің «аналық» және «аталық» бөліктерін белгілейді. 2- тапсырма https://kahoot.com/ сайты арқылы тест тапсырмасы беріледі (топтық жұмыс). |
Гүлдің құрылысын еске түсіреді
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар слайдты тыңдай отырып, керекті анықтама, терминдерді дәптерлеріне түртіп алады Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды орындайды. Ұялы телефонды пайдалану арқылы тест тапсырмасын орындайды |
||
|
Сергіту сәті (2 минут) |
«Кім көп біледі» ойыны Оқушылар «гүл» тіркесі бар қыздардың аттарын атап жарысады. 1-топ «Гүл» тіркесі есімнің басында кездесетін, 2 – топ «Гүл» тіркесі есімнің соңында кездесетін, 3-топ «Гүл» аттарымен аталатын қыз есімдерін айтады. |
Әр топ гүлге байланысты қыз есімдерін айтады. |
||
|
Сабақты бекіту кезеңі (3минут) |
2- тапсырма Биологиялық диктант (жеке жұмыс)
1. Аталық және аналық жыныс жасушасының
қосылуы..... д. а. (Ұрықтану) 5. Триплоидты хромосома жиынтығы бар жасушадан эндосперм қабатының түзілуін.... д. а. (Қосарлы ұрықтану) 6. Аналық жыныс жасушалары ...... дамиды. Оның ішінде ........ ....... орналасқан. (түйінде, тұқым бүршігі) |
Әр оқушы жеке- жеке орындап, жұмыстарын жұптарымен алмасып тексереді |
||
|
Сабақты қорытындылау ( 3 минут) |
1. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшелігі? |
Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды ойларын айтады. |
||
|
Рефлексия кезеңі (3 минут) |
«5-5-1» әдісі 1) Бүгінгі өткен тақырып бойынша 5 сөйлем құрастырады 2) Құрастырған 5 сөйлемді 5 сөзге қысқартады 3) 5 сөзді 1 сөзге қысқартады |
Берілген парақшаларға орындайды. Ой бөліседі. |
||
|
Бағалау кезеңі (2 минут) |
Бақылайды, бағалайды |
Топ басшысы оқушылардың жеке және топтық жұмысын белгілейді. |
||
|
Үй тапсырмасы (2 минут) |
§36.Ұрықтану. Гүлді өсімдіктердегі ұрықтанудың ерекшеліктері (195-198 б.) |
Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
||
шағым қалдыра аласыз















