САБАҚ: Үстеу туралы
түсінік
|
Мектеп: Т.Момбеков атындағы жалпы орта
мектеп
|
Күні: 06.02.2018
ж
|
Мұғалімнің есімі:
Г.Ж.Қалиева
|
СЫНЫП: 6 «А»
|
Қатысқандар саны:
12
|
Қатыспағандар: 0
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
5.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,
негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.
5.Т/А2.Әлеуметтік-тұрмыстық,
әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі
(ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені
түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне
аудара алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
«Тізбектелген
ереже», «Кезбе
тілші», «Джиксо» әдістері
арқылы диалог,
монологтер
|
Ресурстар
|
Интерактивті тақта, микрафон, А4
парағы
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ - жауап, тыңдалым,
жазылым
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиетпен
|
Алдыңғы тақырып
|
Етістік
|
Жоспарланған
Уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын
түгендеу.
Топқа
бөлу барысында қызыл, жасыл жұлдызшалар арқылы оқушыларды екі топқа
бөліп отырғызамын. Топқа бөлінген оқушылар өздерінің тобына ат
қояды және көшбасшы сайлайды.
|
Жасыл, қызыл түсті
жұлдызшалар
|
Ортасы 28
минут
5 мин
|
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеруде
-
«Тізбектелген ереже» әдісті
қолданамын.
Бір оқушы етістікке байланысты
бір тұжырым айтады. Екінші оқушы оның айтқанын қайталап, өзінің
тұжырымын айтады. Үшінші оқушы алдыңғы екі оқушының айтқанын
қайталап, өзінің тұжырымын айтады. Сөйтіп жалғаса береді. Кезегінде
айта алмаған оқушы шығып кетеді.Шығып кеткен оқушы тақырып туралы
түсінбеген дегенді білдіреді.
(Бұл әдіс бойынша етістік
тақырыбын қай оқушы қаншалықты меңгергенін білуге болады. Жақсы
білген оқушы өз тұжырымын тез айтады. Ал тақырыпты меңгермеген
оқушы ойланып қалады. )
Мысалы:
1 оқушы: Етістік іс
әрекеттің қимылын білдіреді.
2 оқушы: Етістік іс
әрекеттің қимылын білдіреді және тұлғасына қарай негізгі және
туынды болып екіге бөлінеді.
(Осылай бірінің сөзін бірі
тізбектеп айтады.)
|
|
10
мин
6
мин
-
мин
|
ІІІ. Жаңа
сабақ:
-
«Джиксо» әдісі
арқылы екі топқа үстеу туралы толық жазылған екі қағаз
беремін.
І топ. Үстеу туралы
түсінік
ІІ топ.
Үстеудің түрлері
Екі топ бір – біріне
елші жіберіп, өздері оқыған тақырып бойынша
түсіндіреді.
-
«Кезбе
тілші» әдісі
Екі топ ортадан тілші
сайлайды. Тілшінің мақсаты жаңа тақырып туралы сұрақ қояды. Яғни
оқушылардың жаңа тақырып бойынша алған білімдерін
тексереді.
Мысалы:
-
Үстеу
туралы не түсіндіңіз
-
Үстеудің
қанша түрі бар екенін білдіңіз?
-
Үстеудің
сұрақтары қандай?
-
) Оқулықпен
жұмыс
Оқулықтан
жаттығу жұмыстарын жүргізеді.
-
Сергіту
сәті: Оқушыларға сұрақ
беріледі. Оқушылар барлық сұраққа тек бір әріппен ғана жауап
береді.
-
Аудиожазбадан мәтін
тыңдатамын сол бойынша тапсырма
беремін.
Түске
алданғандар. Үш аңшы аңға шығыпты. Күн бойы құс аулап,
кешке жалғыз үйрек атып алыпты. Аңшылар әбден шаршап, бір өзеннің
жағасына келіп түнейді. Үйректі пісіреді. Үйрек піскен соң, бір
аңшы: - Бұл үйректі үшеуіміз жеп тоймаймыз,
сондықтан біреуіміз ғана жейік,-
депті. - Үйректі жауып қояйық та, үшеуіміз де жатып
ұйықтайық. - Кім жақсы түс көрсе, үйректі сол жесің,-
депті бір қу жігіт. Түн ортасында қу аңшы тұрып, үйректі жеп,
табақты бұрынғыша жауып қояды. Таңертең аңшылар оянып, тұрған
соң: - Қандай түс көрдіңдер?- деп
сұрайды. - Мен ақ боз атқа мініппін, басыма алтын таж
киіппін, патша болыппын,-
дейді - Мен жұмаққа кіріппін, жұмақта қор
қыздарымен бірге жүр екенмін,- депті.екінші
аңшы. Сонда қу аңшы
айтыпты: - Екеуің де рас айтасыңдар, мен сендерді
көріп жаттым. Бірің патша болған соң, енді бірің жұмаққа кіріп
кеткен соң, бір үйрекке бола қайтып келмес деп, үйректі мен жеп
қойдым,- депті. 1.Тапсырма
орындау 1.а) Аңшылар
нешеу? ә) Қандай құс
аулады? б) Түс дегеніміз
не? в) Аңшы қандай қулық
жасады? 2. Үстеуді
тап.
|
А4 парағы
микрафон
Интерактивті тақта
|
Аяқталуы 5 минут
3 мин
2 мин
|
-
«Сәйкестендіру»
Берілген үстеулерді
сәйкестендіру:
емін-еркін
сөйледі
ақырын
отырды
асыға
күлді
бірте-бірте
жүрді
әрең
келді
балаша
үйренді
таң сәріде
сөйледі
Оқушыларға бір-бір парақ таратып беремін
сабаққа кері жазады. (Мұғалімге тапсырады.)
Не үйрендім?
Сұрағым.
Пікірім.
-
Үйге
тапсырма: Үстеу түрлерін оқып
келу. Оқулық бойынша жаттығу жұмысы
-
Бағалау: Оқушылардың білімін
бағалау.
|
Семантикалық карта
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Бүгінгі сабақта
оқушылар үстеу туралы түсінікпен танысты. Бір – біріне түсіндіргені
және білімдерін «Кезбе тілші» әдісі арқылы бір – бірінің білімдерін
тексеруі. Мен сабақты берілген уақыт ішінде
үлгердім.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты
болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: «Джигсо»
әдісі,
2: Аудиожазба арқылы
тыңдалған мәтін
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушылардың сабақты бір
– біріне түсіндіргені
2: Сұрақ қою
әдісі
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
Өзіме жылдамдықты күшейту
керек
|